ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

اقدام کشورها برای حذف دلار با استفاده از ارزهای محلی و فراملی:

0

چالش هژمونی دلار در اقتصاد بین‌الملل، کاهش سهم دلار در ذخایر بین‌المللی و تبادلات تجاری.

سایت اقتصادی ایرانبه اطلاع می رساند:در صورت تمایل جهت تبلیغات در وبسایت،

می‌توانیدبا مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران تماس حاصل نمایید.

پست الکترونیک: mradeli@yahoo.com

تلفنهای تماس: ۰۹۲۱۴۰۲۹۷۵۳

                      ۰۹۹۸۱۴۸۰۴۱۴

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه کشورهای دنیا به سمت استفاده از ارزهای محلی و ارزهای فراملی به غیر از دلار حرکت می‌کنند، گفت: اقدامات برای حذف دلار افزایش یافته که این مسأله خود را در کاهش سهم دلار در ذخایر بین‌المللی و تبادلات بین‌المللی نشان داده است.

به گزارش سایت اقتصادی ایران به نقل ازایرنا، سال‌هاست که مسوولان و صاحبنظران به دنبال حذف تاثیر دلار بر اقتصاد کشور هستند، اما نتیجه قابل توجهی به دست نیامده است. یکی از ابزارهایی که معمولاً در بحث دلارزدایی از اقتصاد کشور مطرح می‌شود انجام مراودات بر اساس ارزهای محلی و حذف دلار در مناسبات تجاری است. این سیاست در دولت سیزدهم با جدیت در حال پیگیری است و یکی از مهم‌ترین اقدامات ایجاد دفتر و شعب بانک روسی در کشور است که در هفته گذشته این اتفاق رخ داد.

اقدام کشورها برای حذف دلار با استفاده از ارزهای محلی و فراملی

«اصغر بالسینی» کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره بی‌اثر کردن تحریم‌ها علیه اقتصاد و حذف دلار در مراودات، گفت: به دلیل تغییرات مختلف که در فضای اقتصاد بین‌الملل به وجود آمده در سال‌های اخیر حرکت به سمت تکثر استفاده از ارزها در مناطق مختلف جهان به‌شدت افزایش یافته است.

وی افزود: آمریکا به دلیل سوءاستفاده‌های گسترده‌ای که از دلار به عنوان ابزار فشار بر کشورهای مختلف انجام داده است، عملاً شرایطی را به وجود آورده که تعاملات ارزی بین‌المللی اگر در راستای منافع آمریکایی‌ها نباشد با محدودیت مواجه می‌شود و بهترین ابزاری که از آن استفاده می‌شود دلار است که چندین دهه به عنوان ارز جهان‌شمول و جهان روا گسترش داشته است.

اقدامات چین و روسیه برای حذف دلار

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در چنین شرایطی است که کشورهای مختلف تجربه‌های ارزشمندی را به دست آورده‌اند، برای مثال کشور ما به عنوان کشوری که در حوزه تحریم‌ها به شدت تحت تأثیر تحریم‌های ظالمانه به خصوص در حوزه تبادلات ارزی و بین‌المللی قرار گرفته یا کشور روسیه به عنوان کشوری که در سال‌های اخیر با تحریم‌های زیادی مواجه بوده و در این زمینه گام‌های موثری برداشته است.

وی بیان کرد: از سوی دیگر چین هم به عنوان یک کشور با رشد اقتصادی بالا پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ میلادی از لحاظ تولید ناخالص داخلی، آمریکا را هم پشت سر بگذارد بر این اساس به عنوان کشور رو به گسترش طبیعتاً به دنبال این است که ارز خود را به عنوان ارز رقیب در کنار دلار مطرح کند.

استفاده از پیام‌رسان بانکی روسی رو به گسترش است

بالسینی افزود: تمام این عوامل باعث شده است که حرکت به سمت ارزهای محلی و ارزهای فراملی به غیر از دلار افزایش یابد و این مسأله خود را در کاهش سهم دلار در ذخایر بین‌المللی و تبادلات بین‌المللی نشان داده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: در خصوص کشور ما نیز به دلیل محدودیت‌هایی که وجود داشته است به طور مثال در یک سال اخیر با محدودیت‌های که در حوزه سوئیفت به عنوان پیام‌رسان بین‌المللی به وجود آمده بود، پیام‌رسان روسی SPFS که یکی از پیام‌رسان‌های رو به گسترش است جایگزین شده تا کشور در حوزه تبادلات ارزی دچار مشکل نشود.

پیشنهاد ایجاد ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی در اجلاس پایاپای آسیایی تهران

وی با اشاره به اجلاس پایاپای آسیایی که در تهران برگزار شد، گفت: پیشنهاد ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی یا CDBC بانک‌های مرکزی مطرح شده که تسویه ارزها و تسویه مبادلات بین کشورها با یک ارز دیجیتال بانک مرکزی مورد قبول کشورها اتفاق بیافتد یا اینکه تلاش‌های زیادی صورت گرفته که ارزهای محلی دیگری همچون یوان چین، روپیه هند در تعاملات ارزی و مالی استفاده شود که همه این موارد حرکت نوین و روبه گسترش خوبی است که چالش قابل توجهی برای هژمونی دلار در اقتصاد بین‌الملل ایجاد می‌کند.

برگرفته از : https://www.irna.ir/news/85121000

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

رفتن به نوار ابزار