ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

تعریف هزینه ثابت چیست؟

0

هزینه ثابت هزینه ای است که با افزایش یا کاهش تعداد کالاها یا خدمات تولیدشده، تغییر نمی‌کند. در واقع هزینه ثابت هزینه ای است که مستقل از میزان فعالیت تجاری باید در تاریخ سررسید آن توسط شرکت پرداخت شود که این نوع هزینه یکی از دو جزء هزینه کل کالا یا خدمت، در کنار هزینه متغیر است.

توضیحات مدیر مالی در مورد هزینه ثابـت:

مثالی از هزینه ثابـت می‌تواند پرداخت اجاره بهای یک ساختمان به وسیله شرکت باشد. اگر اجاره بهای ساختمان ماهیانه ۱۰ میلیون تومان باشد، شرکت حتی در طول ماه‌هایی که تولیدی نداشته است نیز باید پرداخت اجاره بها را به شکل کامل انجام دهد.

در اقتصاد کسب‌وکارهایی موفق هستند که موفق به بهره‌مندی از صرفه جویی در مقیاس می‌شوند، به‌این‌ترتیب که می‌توانند از طریق بازاریابی با ظرفیت کامل تولید کنند و هزینه ثابت هر واحد تولید را به حداقل ممکن برسانند. برای مثال، یک اجاره ۱۰ میلیون تومانی برای کارخانه‌ای که ماهیانه ۱۰۰۰۰ کالا تولید می‌کند، به این معنی است که هر کالا ۱۰۰۰ تومان هزینه ثابـت با خود به همراه دارد. اگر شرکت بتواند ۲۰۰۰۰ کالا تولید نماید، هزینه ثابت به ازای هر واحد به ۵۰۰ تومان کاهش می‌یابد و امکان چانه‌زنی بیشتر با خریداران را برای فروشنده میسر می‌کند.

معادل‌ انگلیسی هزینه ثابت عبارت است از:

Fixed Cost

تهیه‌شده در:  مدیر مالی

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی