ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

مسدود کردن کد ملی محکوم علیه:

0

ممنوع‌ الخدمات کردن محکوم علیه؛

مسدود کردن کد ملی

به طور کلی توقیف به معنای بازداشتن از امری یا نگاه داشتن چیزی می باشد.

مسئله توقیف اموال زمانی مطرح می‌ شود که شخص بابت سهولت اجرای حکم از مال توقیفی و یا به دلیل جلوگیری از نقل انتقال یا مخفی نمودن اموال بدهکار، به موجب دستور یا حکم دادگاه، اقدام به توقیف اموال متعلق به شخص بدهکار می نماید.

که در نتیجه توقیف شخص بدهکار از هرگونه نقل و انتقال باز داشته و ممنوع می‌ شود.

دو نوع توقیف اموال در مراجع قضایی مطرح می‌ باشد:

 

توقیف تامینی یا احتیاطی که عموما با نام تامین خواسته آن را می‌ شناسیم بدین قرار است که خواهان در دعوی حقوقی یا شاکی در دعاوی کیفری به دلیل بیم از اینکه خوانده یا متهم اموال خود را به شخص دیگری منتقل نکرده یا تلف نکند، به میزان خواسته یا میزان ضرر و زیان ناشی از جرم اقدام به توقیف اموال می نماید که اگر شخص اقدام به پرداخت بدهی خود نکند حق شاکی از اموال توقیف شده تامین شده باشد.

مسدودی کد ملی

توقیف اجرایی بدین صورت است که پس از گذشت مهلتی که برای پرداخت دین توسط قانون در نظر گرفته شده چنانچه محکوم علیه به تعهد خود عمل نکرد، در این مرحله اموال وی معرفی شده و به میزان محکومیت توقیف می‌ شوند.

مسدود کردن کد ملی

اجرای حکم دادگاه در خصوص توقیف اموال به روش‌های مختلفی می‌تواند صورت بگیرد که در ادامه خواهیم داشت:

توقیف مال غیر منقول, توقیف مال, توقیف اموال, بازداشت اموال, جلوگیری از نقل و انتقال

توقیف اموال غیرمنقول

مسدود کردن کد ملی

هرگونه مالی که عرفا نمی‌توان آن را جابجا یا منتقل نمود مانند زمین، ملک و .. غیرمنقول محسوب می‌شود.

چنانچه مال غیر منقول دارای سند رسمی به نام شخصی باشد از طریق اجرای ثبت می توان آن را توقیف نمود. در این صورت شخص ممنوع از انتقال آن مال می شود و هر گونه اقدام حقوقی اعم از انتقال مالکیت یا منافع مال، باطل خواهد بود.

  تکلیف خریدار مال غیر چیست

اگر منافع مال غیر منقول همچون اجاره‌ ملک، به قدری باشد که در طول یک سال بتوان حق شاکی را از آن پرداخت نمود، با صلاحدید دادگاه ‌می‌توان به جای عین مال، منافع آن را توقیف نمود.

توقیف اموال منقول

اموالی همچون خودرو، موتورسیکلت، لوازم منزل و … که عرفا امکان جابجایی آنها وجود دارد، مال منقول نام دارند، که اگر دارای سند باشند (خودرو و مانند آن)، هم از طریق صدور قرار تامین خواسته توسط دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت قابل توقیف می‌باشند.

در توقیف اموال منقول ابتدا باید از آنها صورت برداری شده و سپس مورد ارزیابی قرار گیرند و در صورت نیاز به انتقال اموال توقیف شده به مکان دیگر، برای آنها از سوی دادگاه، امین تعیین می‌شود.

اموال دیگری همچون موجودی حساب‌های بانکی، اموال و وجوهی که نزد شخص ثالث بوده و متعلق به طرف دعواست، سهام شرکت ها و هر نوع اوراق بهادار و کد ملی نیز برای وصول خواسته قابل توقیف هستند که در خصوص مورد آخر به دلیل اهمیت و تازگی موضوع، در ادامه به آن اشاره می‌‌شود.

نحوه مسدود کردن کد ملی, چگونگی مسدود نمودن کارت ملی, چرا توقیف کردن کارت ملی, چگونه توقیف نمودن کارت ملی, آیا بستن کد ملی, نحوه بستن کارت ملی, به چه صورت توقیف حساب بانکی, نحوه منع از نقل و انتقال, توقیف اموال, تامین خواسته, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل تهران, مشاوره حقوقی, وکیل خوب

مسدود کردن کد ملی محکوم علیه

مسدود کردن کد ملی

به موجب دستورالعمل ساماندهی و تسریع در اجرای احکام مدنی و به منظور احقاق حقوق عامه و بهبود و تسریع در روند اجرای احکام مدنی، در بند ح دستورالعمل نامبرده مشروح می دارد:

ممنوع الخدمات کردن

“ح‌: ایجاد ظرفیت جهت ممنوع‌ الخدمات کردن و انسداد حساب محکومان مالی، موضوع مواد ۱۷ و ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی.”

ممنوع الخدمات کردن

بنابراین به موجب مصوبه اخیر التصویب می توان کد ملی افرادی که به موجب حکم دادگاه محکوم به پرداخت مبلغی می شوند را مسدود نمود، که در پی آن فرد از بهره مندی حقوقی همچون افتتاح حساب بانکی، انتقال هر گونه سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی و تمدید اعتبار کارت بانکی و … محروم می شود.

منبع : https://dadhami.com

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir https://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
رفتن به نوار ابزار