ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۳

0

سرمایه‌گذاری در بورس باید بلندمدت باشد.

آمارهای ۵۰ سال اخیر حاکی از این است که میانگین رشد اقتصادی، تورم و رشد نقدینگی در نیم‌قرن اخیر با شاخص‌های اقتصادی سال ۱۴۰۲ تفاوت چندانی ندارد. تیمور رحمانی، اقتصاددان در گردهمایی فعالان بازار سرمایه ایران، شاخص‌های کلان اقتصادی و چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۳ را بررسی کرد.

به گزارش سایت اقتصادی ایران به نقل از تجارت‌نیوز تیمور رحمانی اقتصاددان در گردهمایی فعالان بازار سرمایه ایران سه شاخص رشد اقتصادی، نرخ تورم و رشد نقدینگی اقتصاد ایران را در نیم قرن اخیر و سال ۱۴۰۲ و همچنین چشم‌انداز اقتصاد ایران را در سال ۱۴۰۳ بررسی کرد.

او با اشاره به اینکه از سال ۱۳۵۰ تا سال جاری رشد اقتصادی حدود ۲.۸ درصد، متوسط رشد نقدینگی ۲۷.۸ درصد و متوسط نرخ تورم ۲۲ درصد بوده است، عنوان کرد: «در سال جاری بر اساس آمار بانک مرکزی رشد اقتصادی به ۳.۶ درصد، رشد نقدینگی به ۲۶ درصد و تورم به ۴۲ درصد رسیده است.»

دود ناکارآمدی اقتصاد در چشم دهک‌های پایین

این اقتصاددان در ادامه به آمار شاخص‌های ذکر شده در دهه ۹۰ اشاره کرد و گفت: «در آن مقطع، رشد اقتصادی ۱.۴۵ درصد، تورم ۲۸ درصد و رشد نقدینگی ۲۹ درصد برآورد شده بود. این در حالی است که با نگاه گذرا به آمار ذکر شده شاخص‌های اقتصادی در نیم قرن اخیر و یک دهه گذشته، تفاوت چندانی با سال ۱۴۰۲ نداشته است. بنابراین دلیل نگرانی‌ها راجع به اقتصاد ایران که از سوی کارشناسان مطرح می‌شود، چیست؟»

رحمانی با تاکید بر اینکه تاوان هر چالشی در اقتصاد را دهک‌های پایین جامعه می‌دهند، تاکید کرد: «تورم در سال‌های اخیر به دلیل انتظارات تورمی بالا، ناامیدی نسبت به کاهش تورم و شوک‌های مداوم بیرونی به اقتصاد، مقاومت زیادی برای کاهش نشان داده است.»

این اقتصاددان نرخ تورم نقطه به نقطه در سال ۱۴۰۲ را ۵۵.۵ درصد ذکر کرد و افزود: «دولت به دلیل نگرانی در خصوص اوضاع اقتصادی از اواخر ۱۴۰۱ اقدام به اجرای سیاست‌های انقباضی کرد و این سیاست تا حدودی توانسته نرخ تورم را کنترل کند.»

چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۳

او در مورد چشم‌انداز اقتصاد ایران ۱۴۰۳ گفت: «اگر فشار بیرونی به اقتصاد کشور وارد نشود، انتظار کاهش مختصری در نرخ تورم و فروکش کردن آرام آرام و مختصر تورم را برای‌ سال آینده را باید داشت.»

رحمانی‌ با بیان اینکه احتمال ماندگاری سیاست‌های انقباضی دولت در سال ۱۴۰۳ وجود دارد، افزود: «دو عامل اتکا به منابع طبیعی و توقف انباشت سرمایه، باعث نگرانی راجع به رشد اقتصادی در سال آینده شده است.»

این اقتصاددان گفت: «با وجود اینکه در دو یا سه سال اخیر رشد اقتصادی حدود ۴ درصد بوده است، برای سال ۱۴۰۳ نیز همین مقدار، شاید اندکی کمتر قابل پیش‌بینی است.»

رحمانی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۳ انتظار تورم بیش از تورم فعلی وجود ندارد، افزود: «در سال ۱۴۰۲ نقدینگی حقیقی کاهش مختصری داشته و این موضوع نشانه سیاست‌های انقباضی است.»

لزوم سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس

او در مورد اینکه آیا سرمایه‌گذاری در سهام معقول است، گفت: «اگر استراتژی افراد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت باشد، ورود به بازار سرمایه ریسکی است و قابل اتکا نیست. در واقع نباید انتظار  بازدهی غیرعادی از این بازار داشته باشیم.»

رحمانی گفت: «اگر با دیدگاه بلندمدت به بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری نگاه کنیم، این بازار قابل اتکاتر و با بازدهی بهتری نسبت به دیگر بازارهاست.»

سارا صفاری

برگرفته از : https://tejaratnews.com

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار