ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

درمان سریع فشار خون در خانه:

0

علت بالا رفتن فشار خون چیست؟

قبل اینکه به بررسی روش های درمان فشار خون بالا در خانه بپردازیم باید بفهمیم که به چه علت فشار خون بالا میرود؟

برای فهمیدن علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون، باید بدانید که فشار خون بالای شما از چه نوعی است. به طور کلی، دو نوع فشار خون بالا وجود دارد:

فشار خون بالای اولیه که هیچ دلیل مشخصی برای بروز آن وجود ندارد و در طول سالیان متمادی، به تدریج ایجاد می‌شود.

معمولا علت فشار خون بالا در جوانان و افراد کم سن و سال، فشار خون بالای ثانویه است که ناشی از یک بیماری زمینه‌ای است. این نوع فشار خون بالا، به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و کمی‌ خطرناک‌تر از فشار خون بالای اولیه است. شرایط و داروهایی که می‌توانند منجر به فشار خون بالای ثانویه شوند، عبارتند از:

 • آپنه خواب یا همون بختک؛
 • بیماری کلیوی؛
 • تومورهای غده فوق کلیوی؛
 • مشکلات تیروئید؛
 • نقص های مادرزادی خاصی که در عروق خونی به وجود می‌آیند؛
 • برخی از داروها مانند قرص های ضد بارداری، داروهای سرماخوردگی، داروهای ضد گرفتگی بینی، مسکن های بدون نسخه و برخی داروهای تجویزی؛
 • مواد مخدر غیرقانونی مانند کوکائین و آمفتامین.

درمان سریع فشار خون در خانه

فشار خون بالای ثانویه که بیشتر در سنین کم و در جوانان دیده می‌شود، معمولا به طور ناگهانی ظاهر شده و در صورتی که به سرعت آن را کنترل نکنید، احتمال بروز بیماری های قلبی و سکته در شما وجود دارد. راه های غیر پزشکی بسیار کمی ‌برای پایین آوردن سریع فشار خون بالا در خانه وجود دارد. استفاده از درمان گیاهی و عرقیات سنتی نیز می‌تواند به پایین آوردن سریع فشار خون کمک کند. اگر بتوانید با راه کار های مناسب، از وقوع آن پیشگیری کرده و یا در مراحل اولیه، آن را کنترل کنید، خطری تهدیدتان نمی‌کند.

با انجام مراحل زیر، احتمال اینکه بتوانید فشار خون بالا را به سرعت کاهش دهید وجود دارد:

 1. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. حفظ آرامش و کنترل استرس، تاثیر زیادی بر روی پایین آوردن فشار خون دارد. بر روی صندلی یا زمین بنشینید و روی تنفس خود تمرکز کنید. چند نفس عمیق بکشید و قبل از بازدم، هوا را برای چند ثانیه در ریه های خود نگه دارید.
 2. اگر پزشک برای کنترل فشار خون شما دارویی تجویز کرده است، آن را سریعا مصرف کنید.
 3. یک فنجان چای بابونه یا چای هیبیسکوس نیز می‌تواند به حفظ آرامش شما کمک کند.
 4. می‌توانید یک تکه شکلات تلخ بخورید تا با ترشح اندورفین در بدن، آرامش بیشتری کسب کنید.
 5. استفاده از عرقیات گیاهی نظیر گلاب، عرق بومادران، عرق زیره سیاه، عرق هل، عرق دارچین، عرق زالزالک، عرق کرفس، عرق استوخودوس و عرق بیدمشک که خاصیت آرامبخشی دارند، می‌تواند استرس شما را کاهش داده و منجربه کاهش فشار خون شوند.

بهترین راه برای کنترل فشار خون بالا، برداشتن گام های کوچک و مداوم در مدت زمان طولانی است. با این حال، اگر در شرایط اضطراری قرار گرفتید و راه کار های بالا نتوانستند فشار خون شما را کمتر کنند، باید تا آنجا که ممکن است آرامش خود را حفظ کرده و با اورژانس تماس بگیرید یا از یکی از بستگان خود بخواهید شما را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برساند.

درمان فشار خون بالا در خانه با مدیریت استرس و حفظ خونسردی

راه کارهایی برای حفظ و کنترل فشار خون در منزل

در صورتی که فشار خون بالا را کنترل نکنید، خطر احتمال سکته قلبی و مغزی و مشکلات دیگر افزایش می‌یابد. در درمان پزشکی فشار خون بالا، از قرص های خوراکی و یا تزریق داروهای وریدی استفاده می‌شود. درمان و کنترل فشار خون بالا در طب سنتی، معمولا بر پایه راهکار‌ها و داروهایی است که تعداد ضربان قلب را کاهش می‌دهند و خاصیت آرام بخشی دارند.

در صورتی به دنبال یک درمان دائمی ‌هستید و نمی‌خواهید داروهای شیمیایی مصرف کنید، می‌توانید از ۱۵ روشی که برای درمان فشار خون بالا در خانه معرفی کرده ایم، استفاده کنید. انجام و رعایت این روش‌ها، به شما کمک می‌کند تا از بالا رفتن فشار خون ناگهانی جلوگیری کرده و در صورت وقوع، خطرات آن را کمتر کنید.

۱۵ روش درمان خانگی فشار خون بالا

در اینجا 15 طبیعی پایین آوردن فشار خون بالا در خانه را بیان کردیم

 1. درمان فشار خون بالا در خانه با پیاده روی و ورزش منظم

ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای کنترل فشار خون است.

در طول یک هفته، ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط مانند پیاده روی، یا ۷۵ دقیقه ورزش شدید مانند دویدن، به کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب شما کمک می‌کند.

بنابراین، تنها با ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز، می‌توانید بدون مصرف هیچ دارویی، فشار خونتان را در حالت نرمال نگه دارید.

 1. درمان خانگی فشار خون بالا با کاهش مصرف نمک و سدیم

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند مصرف نمک و سدیم، فشار خون را افزایش می‌دهد. اگر فشار خون بالا دارید، بهتر است مصرف غذاهای فرآوری شده و شور را که نمک زیادی دارند، قطع کنید و به جای آنها، از غذاهای سالم‌تر و کم نمک استفاده کنید.

می‌توانید در تهیه غذا به جای نمک، از گیاهان و ادویه جات ترش استفاده کنید.

بهتر است پس از مدتی، بررسی کنید که کاهش میزان نمک در غذا، توانسته به کاهش فشار خون شما کمک کند یا خیر.

 1. کاهش و قطع مصرف الکل

نوشیدن الکل می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. در حقیقت، مصرف الکل دلیل ۱۶ درصد از موارد بالا رفتن فشار خون در سراسر جهان است.

هرچقدر که مصرف این نوشیدنی را کاهش دهید، بهتر می‌توانید می‌توانید فشار خون خود را کنترل کنید.

 1. درمان فشار خون بالا در منزل با مصرف بیشتر غذاهای سرشار از پتاسیم

پتاسیم یک ماده معدنی مهم است و به بدن ما کمک می‌کند تا سدیم را از بین ببرد و فشار بر روی عروق خونی را کاهش می‌دهد.

در حال حاضر؛ غذاهای آماده و فرآوری شده، میزان پتاسیم بسیار کمی ‌دارند. می‌توانید با مصرف غذاهای زیر که پتاسیم زیادی دارند، از بالا رفتن فشار خون خود جلوگیری کنید:

 • سبزیجات به ویژه سبزیجات برگ دار، گوجه فرنگی، سیب زمینی معمولی و سیب زمینی شیرین؛
 • میوه‌ها شامل خربزه، موز، آووکادو، پرتقال و زردآلو؛
 • لبنیات مانند شیر و ماست؛
 • ماهی تن و ماهی آزاد؛
 • آجیل و دانه‌ها؛
 • حبوبات.
 1. درمان فشار خون بالا در خانه با کاهش مصرف کافئین

کافئین ضربان قلب را تشدید کرده و می‌تواند به سرعت فشار خون را بالا ببرد. در حقیقت، افرادی که قهوه و چای کافئین دار می‌نوشند در مقایسه با افرادی که آن را نمی‌نوشند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون بالا قرار دارند.

اگر نمی‌دانید کافئین بر روی کنترل فشار خون شما تاثیر می‌گذارد یا خیر، برای مدتی مصرف آن را قطع کنید تا بتوانید وضعیت خود را در این شرایط بررسی کنید.

 1. یادگیری مدیریت استرس و تاثیر آن در پایین آوردن فشار خون بالا

بر هیچ کسی پوشیده نیست که تاثیر استرس بر فشار خون کاملا مستقیم است. استرس عامل اصلی فشار خون بالا است. هر چه استرس بیشتری داشته باشید، فشار خون بالاتری هم خواهید داشت.

احتمالا استرس بالا، باعث به وجود آمدن رفتار های منفی مانند نوشیدن الکل یا خوردن غذاهای ناسالم می‌شود که همین امر، کنترل فشار خون را سخت‌تر می‌کند.

برای درمان فشار خون ناشی از استرس، می‌توانید از راهکار های زیر استفاده کنید:

 • به موسیقی آرامش بخش گوش دهید؛
 • کمتر کار کنید؛
 • تکنیک های آرام سازی مانند یوگا و متدیشین را یاد بگیرید؛
 • و…
 1. درمان خانگی فشار خون بالا با خوردن شکلات تلخ یا کاکائو 

شکلات تلخ و پودر کاکائو سرشار از فلاونوئیدها هستند. این ماده، باعث گشاد شدن رگ های خونی می‌شود و فشار خون را کاهش می‌دهد.

برای اثربخشی بهتر، می‌توانید از پودر کاکائوی غیر قلیایی استفاده کنید که حاوی فلاونوئیدها است و قند اضافی ندارد.

 1. کاهش وزن

معمولا سلامت قلب و عروق خونی، در افراد دارای اضافه وزن، با مشکل مواجه می‌شود. با کمتر کردن وزنتان، می‌توانید فشار خون را کاهش داده و بدن سالم تری داشته باشید.

 1. ترک سیگار و دخانیات

یکی از دلایلی که باعث می‌شود سیگار جزو موارد پر خطر حساب شود، تاثیر منفی آن بر روی قلب و بالا بردن احتمال ابتلا به بیماری های قلبی است.

هر پک سیگار، باعث افزایش جزئی و موقتی فشار خون می‌شود. همچنین مواد شیمیایی موجود در تنباکو، به عروق خونی آسیب می‌رسانند.

اگر می‌خواهید از فشار خون بالا مصون بمانید، بهتر است سیگار کشیدن را ترک کنید و به جای آن، به دنبال عادت های سالم باشید.

 1. کاهش مصرف شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده

تحقیقات و آزمایشات زیادی وجود دارد که ارتباط بین مصرف قند و فشار خون بالا را نشان می‌دهند. زنانی که حتی یک نوشابه در روز مصرف می‌کنند، بیشتر از زنانی که مصرف نمی‌کنند، دچار فشار خون بالا می‌شوند.

این فقط قند نیست که می‌تواند فشار خون را بالا ببرد! تمامی‌ کربوهیدرات های تصفیه شده، مانند نوعی که در آرد سفید یافت می‌شود، می‌توانند باعث افزایش فشار خون شوند.

داشتن رژیم های کم کربوهیدرات و کم قند، می‌تواند به شما در کنترل فشار خون بالا، کمک کند.

 1. پایین آوردن فشار خون بالا در خانه با خوردن توت

توت‌ها سرشار از پلی فنول‌ها هستند. این ترکیبات گیاهی طبیعی، برای قلب شما مفید اند.

پلی فنول‌ها می‌توانند خطر سکته مغزی، بیماری های قلبی و دیابت را کاهش داده و فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و التهاب سیستمیک را بهبود بخشند.

برخی از مواد غذایی که شامل پلی فنول هستند، عبارتند از: انواع توت‌ها، شکلات، میوه‌ها و سبزیجات.

 1. انجام مدیتیشن یا تنفس عمیق

مدیتیشن و تنفس عمیق جزو “تکنیک های کاهش استرس” قرار می‌گیرند و می‌توانند سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال کند. این سیستم زمانی که فعال می‌شود، بدن را آرام می‌کند، ضربان قلب را کاهش داده و فشار خون را کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه، از شرکت کنندگان خواسته شد که یا شش تنفس عمیق در طول ۳۰ ثانیه انجام دهند یا فقط ۳۰ ثانیه بی حرکت بنشینند. کاهش فشار خون در کسانی که نفس عمیق می‌کشیدند، بیشتر از کسانی بود که فقط نشسته بودند.

 1. مصرف غذاهای غنی از کلسیم

افرادی که میزان کلسیم کمی‌ دریافت می‌کنند، اغلب فشار خون بالایی دارند. با این حال، مکمل های کلسیم به طور قطعی فشار خون را کاهش نمی‌دهند، اما رژیم های سرشار از کلسیم، سلامتی بدن و قلب شما را تضمین می‌کنند.

پزشکان توصیه می‌کنند اکثر بزرگسالان ۱۰۰۰ میلی گرم در روز، کلسیم مصرف کنند. مقدار مصرف برای زنان بالای ۵۰ سال و مردان بالای ۷۰ سال، ۱۲۰۰ میلی گرم در روز است.

شما علاوه بر مصرف لبنیات، می‌توانید کلسیم را از طریق مصرف سبزیجات برگ دار، حبوبات، ساردین، توفو و… دریافت کنید.

 1. مصرف مکمل های گیاهی و طبیعی

درمان گیاهی فشار خون بالا، طرفداران زیادی دارد. مطالعات زیادی انجام شده که نشان می‌دهند درمان فشار خون بالا در خانه با عرقیات گیاهی، دمنوش های طبیعی و عصاره گیاهان، نتیاج رضایت بخشی را در پی داشته است. چند نمونه از مکمل های طبیعی برای درمان فشار خون بالا در خانه عبارتند از:

 • عصاره سیر؛
 • گیاه بربرین؛
 • پروتئین آب پنیر؛
 • روغن ماهی؛
 • دمنوش گل هیبیسکوس؛
 • و…
 1. مصرف غذاهای غنی از منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که به شل شدن عروق خونی کمک می‌کند. با مصرف غذاهای حاوی منیزم مانند سبزیجات خام، محصولات لبنی، حبوبات، مرغ، گوشت و غلات کامل، می‌توانید فشار خون بالا را کنترل کنید.

سخن پایانی

در حال حاضر، بخش قابل توجهی از جمعیت جهان، با مشکل فشار خون بالا دست و پنجه نرم می‌کند. داروهای خوراکی و تزریقی مختلفی وجود دارد که می‌تواند در کنترل این بیماری موثر باشند، اما با تغییر سبک و شیوه زندگی و رعایت برخی موارد، می‌توانید از بالا رفتن فشار خون جلوگیری کرده و خطر سکته و بیماری های قلبی را کاهش دهید.

با کنترل فشار خون از طریق روش های درمان فشار خون بالا در خانه، می‌توانید برای مدت زمان طولای، سطح فشار خون خود را در حالت طبیعی نگه دارید و تا حد امکان، نیازی به مصرف دارو نداشته باشید.

منبع : https://nasimhc.ir

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir https://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
رفتن به نوار ابزار