ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

انتظارات خوش‌بینانه در اقتصاد بیمار، ممنوع!

0
یک تحلیلگر بازارهای مالی در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:

انتظارات خوش‌بینانه در اقتصاد بیمار، ممنوع!

سرمایه‌گذاران بهتر است حداقل مقدار وجه نقد را داشته باشند و اگر قصد خرید مسکن یا خودرو و… دارند و خرید خود را تا احیای برجام و کاهش نرخ ارز به تعویق انداخته‌اند، بهتر است روی ثبات اقتصادی پایدار در کشور چندان حساب نکنند.

به گزارش بورس نیوز، به‌رغم وعده کاهش نرخ ارز، دلار بازهم‌ به کانال ۲۲ هزارتومانی بازگشته و قیمت کالاها نیز شیب صعودی دارد.
حسین مرید سادات تحلیلگر بازارهای مالی در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بیان کرد: با توجه به پارامترهای اقتصاد کلان و اظهارنظر رئیس‌کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه چاپ پول انجام‌شده است، تورم خواهیم داشت. چاپ پول دو حالت داشته و درگذشته مبنای چاپ پول، پشتوانه طلا بوده و دز چند سال اخیر هم چاپ پول بر مبنای تولید ناخالص ملی صورت می‌گیرد. یعنی به ازای هر هزارتومانی که دولت پول چاپ کرده، باید یک محصول هزارتومانی در بازارهای ما تولید شود که تورم ایجاد نشود.

این تحلیلگر بازارهای مالی اضافه کرد: ولی در کشور ما چاپ پول بدون پشتوانه‌ای صورت گرفته که بر مبنای تولید ناخالص ملی به ازای آن محصولی وجود ندارد!

وی افزود: باوجود وعده کاهش نرخ ارز، اعتقادی به دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان ندارم. با توجه به مؤلفه‌های اقتصادی، شاید به‌صورت مقطعی در شرایط سیاسی خاصی، به بازار شوک دهند و نرخ ارز به‌صورت دستوری کاهش یابد، ولی متغیرهای کلان اقتصادی کشور گویای این نکته هستند که در سال ۱۴۰۰ تورم خواهیم داشت.

مرید سادات با اشاره به اینکه ما در دهکده دورافتاده‌ای قرار داریم که هیچ کشوری با ما مراوده مالی ندارد، تصریح کرد: حتی در صورت احیای برجام، کماکان مشکل FATF وجود دارد و اقتصاد ما در دور تسلسل مشکلات قرار دارد. مگر آنکه اقتصاد ما تغییر رویکرد دهد و شرایطی فراهم شود که تولید ناخالص ملی افزایش یابد.

این کارشناس بازارهای مالی در خاتمه ضمن تاکید بر اینکه نرخ واقعی دلار، کمتر از ۲۰ هزار تومان نخواهد بود، گفت: سرمایه‌گذاران بهتر است حداقل مقدار وجه نقد را داشته باشند و اگر قصد خرید مسکن یا خودرو و… دارند و خرید خود را تا احیای برجام و کاهش نرخ ارز به تعویق انداخته‌اند، بهتر است روی ثبات اقتصادی پایدار در کشور چندان حساب نکنند. انتظار کاهش نرخ در بازارهای کالایی و مسکن و خودرو بسیار خوش‌بینانه است و همین پول پاشی در اقتصاد خود مُسکن موقتی است و عوارض واقعی اقتصاد بیمار ما، در کوتاه‌مدت رفع نخواهد شد.

منبع : https://www.boursenews.ir/fa/news/240509

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی