ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

ضعف نظام آموزشی، بارزترین عامل افزایش نرخ بیکاری:

0

 بیکاری پیامدهای منفی در پی دارد:

رییس گروه برنامه ریزی و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نرخ بیکاری در جامعه، گفت: پایین بودن سطح مهارت جویندگان کار و عدم انطباق نظام آموزشی با نیاز بازار، از عوامل تاثیرگذار بر افزایش نرخ بیکاری در کشور است.

به گزارش تیتربرتر – “امیداکبری پور” در گفتگو با خبرنگار تیتر برتر، با اشاره به بالا بودن نرخ بیکاری درکشور، اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی در زمینه اشتغال جویندگان کار، پایین بودن سطح مهارت افراد جویای کار می باشد.

وی افزود: لازم است با اتخاذ تدابیری، جوانان را به سمت فراگیری مهارت های مورد نیاز جامعه؛ سوق دهیم.
اکبری پور در خصوص وضعیت بیکاری در کشور، گفت: علاوه بر پایین بودن سطح مهارت جویندگان کار، عدم انطباق نظام آموزشی با نیاز بازار کار، از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بالا بودن نرخ بیکاری در کشور می باشد که این امر بویژه در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، قابل توجه می باشد.
وی یادآور شد: معمولا در اغلب کشورها برای حل معضل بیکاری، اجرای سه برنامه دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت مورد توجه قرار می گیرد.
این مقام مسوول در ادامه گفت: این در حالی است که در کشور ما، معمولا برنامه ریزی های صورت گرفته بصورت میان مدت و کوتاه مدت بوده و کمتر به انجام برنامه ریزی های دراز مدت در جهت کاهش معضل بیکاری توجه می شود.
اکبری پور تصریح کرد: در این راستا لازم به ذکر است؛ هر چند می توان با اجرای برنامه های کوتاه مدت، موجبات کاهش نرخ بیکاری را بصورت مقطعی فراهم آورد ولی با اجرای برنامه دراز مدت خواهیم توانست بصورت ساختاری و بنیادی برای حل مشکل افراد جویای کار قدم های مثبتی برداریم.
بیکاری سبب بروز فساد و فقر می شود 
اکبری پور در خصوص نقش دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های غیر دولتی در ایجاد اشتغال، گفت: در حال حاضر قریب به ۸۰۰ دفتر مشاوره شغلی کاریابی های غیر دولتی در زمینه ارائه خدمات به جویندگان کار و تامین نیروی مورد نیاز کارفرمایان، در سراسر کشور فعالیت دارند.
وی افزود: سالیانه بیش از ۲۵ درصد اشتغال ایجاد شده در کشور، از طریق دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های غیر دولتی، صورت می گیرد.
این مقام مسوول یادآور شد: در سال های اخیر با توجه به رشد فزاینده فارغ التحصیلان دانشگاهی شاهد افزایش نرخ بیکاری در بین این قشر هستیم.
اکبری پور تصریح کرد: در حال حاضر نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، دو برابر میانگین نرخ بیکاری در کشور است.
رییس گروه برنامه ریزی و هدایت نیروی کار وزارت کار، در خصوص مشکلات پیش روی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های غیر دولتی، گفت: در برنامه پنجم توسعه کشور، به استناد بند “و” ماده “۸۰” قانون برنامه پنجم توسعه، شاهد پویایی در زمینه اشتغال جویندگان کار، بوده ایم.
وی افزود: به استناد بند “و” ماده “۸۰”؛ کارفرمایان در صورت تامین نیروی مورد نیاز خود از طریق دفاتر کاریابی ها، از معافیت مالیاتی سهم بیمه کارفرما بصورت پلکانی برخوردار می شدند.
اکبری پور تصریح کرد: مشکل اینجاست که این ماده قانونی فوق الذکر در برنامه ششم توسعه کشور، گنجانده نشده است.
اکبری پور در پایان در خصوص پیامدهای منفی معضل بیکاری در سطح جامعه، گفت: بیکاری در جامعه پیامدهای منفی متعددی از قبیل: گسترش فقر، فساد، فحشا، اعتیاد و طلاق و… در پی دارد.
این مقام مسوول در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، بیان کرد: مسئولان بایستی بیش از پیش به ایجاد اشتغال بویژه در بین جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی توجه داشته باشند تا جامعه با پیامدهای منفی معضل بیکاری مواجه نشود.
منبع : http://www.titrebartar.ir/view-63775.html

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی