ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

اطلاعات یارانه بگیران هر ۶ ماه یکبار بروزرسانی می‌شود:

0

تغییر دهک‌های یارانه بگیر برخط انجام نمی‌شود بلکه بر اساس قانون شش ماه یکبار اطلاعات این دهک‌ها به روز می‌شود.

دیشب یارانه معیشتی جدید، به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. این رقم برابر یارانه دوماه به احتساب هر فرد ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان بوده و با دهک‌های تعریف شده این رقم متفاوت است. حالا بررسی‌ها و بازرسی‌ها در سطح کشور به پلمب و رسیدگی قضایی چند کارخانه و تولیدکننده در سطح کشور رسیده است.

سوال: چرا افزایش قیمت یک کالا سبب افزایش قیمت دیگر کالا می‌شود؟

آقای اسفنانی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی کشور: معمولا وقتی تغییر قیمت در برخی کالا صورت می گیرد برخی کالایی که قرار نیست گران شود را هم گران می‌کنند این مصداق تخلف است. گران فروشی در تخلفات معمولا در رتبه اول یا دوم قرار دارد.

سوال: در مورد نان آیا تخلفی صورت گرفته است؟

اسفنانی: گرانی اقلامی که دلیل و دستوری برای رشد قیمت آن وجود ندارد تخلف است. در کنار آن فروش اجباری کالاها نیز تخلف محرز است.

اخیر حدود ۱۸۰ نفر از همکاران با آزمون به گشت‌های میدانی اضافه شده اند. اصلاح یارانه آرد یک اقدام مهم اقتصادی است که طبق آن ما باید نظارت ها را افزایش دهیم.

فعلا برای یکی از شرکت‌ها محکومیت صادر شده است و گزارش دیگری از تخلف نداشتیم. جلساتی هم با شرکت‌های بزرگ داشته ایم آن‌ها اعلام آمادگی کردند که با دریافت آرد یا گندم به قیمت واقعی کالا‌ها را به وفور در بازار عرضه کنند.

سوال: چقدر نظارت‌ها تقویت می‌شود؟

اسفنانی: اتفاقات زیادی در این زمینه رخ داده یک آیین نامه‌ای وجود داشت که نقایص آن اصلاح شد. در این آیین نامه تخلف تا ۲۰۰ هزار تومان قطعی بود الان به ۱۰ میلیون رسیده و دیگر این که در تخلف تا ۱۰ میلیون نیاز به احضار فرد متخلف نیست.

سوال : یارانه ای که دیشب به حساب سرپرستان خانوار، واریز شد برای دوماه بود. درسته؟

محمد بیگی مدیر نظام پرداخت بانک مرکزی: از ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه دیشب واریز یارانه‌های معیشتی جدید شروع شد. این یارانه واریزی برای اردیبهشت و خرداد است. برای هر نوبت ۲۳ میلیون و ۶۸۰ هزار خانوار واریز داشته ایم و این یعنی در مجموع دو ماه جمعا ۴۷ میلیون و ۳۶۰ هزار واریزی داشته ایم. این مبالغ غیر قابل برداشت است و باید دولت رسما زمان برداشت آن را مطابق با اجرای سیاست آزادسازی قیمت ها اعلام خواهد کرد.این رقم برای اطمینان بخشی به مردم واریز شد.

در خصوص یارانه‌های دیگر و واریز باید سازمان هدفمندی موارد را مطرح کند.

سوال: چرا برای برخی یارانه واریز نشد؟

ابوحمزه معاون وزیر کار: افرادی که یارانه دریافت نکردند دو دسته هستند؛ افرادی که تاکنون یارانه دریافت نکرده اند (دهک ۱۰). دسته دوم که دهک ۱۰ نیستند و این افراد به هر دلیلی یارانه نمی‌گرفته اند. بر اساس قانون باید ترتیبی اتخاذ شود تا افراد به سامانه‌ای مراجعه کنند تا بررسی شوند.

سوال:  گفته شده سایت درج اعتراض یارانه بگیران  وزارت رفاه دچار اختلال شده.

ابوحمزه: از دیروز و شروع فرآیند ملاحظاتی در نظر گرفته شده. افرادی که کلا یارانه نمی‌گیرند باید در یک سامانه ثبت نام کنند، اما خوب این سامانه اصلا هنوز آماده نیست. در کل افرادی که قبلا یارانه نگرفتند باید منتظر سامانه هدف مندی باشند.

سوال: در رابطه با تغییر دهک توضیح وجود دارد؟

ابوحمزه: معمولا تمکن مالی افراد خیلی تغییر نکرده و تغییر دهک های یارانه بگیر برخط انجام نمی شود بلکه بر اساس قانون شش ماه یکبار اطلاعات این دهک‌ها به روز می‌شود. باید هماهنگی بین دستگاه‌ها به طور کامل انجام گیرد.

سوال:از زمان ثبت نام و اعتراض تا پاسخ دهی چقدر زمان سپری خواهد شد؟
ابوحمزه: سعی بر این است که پاسخ دهی یک الی دو هفته‌ای انجام شود. اعلام این موضوع نیازمند یک کار پژوهشی است، اما چیزی که مشخص هست این است که قطعا این سیاست سبب کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد. البته این که این کاهش اثر آن ماندگار داشته باشد به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت.

سوال: منظور از هماهنگی دستگاه‌ها چیست؟

ابوحمزه: وظیفه دستگاه‌ها مشخص است وزارت رفاه آماده پاسخ گویی است سازمان هدفمندی یارانه‌ها وظیفه ثبت نام را دارد؛ که اگر این اتفاق رخ دهد مراجعه به سامانه ما کاهش خواهد یافت. در کل زیرساخت‌های سامانه ما تقویت شده است تا مسئله‌ای نباشد.

سوال:نیازی به مراجعه حضوری افراد است؟
ابوحمزه: اصلا نیازی به مراجعه حضوری نیست مرکز تماس ۶۳۶۹ آماده پاسخگو است.

https://www.yjc.news/fa/news/8132109

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir https://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
رفتن به نوار ابزار