ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

راه ماندگاری سرمایه‌گذاران چیست؟

0

تشدید فرار سرمایه،راه ماندگاری سرمایه‌گذاران چیست؟

مجموعه عواملی که در اقتصاد ایران رخ داده، موجب شده سرمایه در مسیر فرار باشد تا جذب. حالا توصیه فعالان اقتصادی برای جلوگیری از فرار سرمایه و ماندگاری آن چیست؟

به گزارش سایت اقتصادی ایران به نقل ازتجارت‌نیوز، فعالیت‌های اقتصادی در همین ماهی که از آن عبور کردیم، افول کرده و وارد شرایط حساس شده‌اند یا ساده‌تر بگوییم اقتصاد عقبگرد داشته است. چالش‌ها اما تکراری‌اند؛ از مشکل تامین سرمایه در گردش گرفته تا تعیین مالیات به صورت غیرکارشناسی و کاهش مواد اولیه و فروش. بنابراین، سرمایه در مسیر فرار است نه ماندن.

جریان سرمایه‌گذاری خارجی به چه شکلی است؟

گزارشی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ روند نزولی و با شیبی ملایم بوده است. همین امر باعث شده رقم سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ به ۱٫۵ میلیارد دلار برسد.

صندوق بین‌المللی پول هم می‌گوید با وجود انتظار افزایش سرمایه‌گذاری اسمی، در سال‌های آینده سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی کاهش خواهد داشت. برآورد انجام شده هم حاکی از این است که نسبت سرمایه‌ گذاری به GDP، از ۴۰٫۳ درصد در سال ۱۴۰۱ به ۳۹ درصد در سال ۱۴۰۳ می‌رسد که این یعنی کاهش ۱٫۳ درصدی.

با اینحال، دولت دست از سر شوخی با سرمایه‌گذاری برنمی‌دارد و از جذب سرمایه ۱۰۰ میلیاد دلاری برای رسیدن به رشد هشت درصدی می‌گوید.

دغدغه فعالان اقتصادی چیست؟

اما فعالان اقتصادی می‌گویند بهتر است دولتمردان راه خروج سرمایه از کشور را ببندند تا بعد نوبت به جذب میلیاردی سرمایه از خارج برسد.

مسعود خوانساری، فعال باسابقه اتاق بازرگانی- پیشتر نسبت به خروج ۴۵ میلیارد دلار سرمایه از ایران تنها در چهار سال اخیر هشدار داده بود. آمارهای دیگر هم وضعیت را نامطلوب نشان می‌دهند؛ فرار سرمایه از ایران؛ سالانه ۱۰ میلیارد دلار!

حالا در شرایطی که سرمایه ترسو است، فعالان اقتصادی می‌گویند یکی از راه‌هایی که باید دولت در پیش بگیرد این است که امکان پیش‌بینی تحولات برای آنهایی که ماندن را بر رفتن ترجیح داده‌اند، فراهم کند.

در همین زمینه، عباس آرگون- فعال اقتصادی- به تجارت‌نیوز می‌گوید: چون خروج سرمایه به صورت رسمی و غیررسمی اتفاق می‎‌افتد. الان هم در بخش‌های مختلف شاهد خروج سرمایه هستیم، چرا که سرمایه‌گذاری در محلی انجام می‌شود که دارای دورنمای مثبتی از آینده باشد. اگر ثبات و  امکان پیش‌بینی‌پذیری درباره تحولات اقتصادی وجود داشته باشد، سرمایه در کشور باقی می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه هر کجا امنیت وجود نداشته باشد، سرمایه فرار می‌کند، افزود: پیشتر به دلیل اعمال تحریم‌ها، امکان پیش‌بینی تحولات وجود نداشت اما حالا موضوعات اجتماعی هم به آنها اضافه شده و در نتیجه خروج سرمایه شدت گرفته است.

بر اساس این گزارش، توصیه آنانی که هر روز با اقتصاد سروکار دارند، این است که دورنمای مثبتی از اقتصاد ترسیم شود و در ضمن، نااطمینانی هم از بین برود. در این مسیر، اولا باید کاری کرد که سرمایه از کشور خارج نشود. دوما سرمایه وارد بخش‌های مولد شود و سوما جذب سرمایه خارجی صورت بگیرد.

منبع : https://tejaratnews.com

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار