ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

ویکی پدیا چیست وتاچه اندازه معتبر است؟!

0

سایت اقتصادی ایران: به مناسبت حذف سایت اقتصادی ایران ازویکی پدیا به بهانه های واهی، ضروری بنظررسیدکه درخصوص این سایت مطالبی ارائه شودتا همگان را به قضاوتی منصفانه دعوت نمود! امید است که مطالب ارائه شده برای بازدیدکنندگان مفید واقع گردد.

اگر زمانی برای گشت و گذار در اینترنت صرف کرده باشید، به احتمال زیاد مقالاتی در ویکی پدیا را خوانده اید.

به گزارش سایت اقتصادی ایران به نقل از ایسنا، ویکی پدیا یک دایره المعارف رایگان است که در سال ۲۰۰۱ راه اندازی شد و تا سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۰ میلیون مقاله به بیش از ۳۰۰ زبان داشت که در سال ۲۰۲۰ در بیش از ۱.۵ میلیارد دستگاه مورد بازدید قرار گرفته اند. اگرچه ویکی پدیا تنها سایت در این حوزه نبوده است اما بدون شک برجسته ترین سایت محسوب می شود که منبع غنی از اطلاعات درباره همه موضوعات از سلبریتیها گرفته تا علوم مختلف است.

هر کسی می تواند یک اکانت ویکی پدیا ایجاد کرده و صفحه ای درباره هر موضوعی حتی خودش تولید کند. وب سایت بیزنس اینسایدر در گزارشی به بررسی ویکی پدیا پرداخته است.

همه آنچه باید درباره ویکی پدیا بدانید!

کوتاه و مختصر ویکی پدیا یک پلتفرم همکاری اطلاعات آنلاین کد باز و چند زبانه است. مانند ویکیها که پیش از ویکی پدیا آمده بودند، محتوای این ویکی پدیای آنلاین از سوی داوطلبان در سراسر جهان قابل ویرایش است. ویکی پدیا دهها هزار ویرایشگر از مختصصان مسائل مختلف گرفته تا طرفداران غیرجدی دارد که می توانند به توسعه، حذف یا تغییر اطلاعات موجود در ویکی پدیا اقدام کنند. این امر اجازه می دهد مجموعه مختلفی اطلاعات درباره یک شخص، مکان یا موضوع تهیه و بررسی شود.

در نتیجه ویکی پدیا می تواند به عنوان یک نقطه شروع عالی برای تحقیقات عمل کرده و اطلاعات کلی برای کاربران فراهم کند که می توانند آن را از منابع معتبرتر و مطمئنتر خارج از این سایت دنبال کنند. به عنوان مثال یک مقاله ویکی پدیا ممکن است مفهوم یا ایده خاصی را به یک خواننده معرفی کند که به بررسی بیشتر جزییات و راستی آزمایی ادعاهای مطرح شده بپردازد.

تامین منابع مالی ویکی پدیا هم مانند اطلاعات، به مشارکت عمومی اتکا دارد. ویکی پدیا که هدف غایی آن فراهم کردن دانش رایگان برای همه است، با کمکهایی که توسط کاربران اهدا می شود، اداره می شود.

اعتبار ویکی پدیا!

اگرچه دانستن این موضوع که هیچ تشکیلاتی پشت پرده تامین مالی ویکی پدیا و مقاله هایش وجود ندارد، اطمینان بخش است اما به معنای آن نیست که همه صفحات این دایره المعارف از جانبداری شخصی و اطلاعات گمراه کننده به دور هستند.

هر کسی با هر علاقه ای می توانند یک صفحه ویکی پدیا را تغییر دهد که معنای آن است که اطلاعات موجود در ویکی پدیا همواره معتبر نیستند. در برخی از موارد این اطلاعات ممکن است کاملا نادرست باشند مانند اطلاعاتی که یک شرکت درباره خود ارایه کرده است. اگرچه مدیران ویکی پدیا تلاش می کنند درباره صحت اطلاعات تهیه شده مطمئن شوند اما ردگیری همه اطلاعات نادرست غیرممکن است و به همین دلیل استفاده از ویکی پدیا به عنوان یک منبع مطمئن اطلاعات مورد تایید افراد آکادمیک و سایر متخصصان نیست.

ابزارها و قابلیتهای ویکی پدیا!

هنگامی که کاربران به Wikipedia.org می روند، به میلیونها صفحه اطلاعات دسترسی خواهند داشت که می توانند آن را از طریق نموداری از محتواها یا یک فیلتر رویدادهای جاری مشاهده کنند. حتی می تواند ابزار راندوم آرتیکل را امتحان کرد. این سایت همچنین یک پورتال کامیونیتی دارد که در آن می توان فهرست پرسشها و پاسخهای مربوط به ویکی پدیا را مشاهده کرد، با ویرایشگران جدید ملاقات کرد، سوالهای تحقیقاتی پرسید و برای حل اختلافات کمک گرفت.

برگرفته از : https://www.isna.ir/news/99091611985

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار