ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

کیک اقتصادی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

0

شاید بارها و بارها، اسم کیک اقتصاد را شنیده باشید و از خودتان پرسیده باشید رابطه بین کیک و اقتصاد چیست؟ احتمالا مفهومی گنگ و مبهم از آن را در سر داشته باشید و یا ندانید چگونه باعث سود آوری برای ما می‌شود و چه کاربردهای مهمی می‌تواند داشته باشد!

در ابتدا باید بگوییم که کیک اقتصاد، درواقع یکی از عناوین اصلی و مهم مورد بررسی، درعلم اقتصاد کلان است.

دقیقا همان علمی که ما به وسیله‌ی آن متوجه سمت و سو و سیاست گذاری‌های آتی کشورها در حوزه اقتصادی می‌شویم و می‌توانیم مانند بزرگان بازارهای مالی به وسیله تحلیل اقتصاد کلان، سیر حرکتی یک کشور و سیاست‌های آتی در آن را متوجه شویم و با سرمایه گذاری‌های درست سودهای کلان کسب کنیم!

۱- کیک اقتصادی چیست؟

اجازه بدهید با یک مثال ساده به بررسی این کلمه بپردازیم، تصور کنید شیرینی پزی قرار است برای مجلسی که تعداد نفرات آن هم معین شده، کیک خوبی پخت کند و قرار است هزینه پخت کیک را خود مهمان ها پرداخت کنند. مسلما هرچقدر میزان این کیک بزرگتر باشد، به نفرات این مهمانی تکه‌ای بزرگتر می‌رسد و هرچقدر اندازه‌ی آن کوچکتر باشد علی القاعده سهم افراد تکه‌ی کوچک تری خواهد بود.

 حالا چه عواملی باعث بزرگی و کوچکی این کیک می‌شود؟

۱- هزینه‌ای که مهمان ها برای ساخت کیک پرداخت می‌کنند.
۲- توانایی یا عدم توانایی شیرینی پز و اصراف مواد اولیه برای ساخت کیک

پس حتما باید موارد ۱ و ۲ باهم و به درستی انجام شوند تا کیک بزرگی ایجاد شود! مخصوصا اگر مورد ۲ درست اجرا نشود تمامی تلاش‌ها به هدر می‌رود.

با همین تصور به سمت اقتصاد می‌رویم، اگر کل اقتصاد جامعه‌ای را بصورت کیک تصور کنیم باید بگوییم که نقش کیک پز را دو مجموعه‌ی مجزای دولت‌ها و بانک‌های مرکزی ایفا می‌کنند، همچنین مردم یک جامعه نقش مهمان‌ها که صاحبان اصلی کیک هستند را ایفا می‌کنند، آن‌ها تولید کننده ثروت و پول برای تولید این کیک هستند! جنس این کیک در اقتصاد از ثروت و پول و ارزش است.

هرچقدر این کیک اقتصاد بزرگ تر باشد، به افراد آن جامعه در نهایت سهم بزرگتری از ثروت خواهد رسید. کیک اقتصادی در بیان ساده می‌تواند معیاری برای سنجش میزان ثروت کشورها باشد.

اجزای تشکیل دهنده ی کیک اقتصاد چه چیزهایی هستند؟

اجزای کیک اقتصادی شامل تمام محصولات و خدماتی می شود که در اقتصاد یک کشور تولید می شوند وارزشمند هستند مثل سیمان، فولاد، پوشاک، مواد غذایی و… .

۲- چگونه کیک اقتصاد اندازه گیری و محاسبه می شود؟

اگر تعداد تمام گونی های سیب زمینی را حساب کنید و در قیمت آن ضرب کنید و سپس تعداد تمام گونی های سیمان را حساب کنید و در تعداد آن ضرب کنید و سپس تعداد همه قوطی های نوشابه را حساب کنید و در قیمت آن ضرب کنید و همینطور برای سایر کالاها و خدماتی که در آن کشور تولید می شوند این عمل را تکرار کنید و باهم جمع کنید درانتها به عددی بزرگ می‌رسید که بیانگر ثروت تولید شده توسط یک کشور است، این گونه می توانیم حجم کل کیک اقتصادی یک کشور را محاسبه کنیم.

…+( تعداد گونی های سیمان*قیمت گونی های سیمان)+(تعداد قوطی های نوشابه*قیمت قوطی نوشابه)

و به ۲ صورت متداول قابل اندازه گیری است:
الف- محاسبه ی تولید ناخالص داخلی (GDP)
ب- محاسبه ی تولید ناخالص ملی (GNP)

با این تفاسیر، حالا اگر از شما بپرسند که کیک اقتصادی آمریکا بزرگتر است یا جیبوتی خیلی راحت می گویید آمریکا چون اقتصاد آمریکا به مراتب بزرگتر از جیبوتی است.

همانطور که مشاهده می‌کنید، اگرچه جمعیت جیبوتی کم هست و انتظار می‌رود سهم بزرگ تری از کیک به هر کس برسد اما از آنجا که کل کیک آن‌ها کوچک هست، سهم هر فرد در جیبوتی فقط سالی ۳۷۳۰ دلار هست در مقایسه با سالی ۶۹۷۰۰ دلار در آمریکا و بخاطر همین هست که یک آمریکایی احساس خوشبختی و رضایت بیشتری از زندگی دارد در مقایسه با یک فرد در جیبوتی.

۳- چگونه می‌توان کیک اقتصاد را بزرگتر یا کوچک‌تر کرد؟

احتمالا از خود بپرسید دولت ها، بانک های مرکزی و مردم چگونه حجم کیک اقتصاد را کنترل می‌نماید؟

دولت ها به وسیله سیاستگذاری های مالی و بانک های مرکزی با سیاست های پولی که وضع می کنند درواقع برنامه هایی هدفمند را اجرایی می‌کنند و مردم را به سمت برنامه‌های کلانشان سوق می‌دهند، با این کارها حجم کیک اقتصاد را دچار دگرگونی می‌کنند و درواقع برآیند عملکرد آن‌ها موجب می‌شود که شما احساس فقر، ثروت، خوشی یا فلاکت کنید.

البته فاکتورهای دیگری همچون شاخص راحتی راه اندازی کسب و کار، تعداد نیروی کار در کشور، میزان تخصص آن‌ها، به روز بودن زیر ساخت های کشور، استفاده از آخرین فناوری‌های روز دنیا و چندین فاکتور دیگر نیز در تعیین بزرگی و کوچکی کیک اقتصادی نقش دارند که بصورت کامل در دوره ی اقتصاد کلان بیان شده اند.

۴- چطور از تغییر سایز کیک اقتصادی سود کسب کنیم

حالا که متوجه اهمیت کیک اقتصادی شدید سوال مهم این است که ما مردم با شنیدن خبر کوچک یا بزرگ شدن کیک اقتصادی چه تحلیلی می‌توانیم بکنیم و چه سودی می‌توانیم کسب کنیم!

خب همانطور که بالاتر گفتیم، دولت ها و بانک های مرکزی با تصمیماتشان روی اندازه کیک تاثیر گذارند، مثلا اگر دولت آمریکا ببیند کیک اقتصادی درحال کوچک شدن است و رشد اقتصادی‌اش کند شده، رو به سیاست های انبساطی می آورد. این سیاست ها باعث تغییر در بازارهای بورس، کریپتو، ملک و غیره می شود و شما با دنبال کردن روند رشد یا عدم رشد کیک می‌توانید متوجه شوید این سیاست‌های انبساطی تا کی قرار هست ادامه داشته باشند و بالطبع آن روندهای مثلا صعودی که در بازارهای کریپتو بورس و ملک آغاز شده تا کجا ادامه می یابند.
وقتی متوجه بشوید کدام بازارها با سیاست های بانک مرکزی و دولت امریکا دچار رشد می‌شوند فقط کافیست که پول خود را در آن بخش سرمایه گذاری کنید و با کمی صبر سرمایه و اندوخته‌ی خود را رشد بدهید.

سوالات متداول

۱- کیک اقصادی چیست؟

به کل اقتصاد (مجموع محصولات و خدمات تولید شده توسط یک کشور) کیک اقتصادی می گویند که به عبارت دیگر همان تولید ناخالص آن کشور است.

۲- کیک اقتصاد را چه کسانی تولید و چه کسانی مصرف می‌کنند؟

تمام افراد جامعه در تولید کیک اقتصادی سهم دارند و همینطور همه آن‌ها در مصرف آن نیز شریک ‌اند. اما سیاست های پولی و مالی که توسط دولت‌ها و بانک های مرکزی تصویب می شوند در تعیین اندازه کیک نقش اساسی دارند.

۳- فرق کیک کوچک و بزرگ اقتصادی در چیست؟

فرق آن در فقر و ثروتی است که در یک کشور ایجاد می شود. البته فراموش نکنید سایز کیک را باید به نسبت جمعیت افراد جامعه مقایسه کنید. به همین دلیل آمریکا کشوری ثروتمند و متاسفانه کشورهای آفریقایی فقیر محسوب می‌شوند چون سرانه تولید ناخالصی بیشتری نسبت به آفریقا دارد.

۴- برای بزرگ تر کردن کیک اقتصادی چه کارهایی باید کرد؟

افزایش نیروی کار ( جمعیتی که در ساخت کیک دخیل هستند)، بالا بردن تخصص و مهارت آن‌ها، فراهم کردن تکنولوژی روز، حمایت از کارآفرینی و تولید، به روز رساندن زیر ساخت ها و غیره برخی از عواملی هستند که برای بزرگ تر کردن کیک اقتصادی نقش دارند و همه اینها به سیاست‌های کلان یک دولت برمی‌گردد.

برگرفته از : https://amoozesh-boors.com/fa/article/what-is-an-economic-cake

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار