ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

نرخ رشد جمعیت طبق سرشماری صفر است:

0
پارسا خبرداد:

رئیس مرکز آمار امروز در نشست خبریِ اعلام نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ ، نرخ رشد کل جمعیت را نسبت به سال ۹۰ صفر اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امید علی پارسا در نشست خبری اعلام نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ نرخ رشد کل جمعیت را نسبت به سال ۹۰ صفر اعلام کرد و گفت: نرخ رشد جمعیت شهری ۰٫۲- درصد و نرخ رشد جمعیت روستایی ۰٫۰۶- درصد است.

پارسا تصریح کرد: تغییرات بعد (اندازه) خانوار نسبت به سال ۹۰ ، ۰٫۲- درصد و این نسبت برای خانوار شهری نیز همین مقدار است، اما برای خانوار روستایی ۰٫۳- است.

رئیس مرکز آمار ایران یادآور شد: جمعیت ساکن در نقاط روستایی نسبت به سال ۹۰، منفی ۷۷۲ هزار و ۳۸۳ نفر ثبت شد. همچنین نسبت شهرنشینی جمعیت نسبت به امسال ۲٫۶ است.

 جمعیت کل کشور؛ ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر
 پارسا افزود: جمعیت کل کشور براساس سرشماری سال جاری نسبت به سال ۹۰ تعداد  ۴ میلیون و ۷۷۶ هزار و ۶۰۱ نفر افزایش دارد. همچنین تعداد خانوار نسبت به سال ۹۰ حدود ۳ میلیون و ۱۰ هزار و ۳۸۸ افزایش یافته است.

 پارسا تصریح کرد: کل جمعیت کشور در سال ۹۵ به ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ رسید که نسبت به سال ۹۰ نزدیک به ۴ میلیون و ۷۷۶ هزار نفر افزایش یافته این در حالی است که تعداد خانوار ایرانی در سال ۹۵ به ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۳۵ رسیده که نسبت به سال ۹۰ حدود ۳ میلیون خانوار افزایش داشته است.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: تعداد خانوار شهری در سال ۹۵ معادل ۱۸ میلیون و ۱۲۵ هزار خانوار بوده که نسبت به سال ۹۰ به اندازه ۲ میلیون و ۶۹۸  هزار و ۶۴۰ خانوار افزایش یافته است.

 پارسا در پاسخ به این سوال که وضعیت بیکاری و آمار آن دارای شبهاتی است، گفت: در کل دنیا، آمارگیری اشتغال و بیکاری همان است که از سوی مرکز آمار ایران انجام می شود، البته برخی اختلافات بر روی تعاریف و مفاهیم وجود دارد که منجر به این مساله شده است، ولی ما در طرح نیروی کار و اشتغال و بیکاری خود، از یک ساعت تا دو روز و اشتغال ناقص هم داریم که اشتغال ناقص در کشور حدود ده درصد است.

وی افزود: بالاترین حد بیکاری در کشور اگر قرار باشد برآورد شود و همه کسانی که کمتر از ۴۴ ساعت کار می کنند، بیکار محاسبه شود، باید ۱۰ درصد به ۱۲ درصد نرخ بیکاری اضافه کند، ولی در دنیا تعریف این است که هر فردی یک ساعت در هفته کار کند، بیکار نیست.

پارسا در خصوص اینکه آیا دولت در این آمار دستکاری داشته است، گفت: نتایج سرشماری ده روز قبل نهایی شده بود، ولی تدبیر این شد که ابتدا در دولت  ارایه شود، احدالناسی در کشور از مرکز آمار یا رئیس بنده نمی تواند در آمار و اطلاعات تولیدی در مرکز آمار، خدشه وارد کرده و عدد و رقمی را دوست داشته باشد یا نداشته باشد؛ صرفا ارایه آن به دولت صورت گرفت و هیچ دستکاری هم ارایه نشد.

وی افزود: توقع داریم دولت برای ما این تسهیلات را فراهم کند که به سمت نظام آماری ثبتی مبنا برویم، البته این رویکرد گریزناپذیر کل نظام آماری دنیا است و البته به انجام نمی‌رسد مگر اینکه هر سه قوه با تمام توان برای تحقق آن گام بردارند.

پارسا افزود: توقع داریم دولت برای ما این تسهیلات را فراهم کند که به سمت نظام ثبتی مبنا برویم.

رئیس مرکز آمار ایران در خصوص نرخ بیکاری گفت: نرخ بیکاری از طریق سرشماری ها و طرح های آماری اعلام شده و البته خروجی ناشی از بیکاری بعد از اتمام سرشماری امکان ارائه ندارد.پارسا در پاسخ به این سوال که وضعیت بیکاری و آمار دارای شبهاتی است، اظهار داشت: در کل دنیا آمارگیری اشتغال و بیکاری همان است که از سوی مرکز آمار ایران انجام شده و البته برخی اختلافات بر روی تعاریف و مفاهیم وجود دارد که منجر به این مسئله شده است.

تعداد خانه های خالی دو برابر شد

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: واحدهای مسکونی خالی در سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۶۶۳ هزار واحد مسکونی بوده که در سال ۹۵ به دو میلیون و ۵۸۷ هزار واحد رسیده است که تهران، به تنهایی در سال ۹۰ از یک میلیون و ۶۶۳ هزار واحد ۳۲۷ هزار واحد را به خود اختصاص داده که در سال ۹۵ نیز تهران با ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی بیشترین سهم را داشته است.

وی اظهار داشت: سرشماری خوب و استانداردی انجام شده است و آن سرمایه اجتماعی عظیم مردم که به مرکز آمار و نظام آماری کشور اعتماد کرده اند، در آمار با کیفیت خود را نشان می دهد.

به گفته پارسا، اصل جریان یکطرفه اطلاعات فردی به سمت مرکز آمار نیز باید مدنظر قرار گیرد که در کل دنیا جزو کارهای اصولی و حرفه ای آماری است و در نظام آماری ثبتی مبنا، این اولویت را بیشتر نمود می دهد، پس استراتژی اصلی ما استقرار نظام آماری ثبتی مبنا است.

 نصف جمعیت فعال جدید بیکار هستند

رئیس مرکز آمار ایران عنوان کرد: نرخ بیکاری کشور از ۱۱ درصد در سال ۹۴ به ۱۲.۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است و در دو سال یک میلیون و ۹۰ هزار نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شده که ۶۱۵ هزار نفر آن شاغل و ۴۹۴ هزار نفر نیز به جمعیت بیکاران ما اضافه شده است.

وی افزود: جمعیت شاغلان کشور در همه بخش های اقتصادی کشور، اضافه شده و به ۲۲ میلیون ۷۰۰ نفر افزایش یافته است. تنها در بخش ساختمان روند نزولی دارد و همچنان در بخش ساختمان ریزش داریم که علت آن هم افزایش بی حد است که اکنون کاهش را نشان می دهد.

پارسا گفت: نرخ بیکاری مردان در سال ۹۵ معادل ۱۰.۵ بوده است ولی نرخ بیکاری زنان ۲۰.۷ بوده است. همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز برای سال ۹۵ معادل ۲۹.۴ درصد و برای جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز ۲۵.۹ درصد بوده است.

به گفته بیکاری مردان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۵.۴ درصد بوده و برای زنان در این گروه ۴.۲ درصد بوده است.  جمعیت غیرفعال کشور ۳۹۷ هزار و ۳۳۰ نفر کاهش یافته است، به این معنا که نسبت به سال گذشته، افرادی که دنبال کار نبوده اند و به دنبال کار آمده اند، افزایش یافته است.

منبع : http://www.yjc.ir/fa/news/6015429

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی