ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

چرا دولت، بزرگ‌ترین بدهکار به سیستم بانکی شد؟

0
علی حاتمی‌یزد، کارشناس امور بانکی: رقم بدهی دولت به سیستم بانکی حدود صد هزار میلیارد تومان است و بانک‌ها حدود صد هزار میلیارد تومان دیگر هم مطالبات معوق دارند که درواقع طلبشان از مردم است. جمعا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی به سیستم بانکی موجب شده بانک‌ها از هر زمان دیگری، منزوی و ناتوان‌تر باشند. اگرچه دولتی که خودش ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بار آورده است، به این آسانی نمی‌تواند بدهی‌اش را به سیستم بانکی بپردازد. ناگفته نماند حتی بدهی دولت یازدهم به بانک‌ها هم میراث شومی است که از دولت‌های نهم و دهم برای او به ارث مانده است. احمدی‌نژاد به یکباره تصمیم گرفت تعداد کارکنان دولت را افزایش دهد، همچنان که پرداخت‌ وام‌های بی‌حساب و کتابی که احمدی‌نژاد تصمیم به بذل و بخشش آن گرفته و بعضا هم زیرنظر مجلس انجام شده بود، حالا مانند کلافی به دست و پای دولت حسن روحانی پیچیده است و آنها که این وام‌ها را دریافت کرده بودند، خیال بازپرداخت ندارند؛ البته این همه ماجرای بدهکار‌شدن دولت نیست؛ هشت سال تمام رئیس دولت‌های نهم و دهم با برداشت بی‌رویه از جیب بانک‌ها و هزینه بی‌حاصل برای طرح‌هایی چون مسکن مهر یا پرداخت یارانه‌های نقدی، تلاش کرد سیاست‌های پوپولیستی خود را برای حفظ پایگاه اجتماعی‌اش اجرا کند و حالا همان سیاست‌ها، بدترین سال‌های اقتصادی را برای دولت یازدهم رقم زده است.

جالب آنکه احمدی‌نژاد دائم می‌گفت لیست ۵۰۰ نفره از اسامی بدهکاران به سیستم بانکی را در جیب خود دارد اما هیچ‌وقت این لیست را به قوه‌قضائیه ارائه نکرد. بعد از آن، آقای جهانگیری که معاون اول رئیس‌جمهوری شد، لیستی بلندبالا و ۵۷۶ نفری از بدهکاران دانه‌درشت بانکی را به قوه‌قضائیه ارائه کرد اما هنوز خبری از برخورد با این لیست منتشر نشده است. همه این‌ موارد درحال‌حاضر، چاله‌های اقتصادی‌ای هستند که خواسته یا ناخواسته برای دولت ایجاد شده است.
در این شرایط، بانک مرکزی باید آسان‌ترین و کوتاه‌ترین راهکار را که پرداخت بدهی خود از طریق انتشار اوراق قرضه است، اجرایی کند. ماه خرداد بود که دولت مصوب کرد برای این منظور حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان، اوراق منتشر کند که هنوز به سرانجام نرسیده است؛ اگرچه افزایش ناگهانی نرخ ارز و گذر دلار از مرز ۴ هزار تومان هم یکی از راهکارهای دولت برای جبران کسری بودجه خود بوده که شاید در کوتاه‌مدت بتواند باری از روی دوش بدهکاری‌اش به سیستم بانکی و پیمانکاران در پروژه‌های مختلف عمرانی بردارد.

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی