ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

رعشه رشد اقتصاد ایران:

0
آمارها درخصوص اقتصاد ایران از رشد نوسانی کشور در دهه ۹۰ (دهه از دست رفته اقتصاد) حکایت دارد. شواهد نشان می‌دهد که اقتصاد همچنان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با معضل توسعه‌نیافتگی و عدم‌آزادی اقتصادی است. برخی از اقتصاددانان برجسته در این حوزه، در پاسخ به این سؤال که چرا ایران از رشد پایدار اقتصادی برخوردار نیست، تاکید می‌کنند که بحران اقتصادی به وجود آمده در ایران به دلیل مسائل پایه‌‌‌ای و بنیادین رخ داده است که از مهم‌ترین آنها می‌‌‌توان به مساله اقتصاد دستوری و قیمت‌گذاری دولتی، اشاره کرد. این فقدان‌آزادی به‌حدی رسیده که نظم حاکم بر اقتصاد کشور را به سمت چارچوبی بسته پیش رانده است. طبیعتا در چنین فضایی فعال اقتصادی انگیزه‌‌‌ای برای سرمایه‌گذاری ندارد و حتی تبعاتی نظیر کاهش تولید و مهاجرت افراد نخبه و کسب‌وکارها همه از نشانه‌‌‌های این موضوع است.

قابل ذکر است که بسیاری از مشکلات پیش‌آمده در اقتصاد ایران نیز معلول همین عوامل هستند. اینکه امروز مشاهده می‌‌‌کنیم ایران برخلاف کشورهایی مثل کره‌‌‌جنوبی، ترکیه و برزیل (کشورهایی که زمانی هم‌‌‌سطح اقتصاد ایران بودند) گام برمی‌‌‌دارد، نشانه تداوم مسائل حل‌نشده‌‌‌ای نظیر فقدان آزادی اقتصادی است؛ موضوعی که زمینه‌‌‌ساز کاهش سرمایه‌گذاری و رشد پر افت و خیز تولید، بیکاری و… شده است. برای درک بهتر این موضوع می‌‌‌توان به بحران قیمت‌گذاری دستوری اشاره کرد. دولت‌‌‌ها در ایران با افزایش تورم، درصدد اعمال سیاست‌‌‌های خود بر بازار هستند؛ حربه‌‌‌ای که هرگز در مقابل افزایش هزینه‌‌‌ها موفق عمل نکرده و اثر سوئی بر رشد تولید و رشد اقتصاد ایران گذاشته است. زمانی که قیمت‌ها در بخش تولید و خدمات افزایش پیدا می‌کند، ظاهرا کسب‌وکارها برنده این داستان هستند؛ اما در واقع تولیدکنندگان گروه متضرر هستند که به دلایل مختلفی از جمله فشار هزینه، نمی‌‌‌توانند در سطح قبلی تولید و کیفیت بمانند.

در این بین، وقتی اقتصاد دستوری است، تولیدکنندگان وضعیت بدتری پیدا می‌کنند؛ چرا که علاوه بر تحمل تورم، باید نهاده‌‌‌ها و مواد خام خود را با تورم ۵۰درصدی خریداری کنند و به قیمت مدنظر دولت به فروش برسانند. زیان یا عدم‌سوددهی صنعت نتیجه نهایی چنین فرآیندی است.  اینکه گاه از کیفیت محصولات داخلی کاسته می‌شود یا تولیدکنندگان عطای تولید را به لقای آن می‌‌‌بخشند، حاصل همین وضعیت است. جدا از فساد و رانت ناشی از قیمت‌گذاری دستوری، اقتصاد ایران بحران‌های دیگری نیز دارد. تحریم‌‌‌های بین‌المللی، اثر تحریم بر بخش نفت، شوک‌‌‌های سیاسی و محدودیت‌های تجارت، عواملی هستند که در دهه ۹۰ سبب ایجاد فراز و نشیب در رشد اقتصاد ایران شدند. اما بی‌‌‌هیچ شکی عامل اصلی رشد ناپایدار کشور، سیاستگذاری‌‌‌ نادرست داخلی بوده است؛ سیاست‌‌‌هایی که اگر قرار است کشور را به رشد مستمر و بالا برسانند، باید در کم و کیف آنها تجدیدنظر شود. در پرونده امروز «باشگاه اقتصاددانان» سعی بر آن است تا ضمن بررسی اجمالی رشد اقتصاد ایران در دهه‌‌‌های اخیر، علت‌‌‌العلل توسعه‌نیافتگی اقتصاد کشور نمایان شود.

فائزه پوزش

منبع : https://donya-e-eqtesad.com

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار