ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

آغاز بررسی مجدد متناسب‌سازی بازنشستگان غیرحداقلی‌بگیر:

0

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

آغاز بررسی مجدد متناسب‌سازی بازنشستگان غیرحداقلی‌بگیر/ بازنگری در مستمری بازنشستگان فاقد حق همسر و عائله‌مندی/ احتمال افزایش رقم وام مستمری بگیران در ۱۴۰۰

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران از آغاز بررسی مجدد فرمول متناسب‌سازی برای بازنشستگان غیرحداقلی‌بگیر (سایر سطوح) خبر داد و گفت: «کانون عالی بازنشستگان در جلسه‌ای با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی این مورد را بررسی می‌کند. در صورت رسیدن به نقطه نظر مشترک، جلسه‌ای برای توجیه کانون‌ها برگزار می‌شود.»

علی دهقان‌کیا (رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به آغاز بررسی مجدد فرمول متناسب‌سازی برای بازنشستگان غیرحداقلی‌بگیر (سایر سطوح) گفت: «اگر به زودی کانون عالی بازنشستگان با سازمان تامین اجتماعی به نقطه نظر مشترک برسند و همه صورتجلسه را امضا کنند، به زودی جلسه‌ای با کانون‌ها برگزار و احکام جدید صادر می‌شوند.»

وی افزود: «در فرمولی که در دست داریم، مستمری تیر ماه ۹۹ (مستمری قبل از اجرای مرحله اول متناسب‌سازی) ملاک قرار گرفته است؛ درحالیکه مستمری اسفند ماه باید در آن ملاک قرار گیرد و در ضمن تفاوت ضریب مستمری بازنشستگی با امروز ملاک قرار و ضرب در ۷۵ درصد شده است. بازنشستگان به این شیوه اعتراض دارند و می‌گویند این فرمول به نفع آن‌ها نیست. به همین دلیل قرار شد در آن بازنگری صورت گیرد.»

وی افزود: «در سال ۱۴۰۰ حداقل‌بگیرهای دارای ۳۰ سال سابقه بیمه‌پردازی باید ۴ میلیون و۲۰۰ هزار تومان دریافتی داشته باشند اما  مستمری یک بازنشسته دارای حق عائله‌مندی به حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد؛ البته گروهی از بازنشستگان به دلیل نداشتن همسر و اولاد از دریافت حق همسر و عائله‌مندی محروم هستند که دریافتی آن‌ها به ۴ میلیون تومان می‌رسد، قرار شد که مستمری این گروه از بازنشستگان مجدد بررسی شود.»

چرا مبلغ متناسب‌سازی اعلام نشد؟ 

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران با اشاره به انتقاد بازنشستگان در مورد مبهم بودن میزان افزایش ناشی از متناسب‌سازیِ مستمری در اولین فیش صادر شده در فروردین ماه، گفت: «نگرش به افزایش مستمری در سال ۱۴۰۰ مبتنی بر میزان مبلغ متناسب‌سازی و جدا دیدن آن نبود، سازمان تامین اجتماعی می‌خواست، مستمری بازنشسته‌ی ۳۰ سال سابقه با هم سطح وی در صندوق بازنشستگی کشوری یکسان شود؛ چراکه سال گذشته صحبت از قائل شدن تبعیض میان بازنشستگان بود.»

دهقان‌کیا افزود: «بر همین مبنا با سازمان وارد مذاکره شدیم. آن زمان کارشناسان سازمان می‌گفتند که بازنشسته دارای ۳۰ سال سابقه در صندوق کشوری ۳ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد اما نمایندگان بازنشستگان عدد دقیق آن را ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان محاسبه کردند. در نهایت سازمان به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای حداقل‌بگیران فاقد عائله‌مندی رضایت داد. همچنین مستمری از کارافتادگان و بازماندگان به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.» 

وی با بیان اینکه البته این ارقام به معنای رنگین شدن سفره‌ی بازنشستگان نیست، افزود: «سبد معیشت کارگران شاغل ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان است. قاعدتا این رقم باید به بازنشستگان حداقلی‌بگیر هم تسری یابد اما از طرفی سازمان در سال جاری به قرار ماهی ۱۵ هزار میلیارد تومان در حوزه مستمری تعهدات دارد که رقم یک سال آن برابر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است؛ درحالیکه بودجه ۱۴۰۰ سازمان ۱۹۲ هزار میلیارد تومان است. بنابراین باید کاری کنیم که آب باریکه‌ی بازنشستگان قطع نشود. من هم می‌دانم که افزایش کمتر از ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان مستمری کمک حال نیست؛ اما اگر سازمان بخواهد یک تنه این میزان مستمری را پرداخت کند، ورشکست و همین آب باریکه هم قطع می‌شود.»

تصمیم گیری در مورد وام بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران افزود: «باید اُمیدوار باشیم که در اجرای متناسب‌سازی دچار تشتت نشویم و فرمول مد نظر کانون عالی را به درستی به اجرا درآوریم؛ البته با نهایی شدن ابلاغ احکام می‌توانیم در مورد وام بازنشستگان تصمیم‌گیری کنیم. در این مورد کانون عالی بازنشستگان با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و مدیرعامل بانک رفاه وارد مذاکره شده و احتملا در سال ۱۴۰۰ شاهد تغییر رقم وام بازنشستگان خواهیم بود.»

وی در پاسخ به گلایه‌ی بازنشستگان در مورد محاسبه نشدن علی‌الحساب ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی مرحله‌ی دوم متناسب‌سازی در متناسب‌سازی مرحله دوم، گفت: «این مبلغ حتی به بازنشسستگان دارای ۱۰ سال سابقه که به ازای ۱۰ روز در ماه مستمری دریافت می‌کنند، پرداخت شده است. سازمان تصمیم گرفت این رقم را در متناسب‌سازی لحاظ نکند و آن را تقریبا به صورت برابر به تمام بازنشستگان پرداخت کند.»

منبع : https://www.ilna.news

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی