ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

حاضر نشدند مزایای مزدی بازنشستگان کارگری را به ۶۰۰ هزار تومان برسانند:

0

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

هزینه‌های زندگی بازنشستگان از مرز ۶ میلیون تومان گذشته است/ حاضر نشدند مزایای مزدی بازنشستگان کارگری را به ۶۰۰ هزار تومان برسانند.

آیت نیافر با انتقاد از خلف وعده‌های مستمرِ دولتی‌ها گفت: امسال بازنشستگان کارگری فقیرتر از قبل خواهند شد.

در روزهای گذشته، بعد از مدتها انتظارِ بازنشستگان تامین اجتماعی، اعضای کانون بازنشستگان خبر دادند که مدیرعامل سازمان با افزایش مزایای مزدی بازنشستگان موافقت نکرده است؛ این در حالیست که وزیر کار در ابتدای تیرماه وعده داد با افزایش مزایای مزدی، دریافتی بازنشستگان کارگری به پایه شاغلان خواهد رسید.

آیت نیافر (فعال صنفی مستقل بازنشستگان) در این رابطه با یادآوری خلف وعده‌های مکرر دولتی‌ها در مقوله‌ی مزد و مستمری گفت: ابتدا در اسفندماه سبد معاش ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی را تصویب کردند و پای آن را امضا گذاشتند اما در نهایت، این سبد روی کاغذ باقی ماند و دستمزد کارگران شاغل حتی به این رقم نزدیک نشد؛ بعد هم در مورد بازنشستگان با برداشت ناصحیح از ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، مستمری را فقط ۲۶ درصد افزایش دادند.

به گفته وی، بایستی ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی تمام و کمال اجرا شود و مستمری به اندازه هزینه‌های زندگی که اکنون از مرز ۵ یا ۶ میلیون تومان هم گذشته است، زیاد شود.

او تاکید می‌کند: هر مصوبه‌ای به جز این، خلاف قانون و خلاف منافع جمعی بازنشستگان است و بازنشستگان را بیش از قبل از همه چیز دلسرد می سازد.

نیافر به مساله افزایش مزایای مزدی بازنشستگان می‌پردازد: عدم موافقت با افزایش مزایای مزدی، یعنی بازنشستگان را به زیر خط فقر مطلق کشاندن؛ در عین حال باید بگویم خواسته اصلی و کلیدی ما افزایش پایه مستمری به اندازه نرخ تورم و سبد معاش است نه افزایش مزایای مزدی؛ اما متاسفانه نه تنها پایه مستمری را به آن اندازه که قانون ایجاب می‌کند، زیاد نکردند بلکه حتی حاضر نشده‌اند حق مسکن و بن خواربار بازنشستگان را به مرز ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار تومان برسانند.

به گفته وی، تامین اجتماعی و صندوق آن، مایملک کارگران و بازنشستگان است و دولت نمی‌تواند اینگونه به منافع صاحبان صندوق بی‌اعتنایی کند؛ چرا باید بازنشستگان کارگری که ۶۵ درصد بازنشستگان کشور هستند، هر روز فقیرتر شوند؟!

منبع : https://www.ilna.news

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی