ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

چرا تورم افغانستان منفی شد؟

0

در صورت تمایل جهت تبلیغات در وبسایت،

می‌توانیدبا مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران تماس حاصل نمایید.

پست الکترونیک: mradeli@yahoo.com

تلفنهای تماس: ۰۹۲۱۴۰۲۹۷۵۳

                    ۰۹۹۸۱۴۸۰۴۱۴

سایت اقتصادی ایران به نقل از فردای اقتصاد: انتشار داده‌هایی مبنی بر تورم منفی یک درصد در افغانستان در روزهای اخیر و مقایسه آن با تورم بالا در ایران، باعث تعجب بسیاری از مردم شده است. اما دلیل دلیل منفی شدن تورم در افغانستان چیست؟

بررسی روند تورم در افغانستان نشان می‌دهد که طی ده سال گذشته، ۵ بار تورم در این کشور منفی شده که بجز سال ۲۰۲۰ و رکود ناشی از کرونا، در چهار مورد دیگر تورم منفی در مواد غذایی، باعث این اتفاق شده است. در واقع به دلیل سهم بالای واردات در تامین مواد غذایی این کشور و همچنین نقش بالای این اقلام در تورم مصرف‌کننده، تورم این کشور تا حد زیادی به قیمت جهانی مواد غذایی بستگی دارد.

چرا تورم افغانستان منفی شد؟

با این حال موارد فوق صرفا نوسانات تورم را توضیح می‌دهد اما سطح بلندمدت تورم تا حدود زیادی به رشد نقدینگی وابسته است. همانطور که مشاهده می‌شود رابطه بسیار نزدیکی بین روند تورم و نقدینگی وجود دارد اما مقدار رشد نقدینگی بیشتر از تورم است که به نظر می‌رسد به دلیل سرعت پایین گردش پول در این کشور ناشی از سیستم بانکی و مالی ضعیف باشد.

چرا تورم افغانستان منفی شد؟

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار