ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

عبور از سیاست های منفعلانه برای مهار تورم:

0

راهکارهای کنترل تورم ،عبور از سیاست های منفعلانه برای مهار تورم.

به زعم اقتصاددانان برای حل مشکل تورم باید از راهکارهای تازه ای کمک گرفت. علی مدنی زاده معتقد است تورم حاصل سیاست های منفعلانه است و رامین ربیعی یک اقتصاددان دیگر بر این باور است که مسکن های کوتاه مدت راهکار حل تورم نیست.

به گزارش سایت اقتصادی ایران به نقل ازهمشهری آنلاین، راهکارهای کنترل تورم امروز بحث روز محافل اقتصادی است در چنین شرایط بانک مرکزی در تلاش است از طریق سیاست های انقباضی تورم را مهار کند. با این حال کارشناسان اقتصادی بر این باورند که برای حل مشکل تورم در ایران باید اقدامات همه جانبه ای انجام شود و اجرای سیاست های انقباضی به تنهایی کافی نیست.

رامین ربیعی اقتصاددان، با بیان اینکه مردم ایران بیش از ۵۰ سال است که با تورم زندگی می کنند و این باعث شده است مردم یاد بگیرند که چطور با تورم زندگی کنند توضیح می دهد: تورم یک نوع مالیات بدون قانون گذاری است و از مالیات نیز بدتر است چون مالیات از اقشار پردرآمد دریافت می شود تا خرج آموزش و بهداشت شود و تمرکز اصلی اش بر قشر کم برخودار است اما تورم، مالیاتی است که بیشترین صدمه را به اقشار کم برخوردار می زند.

او می گوید: تورم دو رقمی منجر شده است سرمایه ها به جای اینکه به سمت تولید بروند به سمت فعالیت های سوداگرانه بروند و یکی از دلایل کاهش سرمایه گذاری و نرخ منفی تشکیل سرمایه نیز همین موضع است. ضمن اینکه وقتی ارزش پول ملی کاهش می یابد جهش های ارزی به وجود می آید.

ربیعی ادامه می دهد: آمار ها نشان می دهد در نتیجه افزایش تورم در سال های اخیر دوره های جهش های ارزی کوتاه تر شده و هر بار ارقام بالاتری برای نرخ ارز ثبت می شود.

او تاکید می کند: سیاست گذار به جای حل ریشه های تورم به دنبال مسکن های سریع و کوتاه مدت مانند سیاست های انقباض پولی مانند انتشار گواهی سپرده خاص است. این در حالی است که این سیاست ها پایدار نیست و صرفا منجر به افزایش نرخ بهره بدون ریسک می شود.

به گفته او وقتی نرخ بهره افزایش می یابد سرمایه گذاری غیرممکن می شود.

سیاست های پولی منفعلانه

علی مدنی زاده رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف نیز معتقد است: در دنیا کشورهای زیادی وجود دارند که از نظر سرانه درآمد وضعیت بدتری از ایران دارند اما همه این کشورها توانسته اند بر تورم غلبه کنند. اینکه تولید ناخالص داخلی یک کشور پایین است و ساختار تولید ضعیف است، ربطی به تورم ندارد .

او با بیان اینکه مشکل اصلی تورم در ایران سیاست های پولی و مالی منفعلانه است، می گوید: آمارها نشان می دهد در کشورهایی که سیاست های پولی و مالی منفعلانه وجود دارد شوک هایی که به ارز و تولید وارد می شود منجر به افزایش تقاضا برای پول می شود و این تقاضا پس از انتقال به نظام بانکی به رشد تورم دامن می زند.

او اضافه می کند: همه مطالعات اقتصادی نشان می دهد ریشه تورم سیاست های پولی منفعلانه است که منجر به کسری بودجه و افزایش تقاضا برای اعتبار می شود .

به گفته او زمانی که سیاست گذار پولی به این تقاضاها پاسخ می دهد تورم بیشتری خلق می شود و راهکار مشخص برای کاهش تورم عبور از سیاست های پولی و مالی منفعلانه است.

منبع: همشهری آنلاین
برگرفته از : https://www.hamshahrionline.ir/news/839340

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار