ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

بازنشستگان کارگری و مستمری بگیران از سهام عدالت جامانده‌اند:

0

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

تنزل قراردادهای کار به ۱ ماه یعنی فاجعه/ حال درمان کارگران خوب نیست.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری استان گیلان گفت: تنزل قراردادهای کار از یک سال به شش ماه و سه ماه و حتی یکماه یعنی فاجعه.

حسن رجییون، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به تفکیک مصائب پیش روی کارگران و بازنشستگان، گفت: وقتی صحبت از جامعه کارگری می‌کنیم هم کارگران و نیروهای شاغل مد نظر است و هم بازنشستگان تامین اجتماعی؛ نام آنها خود به خود مشکلات عدیدهای در اذهان تداعی می‌نماید؛ اما هر کدام از آنها مشکلات ویژه خود را دارند.

وی افزود: در بخش کارگری نبود امنیت شغلی مورد توجه قرار می‌گیرد. بطور کلی قانون کار تنها میان مشاغل مستمری و غیرمستمر تفکیک قائل شده است؛ اما این هیچ ارتباطی با انعقاد قراردهای موقت در مشاغل مستمر ندارد؛ اساسا تنزل قراردادهای کار از یک سال به شش ماه و سه ماه و حتی یکماه یعنی فاجعه.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری استان گیلان، افزود: اگر کارگر امنیت شغلی را احساس کند و امنیت خاطر داشته باشد، کیفیت کار وی افزایش می‌یابد. اینگونه کارفرما می‌تواند نسبت به پیشبرد برنامه‌های تولید طبق زمانبندی، امیدوار شود.

وی افزود: ضمن اینکه کارفرمایان با تولید انبوه و درآمد بیشتر وضعیت معیشتی کارگران را نیز ارتقا می‌دهند؛ البته در امور رفاهی نیز می‌توانند خدمات بیشتری ارائه کنند؛ از جمله مشارکت برای ساخت مسکن جهت حمایت از خانه‌دار شدن کارگران؛ حتی می‌توان این برنامه‌ها را برای بازنشستگان شرکت هم پیاده کرد.

رجبیون در خصوص مشکلات بازنشستگان، گفت: بازنشستگان کارگری و مستمری بگیران از سهام عدالت جامانده‌اند. پنجاه درصد آنها فاقد سهام عدالت هستند؛ در حالی که با برخورداری از سهام عدالت و آزادسازی آن می‌توانستند، درآمدی داشته باشند.

وی افزود: مجلس از آغاز آزادسازی سهام عدالت، پیگیر توزیع سهام عدالت در میان بازنشستگان و کارگران است؛ اما هیچ موفقیتی نداشت و تا به حال اقدامی از جانب دولت هم صورت نگرفته است.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری استان گیلان با اشاره به مشکلات درمانی کارگران و بازنشستگان، گفت: در خصوص درمان انتظار جامعه بیمه شدگان تامین اجتماعی گیلان، توسعه درمان مستقیم، از جمله بیمارستان حضرت رسول(ص) است. توسعه این بیمارستان کارگری شاید التیامی بر زخمهای کارگران و بازنشستگان باشد؛ اما در حال حاضر امکانات درمانی کارگران استان گیلان خوب نیست و توجه بیشتری را می‌طلبد.

وی افزود: در موضوع افزایش حقوق بازنشستگان و متناسب‌سازی، درخواست عزیزان، اضافه شدن مبلغ فوق به پایه مستمری است و اینکه به حداقل بگیرها توجه بیشتری صورت بگیرد و مستمریهایشان متناسب با تورم افزایش یابد تا جوابگوی بخور و نمیر زندگیشان باشد. همچنین آنها چشم انتظار تحقق قول وزیر رفاه در زمینه واگذاری سهام شستا هستند.

رجبیون تصریح کرد: امیدوارم ترتیبی اتخاذ شود که بازنشستگان توانمند گردند تا بتوانند جوابگوی زندگی خود باشند؛ پس باید پرداخت تسهیلات کم بهره به آنها تسریع شود و بهره وام‌هایی با مبالغ بالاتر، کاهش یابد.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری استان گیلان در پایان، گفت: موتور توسعه تشک‌های کارگری در استان گیلان به دلیل کم‌توجهی دستگاه اداری، ناکارآمد است. کارگران بسیاری از شرکت‌ها امکان انسجام صنفی را ندارند و توان چانه‌زنی خود با کارفرما را از دست داده‌اند.

منبع : https://www.ilna.news

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی