ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

آیا بعد از بازنشستگی زندگی ادامه دارد؟

0
بازنشسته شدن فرصت های زیادی را در خود نهفته دارد، ولی با این حال چالش های این دوره نیز کم نیستند.

سالهای زیاد منتظر بازنشسته شدن بودی تا به کارهای مورد علاقه ات برسی، کارهایی که سالهای زیاد برای آنها فرصت نداشتی. سفر به مکان هایی که آرزو داشتی، بیشتر وقت گذاشتن برای خانواده، با دوستان وقت گذرانی کردن و فراهم آوردن زندگی بهتر و روزهای آرامتر…

یک دقیقه قبل از اینکه در سرزمین رویاها پرواز کنی باید بدانی که برای بازنشستگان کشورمان واقعیت چیز دیگری است.

به طور معمول در سن ۶۰ سالگی بازنشست میشوی با اینکه هنوز قدرت کاری خود را از دست ندادی. با ترک کردن کار، هویت خود را از دست میدهی چون سالیان دراز هویت خود را با شغلت گره زده بودی، موقعیت تو در جامعه صدمه میبیند و در یک لحظه و بدون هیچ مقدمه ای از شخصی که برای جامعه مفید بود تبدیل شدی به یک سربار اجتماعی و اقتصادی. نه تنها این، بلکه با بازنشسته شدن ۳۰% از درآمد ماهیانۀ خود را از دست میدهی.

حتی اگر بخواهی به شغل دیگری مشغول شوی، احتمالاً کاری پیدا نمیکنی که در حد استعداد و تجربۀ تو باشد.

ولی میتوان این وضعیت ناگوار و سراشیبی را نگه داشت و آن را بهبود داد.

پس چه کار باید کرد؟

در این زمینه باز هم دانشجویان فعال و دلسوز جامعه را میبینیم که بیدار شده اند و به سالمندان و بازنشستگان یاری میرسانند و در افکار عمومی به این مسئله جایگاه بهتری میدهند.

به طور مثال میتوان به صفحه کمپین “محافظم باش  @mohafezambash در اینستگرام ، توییتر و تلگرام اشاره کرد که توسط گروه از دانشجویانی تشکیل شده که سعی دارند به بازنشستگان و سالمندان یاری برسانند و به آنها کمک کنند که سن سالمندی را محترمانه پشت سر بگذارند.

دست اندر کاران #محافظم_باش mohafezambash.org چند توصیه برای شما دارند که این توصیه ها بر اساس تجربه و بررسی زیاد با بازنشستگان و متخصصان جمع آوری شده است:

قبل از بازنشسته شدن خود را از لحاظ روحی و اقتصادی برای بازنشسته شدن آماده کنید.

قبل از بازنشسته شدن در دوره و کلاس های آموزشی شرکت کنید که شما را برای فردای بازنشسته شدن آماده کنند (دوره هایی به مانند استفادۀ درست از زمان، به وجود آوردن سرگرمی، ورزش و غیره)

دوره های حرفه ای که به شما کمک کنند بعد از بازنشستگی کاری پیدا کنید که مطابق استعدادها و انتظارات شما باشد.

بدون شک مسؤلین کشور نیز در این زمینه مسؤلیت اصلی را برگردن دارند، چون همین بازنشستگان هستند که سالهای زیادی از زندگی شان را به پای قدرمتند ساختن اقتصاد و جامعه کشور ریختند.

در مرحلۀ اول باید طرح همسان سازی و بالابردن مستمری بازنشستگان را اجرا کنند، به گونه ای که حقوق بازنشستگی مطابق با تورم موجود در کشور باشد.

در مرحلۀ بعد باید تعداد کانون های بازنشستگی را بیشتر کرد تا این کانونها با فعالیتهای سرگرم کننده، برنامه های فرهنگی و اجتماعی به بازنشستگان و سالمندان کمک کنند.

علاوه بر این، بازنشستگان باید از تخفیفهای ویژه در زمینه خدمات عمومی، خدمات درمانی و خدمات فرهنگی بهره مند شوند.

منبع : ویرلن

https://www.farsnews.com/news/13980523000593

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد جامعه ای شاداب وبا رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم برای همگان بویژه بازدید کنندگان این سایت اقتصادی سلامتی ونیکبختی آرزو می نمایم. با تشکر مدیر و مسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی