ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

بدترین رتبه اقتصاد ایران ثبت شد:

0
دقت کنید؛ ایران برای نخستین ‌بار بدترین عملکرد را در شاخص تاب‌آوری جهان به‌دست آورده است؛ رتبه۱۲۸ در بین ۱۳۰کشور دنیا. عجیب نیست؟ چرا اقتصاد ایران تا این اندازه کم‌طاقت شده و در جدول جهانی تنها بالاتر از اقتصادهای بحران‌زده‌ای مثل ونزوئلا و هائیتی قرار گرفته است؟ البته نه اینکه در ۵سال قبل از سال‌جاری میلادی وضع ایران خیلی خوب بوده، نه! برآوردها نشان می‌دهد؛ تاب‌آوری ایران در برابر ۳متغیر مهم اقتصادی، کیفیت ریسک و زنجیره تامین کالاها و خدمات آسیب دیده است.

به گزارش (Banker)، خطای سیاستگذاری و قرار گرفتن در شرایط انزوا  ناشی از تحریم، باعث شده تا تصمیم‌گیرندگان از استانداردهای بین‌المللی غافل شوند و در تاب‌آوری اقتصادی، ایران با پدیده‌هایی چون افت شدید نرخ بهره‌وری، افزایش ریسک‌های سیاسی، بالارفتن شدت مصرف انرژی (بخوانید: اتلاف انرژی) و تزلزل در نرخ شهرنشینی مواجه شود.

در شاخص کیفیت ریسک هم که روشن است؛ ایران در معرض خطرات و بلاهای طبیعی نظیر زلزله و سیل قرار دارد و خطرات آتش‌سوزی‌های گسترده و حملات سایبری هم بر ضربه‌پذیری کشور در برابر ریسک‌ها فشار وارد کرده است. در ارتباط با زنجیره تامین هم ناگفته پیداست که فساد وجود دارد و شفافیت اقتصادی به‌شدت افت داشته است. در چنین شرایطی کم‌طاقت‌ شدن ایران واقعیت هشداردهنده‌ای است که با شعارها و وعده‌های رنگارنگ نمی‌توان با جامعه تاب‌آور و رواداری مواجه شد. این هشداری جدی، برای ایرانی است که خطر بسته شدن پنجره طلایی جمعیتی را تجربه می‌کند و کیفیت زندگی شهروندان به‌دلیل پدیده فقر و شکاف درآمدها و افت ثروت مردم، هم مزید بر علت‌هاست.

ارزیابی جهانی

یک نهاد بین‌المللی با ارزیابی شاخص تاب‌آوری اقتصاد کشورهای مختلف جهان فاش کرده؛ اقتصاد ایران به‌ویژه در برابر ریسک‌های مختلف، کم‌توان‌تر شده است. مؤسسه بیمه دارایی‌ها می‌گوید: امتیاز ایران در شاخص تاب‌آوری جهانی در ۵سال گذشته با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده و پس ‌از آنکه در سال۲۰۲۰ امتیاز ۲۱٫۱ را کسب کرد، در سال۲۰۲۱ مجددا با افت امتیاز مواجه شد و امتیاز آن به ۱۶٫۱ رسید.

براساس این گزارش، ایران در میان ۱۳۰کشور و قلمروی مورد بررسی در سال۲۰۲۱، با افت ۳پله‌ای در رتبه۱۲۸ قرار گرفته و ضعیف‌ترین عملکرد را طی بازه ۵سال اخیر به‌خود اختصاص داده است. همچنین در میان ۱۲محرک زیر شاخص اصلی شاخص تاب‌آوری، رتبه ایران در کیفیت ریسک بلایای طبیعی و کیفیت ریسک آتش‌سوزی به‌ترتیب در رتبه‌های ۶۸ و ۷۲ قرار گرفته و بهترین عملکرد را داشته است. اما بدترین رتبه ایران نیز مربوط به تاب‌آوری اقتصادی ۱۲۹ با کسب امتیاز۲٫۹ است و رتبه ریسک سیاسی هم زیر مجموعه شاخص تاب‌آوری اقتصادی ایران، ضعیف و ۱۲۷ برآورد شده و علاوه بر اینکه حکمرانی شرکت‌ها نیز وضعیت مناسبی در این شاخص ندارد و رتبه۱۲۶ را در بین ۱۳۰کشور دنیا به‌خود اختصاص داده است. مؤسسه بین‌المللی بیمه دارایی‌ها می‌گوید؛ در سال۲۰۲۱ میلادی بهترین امتیاز کسب شده ایران به زیر شاخص نرخ شهرنشینی اختصاص دارد؛ درحالی‌که ایران در زیرشاخص‌هایی چون مقابله با بلاهای طبیعی، کنترل فساد و ریسک سیاسی وضعیت نامطلوبی را تجربه می‌کند.

ایران در سال۲۰۲۱ در میان کشورهای همسایه، ضعیف‌ترین عملکرد را در شاخص تاب‌آوری به‌خود اختصاص داده؛ درحالی‌که کشورهای امارات متحده عربی در رتبه۳۲، قطر در رتبه۳۴، عربستان سعودی و ترکیه هم به‌ترتیب در جایگاه ۵۵ و ۶۰ دنیا قرار گرفته است. نتیجه اینکه امتیاز ایران در هر سه رکن اصلی شاخص تاب‌آوری از کشورهای همسایه فوق به‌مراتب کمتر و حتی در سه شاخص اصلی اقتصاد، کیفیت ریسک و زنجیره تامین وضعیت ضعیف‌تر از ترکیه را تجربه می‌کند.

شاخص تاب‌آوری چیست؟

براساس گزارش اتاق تهران، مؤسسه بیمه دارایی‌ها می‌گوید: سال۲۰۲۰ بحران عمیق سلامت عمومی، درگیری‌های سیاسی و بلایای طبیعی را به همراه داشت که هر یک از این موارد می‌تواند تاب‌آوری محیط کسب‌وکار یک کشور را به چالش بکشد و با وجود چنین خطرات و نشانه‌ها، نیاز به تقویت تاب‌آوری به‌شدت ذهن بسیاری از مدیران ارشد کسب‌وکار را درگیر کرده است.

دنیا در سال۲۰۲۰ میلادی نه‌تنها با بحران کرونا مواجه شده بلکه اعتراض‌های گسترده مدنی را هم تجربه کرده و نشانه‌هایی جدی از تغییر شرایط آب و هوایی ازجمله طغیان ناشی از بارش‌های شدید و طغیان دریا و خشکسالی همراه با آتش‌سوزی‌های ناشی از آن، آسیب‌هایی بر بسیاری از مناطق جهان وارد کرده است. از این منظر شاخص تاب‌آوری جهانی مؤسسه بیمه دارایی‌ها، از ۱۲ زیرشاخص با وزن یکسان، تشکیل‌شده و برای ۱۳۰کشور جهان محاسبه و رتبه‌بندی می‌شود. بررسی ساختار و تغییرات این شاخص به مدیران کسب‌وکار این امکان را می‌دهد تا منابع قدرت و آسیب‌پذیری موجود در تاب‌آوری یک کشور را، اعم از عوامل مختلف اقتصاد، کیفیت ریسک و زنجیره تأمین شناسایی کنند.

جهان کم‌طاقت در برابر فشارها

مؤسسه بیمه دارایی‌ها در گزارش جدید خود وضع تاب‌آوری کشورهای مختلف دنیا در برابر ریسک‌ها را برآورد کرده و می‌گوید: منطقه اروپای غربی همچنان در میان ۱۰منطقه برتر در شاخص تاب‌آوری قرار دارد و دانمارک به‌دلیل بهبود کیفیت مقابله با تهدید آتش‌سوزی، در شاخص تاب‌آوری جهانی۲۰۲۱ از رتبه سوم به رتبه اول رسیده است. این در حالی است که آمریکا شاهد کاهش رتبه تاب‌آوری از ۱۰ به ۱۷ بوده که نشان‌دهنده دو تغییر بزرگ است. یکی کاهش ۹رتبه‌ای در حوزه قرار گرفتن در معرض بلایای طبیعی و دیگری سقوط ریسک سیاسی برای کل کشور که می‌تواند بیانگر اختلافات حزبی و درگیری شدید پیرامون مسائل عدالت اجتماعی در این کشور باشد.

به نوشته همشهری این گزارش نشان می‌دهد: در سال۲۰۲۱ انگلستان همچنان در بین ۱۰کشور برتر در شاخص تاب‌آوری قرار گرفته و صعودی ۳پله‌ای داشته که این بهبود ناشی از کاهش خطر سیاسی، به‌دلیل پذیرش عمومی سیاست‌های اصلی و تکمیلی برگزیت و پایان ابهام درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا بوده است. از سوی دیگر در شرق آسیا، رتبه سنگاپور در شاخص تاب‌آوری از ۲۲در سال۲۰۲۰ به ۱۲در سال۲۰۲۱ ارتقا یافته که دلیل اصلی آن کاهش تهدید قرار گرفتن در معرض بلایای طبیعی است و در میان ۱۳۰کشور دنیا در سال۲۰۲۱، اوکراین بیشترین ارتقا در رتبه شاخص تاب‌آوری را تجربه کرده و از رتبه۸۴ به ۶۳ رسیده است.

این در حالی است که چین با کاهش ۱۹پله‌ای جایگاه خود از حیث شدت انرژی مواجه شده که نشان از آسیب‌پذیر شدن این کشور در برابر شوک‌های نفتی دارد. همچنان که هنگ‌کنگ با افزایش ریسک سیاسی به‌دلیل تنش‌های زیاد با چین ریسک سیاسی را تجربه کرده و در رتبه‌بندی شاخص تاب‌آوری سال۲۰۲۱، با کاهش ۹پله‌ای نسبت به سال۲۰۱۹ به رتبه۲۶ تنزل داشته است. در آن سوی دنیا مکزیک نیز به‌دلیل بدتر شدن ریسک سیاسی و افزایش ریسک سایبری بالقوه، با گسترش دسترسی به اینترنت، ۸رتبه در رتبه‌بندی کلی نسبت به سال۲۰۲۰ سقوط کرده و از رتبه۶۷ به ۷۵ رسیده است. مؤسسه بیمه دارایی‌ها می‌گوید: درمجموع ۵۶کشور یا قلمرو، تغییرات قابل‌توجهی، حداقل ۱۰رتبه در رابطه با قرار گرفتن در معرض بلایای طبیعی، ۳۸کشور در شدت انرژی، ۲۴کشور در ریسک سایبری بالقوه و ۱۷کشور عامل خطر سیاسی را در سال ۲۰۲۱تجربه کرده‌اند.

منبع : https://banker.ir/p

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی