ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

دولت معتقد است چون حقوق بازنشستگان صندوق کشوری و لشگری ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم باید ۱۰ درصد افزایش یابد:

0

در گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مطرح شد؛

مسئله‌ افزایش حقوق بازنشستگان را از چند مسیر پیگیری می‌کنیم/ به دنبال متناسب‌سازی حقوق بازنشستگانیم/ حرکت‌های نمایشی را باید کنار گذاشت.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکیدکرد: ما منتظریم که رییس سازمان تامین اجتماعی ما را برای مذاکره در باب متناسب‌سازی دعوت کند. البته این متناسب‌سازی با انچه در سال ۱۴۰۰ اتفاق افتاد متفاوت است و اولین هدف آن پر کردنِ فاصله‌ی بین ده درصد و ۳۸ درصد است. بعد از این موضوع ما ۲۵ درست باقیمانده متناسب‌سازی سال گذشته را نیز پیگیری خواهیم کرد.

سایت اقتصادی ایران به نقل از ایلنا، حسن صادقی در گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری که بعد از ظهر امروز در خانه کارگر برگزار شد، گفت: از زمانی که اقدامات مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان شروع شد تا به امروز حدود سه ماه گذشته و در این سه ماه اتفاقات مختلفی در رابطه با حقوق افتاده است.

وی با بیان اینکه در اولین مرحله، کار ما متقاعد کردن هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مورد اشتباهِ بودنِ یک ویرگول در برنامه بودجه ۱۴۰۱ بود، اظهار داشت: در برنامه بودجه به عمد یا به سهو صندوق سازمان تامین اجتماعی در کنار سایر صندوق‌ها آمده بود و افزایش حقوق بازنشستگان این صندوق همچون بازنشستگان سایر صندوق‌ها ۱۰ درصد در نظر گرفته شده بود.

این فعال کارگری ادامه داد: سماجت و پایداری ما برای حذف این ویرگول جواب داد و بعد از استعلام سازمان از مجلس مشخص شد که این ویرگول اشتباه بوده است.

صادقی با بیان اینکه بعد از اتمام این مسئله، تامین اجتماعی دقیقا همان‌چیزی را که شورای عالی کار برای حقوق کارگران شاغل تعیین کرده بود، برای بازنشستگان مصوب کرد، تصریح کرد: این مسئله یعنی سازمان با افزایش حقوق ۵۷ درصدیِ حداقل‌بگیران و افزایش حقوق ۳۸ درصدیِ متوسط‌بگیران موافقت کرد.

وی با بیان اینکه مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان سپس به دولت رفت تا دولت بعد از تصویب آن را ابلاغ کند، اما دولت حقوق سایر سطوح را ۱۰ درصد افزایش داد، خاطرنشان کرد: دولت از آن تاریخ تا به امروز هنوز شفاف درباره این موضوع نظر نداده است. دولت معتقد است چون حقوق بازنشستگان صندوق کشوری و لشگری ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم باید ۱۰ درصد افزایش یابد. 

به گفته رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، مصوبه دولت غیرقانونی است. به استناد ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی افزایش حقوق بازنشستگان باید مبتنی بر تورم و هزینه‌های جاری زندگی باشد. این در حالی‌ است که دولت تنها ۱۰ درصد حقوق سایر سطوح را افزایش داده است.

صادقی افزود: سازمان تامین اجتماعی بدون توجه به مصوبه خود، احکام بازنشستگان را بلافاصه صادر کرد، چراکه احتمالا مصوبه‌ افزایش ۱۰ درصدی حقوق را به نفع خود می‌دید. اما نداشتنِ بودجه دلیل نمی‌شود که این سازمان حقِ بازنشستگان را پرداخت نکند.

وی با بیان اینکه تصمیمات دولت اعتراضات بسیاری به همراه آورد و حاصل این اعتراضات این بود که دولت از مجلس استفساریه کند، ابراز داشت: در کمیته تطبیق قوانین مجلس، موضوع مصوبه دولت بررسی شد و در نهایت این کمیته، مصوبه دولت را خلاف قانون دانست.

معاون خانه کارگر با بیان اینکه کمیته‌ تطبیق نمی‌تواند نظر خود را به دولت ابلاغ کند، بلکه این کمیته به عنوان بازوی فکری ریاست مجلس این نظر را به ریاست مجلس منعکس می‌کند، عنوان کرد: رئیس مجلس یک ماه فرصت دارد تا این نظر را در قالب نامه رسمی به رئیس دولت ابلاغ کند. از آن تاریخ بیش از ۲۰ روز می‌گذرد و بیست و سوم تیرماه، این فرصت به پایان می‌رسد.

صادقی با بیان اینکه رئیس مجلس می‌تواند از تمام ظرفیت‌های خود برای تغییر مصوبه استفاده کند، یادآور شد: یکی از راه‌های ما برای تغییر این مصوبه، مجلس است. راه دیگر ما برای تغییر مصوبه، استطاعت از دیوان عدالت اداری است. رویکرد دیگر ما تاکید بر بودجه ۱۴۰۱ سازمان تامین اجتماعی است.

وی اضافه کرد: در بند ه تبصره عین این بودجه، سازمان مکلف شده که بعد از اینکه دولت افزایش حقوق را مبتنی بر ماده ۹۶ پذیرفت، متناسب‌سازی را پیاده و بعد از آن احکام را صادر کند که متاسفانه سازمان بدون این کار احکام را صادر کرد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری خطاب به رئیس سازمان تامین اجتماعی بیان کرد: چرا وقتی هنوز ما بر سرِ افزایش حقوق با دولت در مناقشه هستیم، سازمان تامین اجتماعی احکام را صادر کرده است؟! چرا متناسب‌سازی را اجرا نمی‌کنید؟

صادقی با با اشاره به رویکرد صداوسیما درخصوص این موضوع گفت: صداوسیما برای فرستادنِ ۱۲۰ نفز از بازنشستگان به مشهد گزارش تهیه می‌کند اما در مورد نارضایتیِ بازنشستگان گزارشی تهیه نمی‌کند.

وی با بیان اینکه مجلس باید نظر خود را تا روز ۲۳ تیر اعلام کند، اظهار داشت: ما همچنین طرح دعوی در دیوان عدالت را به صورت فردی و جمعی پیگیری می‌کنیم و انتظار داریم دیوان عدالت اداری هر چه سریع‌تر و خارج از نوبت به این موضوع رسیدگی کند.

معاون خانه کارگر خطاب به اعضای کانون عالی بازنشستگان تصریح کرد: ما از شما انتظار داریم. شما به عنوان نمایندگان بازنشستگان باید به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی فشار وارد کنید تا به متناسب‌سازی رضایت دهد. ما نیز به شما کمک خواهیم کرد.

صادقی اضافه کرد: عده‌ای به صحبت‌هایی که به دروغ به مخبر نسبت داده شده، واکنش نشان می‌دهند اما به اقدام ایشان در تصویب مصوبه ۱۰ درصد واکنش نشان ندادند! این حرکت‌های نمایشی را باید کنار گذاشت.

وی با بیان اینکه مخبر به وزیر کار و رئیس سازمان تامین اجتماعی دستور داده که جلسه‌ای برای بررسی موضوعِ حقوق بازنشستگان تشکیل دهند، خاطرنشان کرد: ما پیگیری افزایش حقوق بازنشستگان از چند مسیر پیگری می‌کنیم. اول؛ رئیس مجلس و ابلاغ نظر کمیته تطبیق به دولت، دوم؛ اعتراض به دیوان عدالت اداری و در نهایت از طریق مذاکره برای اجرای متناسب‌سازی.

این فعال کارگری ادامه داد: ما باب مذاکره با تامین اجتماعی را نخواهیم بست و موضوع متناسب‌سازی را پیگیری می‌کنیم. من از بیات خواستم که موضوع متناسب‌سازی را پیگری کنند و ما هم به ایشان کمک می‌کنیم. باب مذاکره باز شده و چیزی به رسیدن به نتیجه نمانده است.

صادقی با بیان اینکه ما منتظریم که رئیس سازمان تامین اجتماعی ما را برای مذاکره در باب متناسب‌سازی دعوت کند، ابراز داشت: این متناسب‌سازی با آنچه در سال ۱۴۰۰ اتفاق افتاد، متفاوت است و اولین هدف آن پر کردنِ فاصله بین ۱۰ درصد و ۳۸ درصد است. بعد از این موضوع ما ۲۵ درست باقیمانده متناسب‌سازی سال گذشته را نیز پیگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی، سازمانی بر اساس مزایای تعریف شده است و نمی‌شود کارگری که حق بیمه بیشتری می‌دهد، حقوق کمتری دریافت کند، عنوان کرد: رویه کنونی سازمان را متلاشی می‌کند، چراکه افراد دیگر تمایلی به پرداخت بیمه بالا پیدا نمی‌کنند. ما یک صندوق اجتماعیِ مبتنی بر بیمه‌پردازی هستیم و هر کس طبق آنچه پرداخت کرده باید مستمری بگیرد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: اگر ما به نتیجه نرسیم و مجلس نیز تا ۲۳ تیرماه از ما حمایت نکند، در روز ملی تامین اجتماعی اعتراض خواهیم کرد اما اگر به نتیجه برسیم این روز را جشن خواهیم گرفت.

برگرفته از : https://www.ilna.ir

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir https://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
رفتن به نوار ابزار