ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

بازنشستگان تامین اجتماعی خواهان تغییر شیوه دریافت سرانه درمان شدند:

0

با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی؛

بازنشستگان تامین اجتماعی خواهان تغییر شیوه دریافت سرانه درمان شدند.

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار تغییر شیوه کسر ۲ درصد از مستمری بابت اجرای ماده ۸۹ قانون تامین اجتماعی شدند.

به گزارش ایلنا، متن این نامه که رونوشتی از آن به وزیر رفاه و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ارسال شده، به این شرح است:

باسمه تعالی

جناب آقای محمدباقر قالیباف

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً به استحضار می‌رساند هم‌اکنون بیش از ۳/۵ میلیون نفر بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی می‌باشند. خوشبختانه در سال جاری همسان‌سازی به نحو مطلوب با ایرادات کم تدوین و بنا بر تأیید سازمان تأمین اجتماعی در مرحله دوم نیز انجام شد؛ در این رابطه به منظور برخورداری از حقوق کامل مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی درخواست لغو کسر ۲ درصد ماده ۸۹ را داریم.

استحضار دارید که سال‌هاست از کلیه مستمری‌بگیران ۲ درصد کسر می‌شود و اجحافی است به بازنشستگان در این برهه از زمان! و نیز به خوبی آگاهید که ۲ درصد حقوق برای یک مستمری‌بگیر می‌تواند کمک بزرگی برای زندگی باشد.

هر ماه در فیش حقوقی مبلغی معادل ۲ درصد بابت درمان (ماده ۸۹) از حقوق و مستمری بازنشستگان کسر می‌شود. این موضوع از منظر تفاوت میزان حقوق‌ها و بالطبع کسورات کمتر و بیشتر مبالغ در کنار خدمات درمانی یکسان، به نظر امری اشتباه و ناعادلانه بوده و باعث تضییع حق بسیاری از افراد می‌شود. زیرا همه سطوح بازنشستگان و مستمری‌بگیران به نوعی به مساوات از خدمات پزشکی و درمانی بیمه تأمین اجتماعی برخوردارند ولیکن در کسورات حق بیمه تفاوت دارند و افراد دارای حقوق و مستمری بیشتر، کسورات بالاتری در این ارتباط در فیش‌شان منظور می‌شود! درحالیکه میزان و کیفیت استفاده از خدمات درمانی برای تمامی سطوح مستمری‌بگیران یکسان است. حال چرا برخی باید بابت خدمات یکسان هزینه کمتری پرداخت کنند و گروهی دیگر هزینه‌ای به مراتب بالاتر؟

لذا به علت وجود خدمات یکسان درمانی برای کل بازنشستگان و مستمری‌بگیران، عدالت بیمه‌ای حکم می‌کند اولاً هزینه خدمات درمانی به صورت رایگان برای کلیه آحاد و اقشار بازنشسته اعمال شود و ثانیاً در صورت‌عدم امکان این امر، رقم ثابتی از کلیه سطوح کسر شود و رقم معقولی در نظر گرفته شود.

در راستای برقراری عدالت و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان از یکی از روش‌های ذیل در کسر خدمات درمانی (ماده ۸۹) مطلوب است:

۱- کسر هزینه خدمات درمانی به صورت مبلغی ثابت و یکسان برای همه بازنشستگان و مستمری‌بگیران با هر میزان اِشل حقوقی در فیش لحاظ شود.

۲- با عنایت به کسر حق بیمه تکمیلی از مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفل، بابت ماده ۸۹ مبلغی تحت عنوان حق درمان از مستمری‌بگیران کسر نشود، زیرا همانطورکه استحضار دارید بخشی از مستمری بازنشستگانی که سال‌ها تلاش کرده و اینک نیاز به رسیدگی دارند بخشی از مستمری ایشان بابت درمان کسر می‌شود؛ چه استفاده کند و چه بلااستفاده باشد.

منبع : https://www.ilna.news

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی