ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

تنبیه بازنشستگان با تورم بالای ۴۰ درصد:

0

موسیوند:

انکار وجود بازنشستگان تامین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۰/ نیاز مستمری‌بگیران به ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع/ تنبیه بازنشستگان با تورم بالای ۴۰ درصد.

دبیر خانه کارگر لرستان تاکید دارد: در شرایطی که بازنشستگان تامین اجتماعی به سبب ریزش مستمرِ ارزش مستمری خود، هر ماه به طور متوسط ۱۰ درصد از قدرت خرید خود را از دست می‌دهند، ترمیم قدرت خرید آن‌ها باید در بودجه ۱۴۰۰ مورد توجه کمیسیون تلفیق قرار گیرد.

محمدحسن موسیوند (دبیر خانه کارگر لرستان و دبیر کانون بازنشستگان استان لرستان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس، گفت: «دولت در بودجه ۱۴۰۰ سازمان تامین اجتماعی را در ابهام نگه داشته است و بودجه مشخصی را برای اجرای همسان‌سازی، ترمیم مستمری بازنشستگان و… در نطر نگرفته است. این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی هم به سهم خود از  بودجه ۱۴۰۰ دل خوش کرده است.»

وی افزود: «دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی در صندوق‌های بازنشستگی و ترمیم حقوق کارکنان خود در نظر گرفته است. در نتیجه وجود بازنشستگان تامین اجتماعی انکار می‌شود و سازمان تامین اجتماعی هم جز پرداخت مستمری هیچ استراتژی مشخصی برای استفاده از منابع داخلی برای حمایت از معیشت بازنشستگان در قالب همسان‌سازی و ترمیم حقوق ندارد.»

دبیر خانه کارگر لرستان، افزود: «در همین حال، در شرایطی که بازنشستگان تامین اجتماعی به سبب ریزش مستمرِ ارزش مستمری خود، هر ماه به طور متوسط ۱۰ درصد از قدرت خرید خود را از دست می‌دهند، ترمیم قدرت خرید آن‌ها باید در بودجه ۱۴۰۰ مورد توجه کمیسیون تلفیق قرار گیرد.»

دبیرکانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان لرستان با بیان اینکه در سال آینده برای اجرای متناسب‌سازی در تامین اجتماعی و ترمیم حقوق به ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم و روال رشد بودجه سازمان تامین اجتماعی به هیچ وجه پاسخگوی این نیاز نیست، افزود: «قاعدتا در سال آینده نمی‌توانیم نیاز بازنشستگان را از بودجه سازمان برداشت کنیم اما سازمان باید مصارف حوزه بازنشستگی را در پیوند با بودجه عمومی ۱۴۰۰ به گونه‌ای تعریف کند که بانشستگان محروم نمانند.»

وی افزود: «با این وصف، سال ۱۴۰۰ برای بازنشستگان تامین اجتماعی بسیار سخت می‌گذرد و اگر بودجه سال آینده به قادر کافی پاسخگوی این نیاز نباشد، تورم بالای انتظاری بالای ۴۰ درصد، ۱۴۰۰ بازنشستگان را به سختی تنبیه می‌کند؛ البته اتکای ما به بودجه ۱۴۰۰ نباید موجب غفلت سازمان تامین اجتماعی در مدیریت منابع همسان‌سازی شود؛ اتفاقی که در سال ۹۹ رخ داد و برای بازنشستگان نارضایتی شدیدی ایجاد کرد.»

موسیوند با بیان اینکه بازنشستگان تامین اجتماعی دیگر نمی‌خواهند افزایش‌های ناچیز مستمری و همسان‌سازی‌های توخالی را شاهد باشند، گفت: «در صورتی که در سال ۱۴۰۰ بازهم شاهد این باشیم که مبالغ متناسب‌سازی تنها ۱۸ درصد از افزایش مستمری بازنشستگان را پوشش دهد، دیگر امکان ترمیم مستمری در سال‌های آینده وجود نخواهد داشت. بنابراین باید سنگ بنای ۱۴۰۰ باید به درستی در جای خود قرار گیرد.»

منبع : https://www.ilna.news

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی