ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

نگاهی به چشم‌انداز اقتصاد جهان:

0

تورم و رشد اقتصادی چه مسیری را طی می‌کنند؟

بهبود جهانی پس از همه‌گیری کووید ۱۹ و تهاجم روسیه به اوکراین کند و ناهموار شده است.

به گزارش سایت اقتصادی ایران به نقل ازتجارت‌نیوز، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران اقدام به انتشار گزارشی تحت عنوان «نگاهی بر چشم‌انداز اقتصاد جهان» کرده و در بخشی از آن به چشم‌انداز رشد اقتصادی و تورم پرداخته است.

در این گزارش گذری کوتاه به چشم‌انداز صندوق بین‌المللی پول شده که بر اساس آن باید گفت بهبود جهانی پس از همه‌گیری کووید ۱۹ و تهاجم روسیه به اوکراین کند و ناهموار شده است. هرچند کسب و کارها بازگشایی شده‌اند و اقتصاد به مسیر رشد بازگشته و تورم نسبت به سال قبل کاهش داشته، اما هنوز وضعیت اقتصادی به شرایط مطلوب قبل از همه‌گیری کووید ۱۹ بازنگشته است.

در این بین، چندین عامل مانع از بهبود اوضاع اقتصادی شده است؛ برخی از این عوامل از پیامدهای گسترش بلندمدت کرونا، جنگ در اوکراین و افزایش چندپارگی ژئواکونومیک ناشی می‌شوند. آنگونه که در این گزارش آمده، بخش دیگری از عوامل ماهیت چرخه‌ای دارند، برای مثال اثرات ناشی از سیاست‌های پولی انقباضی برای کاهش تورم، لغو حمایت‌های مالی به خاطر بدهی‌های بالا و تغییرات قابل توجه اقلیمی از جمله این عوامل هستند.

بر اساس پیش‌بینی انجام گرفته، رشد اقتصاد جهان از ۳٫۵ درصد در سال ۲۰۲۲ به سه درصد در سال ۲۰۲۳ و ۲٫۹ درصد در سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد.

برای اقتصادهای پیشرفته هم روند رشد اقتصادی کاهشی است. رشد اقتصادی از ۲٫۶ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۱٫۵ درصد در سال ۲۰۲۳ و ۱٫۴ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد.

در بخش دیگری هم آمده است که تورم جهانی به طور پیوسته روند کاهشی را تجربه می‌کند؛ از ۸٫۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۶٫۹ درصد در سال ۲۰۲۳ و ۵٫۸ درصد در سال ۲۰۲۴٫

بررسی صندوق و بانک جهانی از وضع اقتصاد ایران

پیشتر صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران را هم پیش‌بینی کرده بود. بررسی‌های این صندوق حاکی از این است که رشد اقتصادی کشور در پایان سال میلادی جاری به سه درصد کاهش یابد. این در حالیست که این شاخص سال قبل ۳٫۸ درصد پیش‌بینی شده بود.

البته بررسی بانک جهانی متفاوت از صندوق است. این بانک رشد اقتصادی ایران را در پایان ۲۰۲۳ معادل ۴٫۱ درصد پیش‌بینی کرده اما سال قبل پیش‌‌بینی‌اش ۳٫۸ درصد بود.

صندوق نرخ تورم ایران را در مقایسه با سال قبل افزایشی می‌داند. امسال نرخ تورم به ۴۷ درصد می‌‌رسد، سال قبل این نرخ ۴۵٫۸ درصد بود.

اما بانک جهانی اوضاع را بهتر می‌بیند. نرخ تورم از ۴۶٫۵ درصد به ۴۲٫۶ درصد در سال جاری می‌رسد.

برگرفته از : https://tejaratnews.com

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار