ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

علت کاهش ارزش حقوق بازنشستگان چیست؟

0

در صورت تمایل جهت تبلیغات در وبسایت،

می‌توانیدبا مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران تماس حاصل نمایید.

پست الکترونیک: mradeli@yahoo.com

تلفنهای تماس: ۰۹۲۱۴۰۲۹۷۵۳

                    ۰۹۹۸۱۴۸۰۴۱۴

رییس مرکز پژوهش‌ های مجلس در جلسه بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در این حوزه، تورم مزمن را عامل کاهش ارزش حقوق بازنشستگان دانست و گفت: مرکز پژوهش‌ها در روند بررسی لایحه برنامه هفتم بر اصل کفایت مستمری بازنشستگان تاکید داشته است.

 نشست بررسی مسائل و دغدغه‌های بازنشستگان پیرامون برنامه هفتم توسعه با حضور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و نمایندگان کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی به میزبانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی بر جمع‌سپاری در بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: مرکز پژوهش‌های مجلس تا کنون جلسات مختلفی با حضور نخبگان و صاحب‌نظران حوزه‌های گوناگون برنامه هفتم توسعه برگزار کرده است و برگزاری این نشست در راستای بررسی مطالبات و خواسته‌های بازنشستگان پیرامون برنامه هفتم توسعه صورت گرفته است.

وی افزود: مسئله بازنشستگان و صندوق‌های بازنشستگی همواره یکی از مسائل مورد توجه مرکز پژوهش‌های مجلس بوده است و هم اکنون نیز با تعامل و همکاری میان دفاتر مختلف و کارشناسان این مرکز با اعضا و کمیته‌های مختلف کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی، مجموعه نظرات و پیشنهادهای اصلاحی مرکز پژوهش‌ها حول مسائل و مطالبات بازنشستگان در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داده می‌شود.

نگاهداری مهم‌ترین مسئله و دغدغه بازنشستگان را مسئله کفایت مستمری آن دانست و گفت: مستمری فعلی بازنشستگان نشان می‌دهد که این مقدار، به سختی الزامات یک زندگی متوسط را برای آنها فراهم می‌کند و با توجه به طولانی شدن روند استقلال فرزندان از خانواده‌‌ها، بعد خانوار بازنشستگان افزایش یافته است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تشریح علل ناپایداری مالی صندوق‌های بازنشستگی اظهار داشت: این ناپایداری ناشی از تغییرات جمعیتی و تحولات اقتصادی است که همین امر محدودیت‌های شدیدی را برای بهبود وضعیت مستمری بازنشستگان ایجاد کرده است. علاوه بر این، شرایط تورمی مزمن در کشور باعث شده که ارزش مستمری بازنشستگان همواره در حال کاهش باشد.

وی با اشاره به تبعیض میان بازنشستگان صندوق‌های مختلف در دریافت میزان مستمری و مزایای بازنشستگی تصریح کرد: این تبعیض منشأ نارضایتی برخی از بازنشستگان شده است و باید به این نکته توجه کرد که مدل همسان‌سازی و متناسب‌سازی نباید در مقایسه با شاغلان فعلی باشد، بلکه لازم است مستمری با زمان برقراری مستمری متناسب شود.

نگاهداری یکی از مهم‌ترین درخواست‌های بازنشستگان را پوشش مناسب بیمه درمانی دانست و افزود: سهم قابل توجهی از مستمری بازنشستگان صرف هزینه‌های درمانی می‌شود و عدم جبران این هزینه‌ها از سوی بیمه‌های درمانی، می‌تواند بازنشستگان را به ورطه فقر بکشاند.

کاهش ارزش حقوق بازنشستگان از دید بابک نگاهداری

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس لایحه صندوق‌های برنامه هفتم توسعه را واکنش به چالش ناپایداری صندوق‌های بازنشستگی توصیف کرد و گفت: البته تمرکز بر پایداری مالی در لایحه برنامه هفتم توسعه توسط دولت نباید باعث کم‌توجهی به پایداری اجتماعی و پایداری امنیتی از طریق کفایت مستمری شود و نباید اصل کفایت به عنوان یکی از چالش‌های نظام بیمه‌ای و مهم‌ترین اصل بیمه‌های اجتماعی مغفول بماند.

نگاهداری افزود: مرکز پژوهش‌ها در روند بررسی لایحه برنامه هفتم بر اصل کفایت مستمری بازنشستگان تاکید داشته است و همچنین پیشنهادهایی را به منظور اصلاحات نظام بازنشستگی با رعایت حقوق تمامی ذینفعان و با دوری از شتاب‌زدگی ارائه داده است.

بیات نماینده کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی در این نشست با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های این کانون افزود : در حال حاضر ۳۶۴ کانون شهرستانی و ۳۱ کانون استانی ذیل کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و این کانون، مرجع اصلی پیگیری مشکلات و خواسته‌های بازنشستگان است.

وی اصلی‌ترین مطالبه بازنشستگان را دائمی کردن همسان‌سازی حقوق آنان دانست و اظهار داشت: تا سال ۱۳۹۹ بازنشستگان حدود ۱۲ سال پیگیر اعمال همسان‌سازی حقوقشان بودند و اکنون لازم است این موضوع در قانون برنامه هفتم توسعه به صورت یک رویه دائمی اعمال شود.

بیات همچنین با اشاره به برخی مواد ناتمام برنامه ششم توسعه در حوزه تامین اجتماعی، عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده بود که بدهی‌های خود را به سازمان تامین اجتماعی تعیین تکلیف کند، اما متأسفانه عملا این قانون اجرایی نشد و یکی از اقداماتی که می‌تواند در برنامه هفتم توسعه به نفع بازنشستگان لحاظ شود، تسویه بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی است.

اسدی دیگر نماینده کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی در این دیدار اصلی‌ترین چالش بازنشستگان را کفایت مستمری آنان ذکر کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که امروزه میزان مستمری درصد قابل توجهی از بازنشستگان، زیر ۶ میلیون تومان است و لازم است مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهادهایی را در خصوص افزایش حقوق این قشر از بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه اعمال کند.

وی با اشاره به اقدامات کارشناسی مؤثر مرکز پژوهش‌ها در اصلاح مسائل مرتبط با حوزه تامین اجتماعی، اظهار داشت: اصلی‌ترین مطالبه بازنسشتگان که می‌تواند از طریق مرکز پژوهش‌ها در اختیار کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه قرار گیرد، دائمی کردن همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش حداقل میزان مستمری آنان است و امیدواریم با توجه اهمیتی که جایگاه پژوهشی مرکز پژوهش‌ها برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارد، چنین پیشنهادهای اصلاحی در برنامه هفتم توسعه لحاظ شود.

شایان ذکر است مرکز پژوهش‌های مجلس همزمان با ارائه لایحه برنامه هفتم توسعه، مجموعه نشست‌های تخصصی بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه را با حضور اساتید و صاحب‌نظران بخش‌های مختلف برگزار کرده است و فعالیت این مرکز در راستای جمع‌بندی و ارائه نظرات کارشناسی به کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی ادامه خواهد داشت.

برگرفته از : https://www.afkarnews.com

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار