ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

گردشگری آهسته چیست؟

0

گردشگری آهسته اخیرا از سوی برخی محققان و متخصصان در حوزه گردشگری مورد مطالعه قرار گرفته است. متخصصانی از وزارت گردشگری اتریش و نمایندگانی از موسسه تورگردانی “چهارفصل طبیعت و فرهنگ Four Seasons Nature and Culture”، مستقر در رم بررسی پویایی و تحرک در گردشگری از نوع آهسته یا “گردشگری کم شتاب” و ارتباط آن با رفاه و آسایش جسمی و روانی مسافران کم شتاب را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام سیری در ایران، گردشگری کم شتاب Slow Tourism در یک تعریف جامع، نوعی روش سفر با توجه به جزئیات است که در مسیرهایی که مسافران کمتری دارد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و از این رهگذر می‌کوشد روح مکان‌ها و فرهنگ‌هایی که به دور مانده را “احساس” کند؛ نه آنکه با سرعت و عجله صرفاً دیداری گذرا از آن داشته باشد. در عین حال می‌کوشد که با استانداردهای گردشگری نیز سازگار باشد.

“مسافر کم شتاب” به معنی کسی است که به ارزش‌های موجود در محیط پیرامون خود اعم از ارزش‌های انسانی و طبیعی، پایبند است و به آنها توجه می‌کند. با توجه به تمایل روزافزون مردم به جستجوی آرامش، تمایل روزافزون به درک و ارتباط عمیق‌تر با طبیعت و نیز نیاز فزاینده انسان‌ها به یافتن سبک زندگی برتر و فراتر از ضروریات و روش‌های گیج کننده زندگی روزمره، گردشگری کم شتاب امروزه بیش از همیشه در سطح جهان رو به گسترش است.

از دیگر سو کسب درآمد از طریق سفری که احساسات را درگیر کند، می‌تواند به یک رویه اعتیادآور و در عین حال با ارزش مبدل شود. زیرا چنانکه دکتر “کارپینللی” Dr Carpinelli’s در بررسی‌های خود با عنوان “ده فرمان گردشگری کم‌شتاب” یا “Ten Commandments of Slow Tourists” یادآور شده، در این نوع از گردشگری ارتباطات واقعی و معناداری میان مسافران با مردمان محلی، مکان‌ها، آثار و نیز فرهنگ‌ها، غذاها، میراث تاریخی و فرهنگی و محیط زیست و طبیعت برقرار می‌شود.

در عصر سرعت و تکنولوژی، برخی از افراد دوست دارند در زندگی‌شان کمی کندی و آهستگی را داشته باشند تا سر فرصت بتوانند طعم واقعی زندگی را به خوبی مزه مزه کنند. گردشگری آهسته نیز بر همین اساس استوار شده و اینگونه موج جهانی را در بین خیلی دوستداران گردشگری و مسافرت ایجاد کرده است. در این گرایش نوین به خصوص در بین کسانی که زندگی پر استرس و پرمشغله را تجربه می‌کنند، بیشتر شده است، زیراکه این دسته افراد دوست دارند حداقل در طی مسافرت‌شان کمی از سرعت روند روزمره زندگی بکاهند.

در این نوع از گردشگری به منظور درک بهتر واقعیت‌های زندگی، آدم‌ها و محیط منطقه مورد بازدید سعی می‌شود بیشتر به سادگی و راحتی مسافرت تکیه شود. گردشگران آهسته بر این باور هستند که زمان و بهره بردن از لحظه لحظه مسافرت لوکس‌ترین کاری ست که می‌توان در طول سفر انجام داد.

گردشگران آهسته همگی توجه و حساسیت‌های کافی به محیط زیست دارند. از آنجاکه در این سفرها زمان زیاد مطرح نیست، می‌توان با وسایل نقلیه‌ای که آلودگی کمتری دارند، استفاده کرد و آسیب کمتری به محیط زیست رساند. گردشگران آهسته با انتخاب وسایل نقلیه عمومی، دوچرخه یا حتی پیاده‌روی بر این باورند که طی مسیر نیز جزئی از سفر است و باید از مسیر به اندازه خود مقصد لذت برد.

نزدیکی به محلی‌ها و خرید مستقیم از آنها و حتی غذا خوردن در رستوران های محلی یا خیابانی و خرید میوه و سبزیجات از مغازه‌های دهکده‌ها از جمله فعالیت‌های رایج در گردشگری آهسته است.

منبع : https://www.isna.ir/news/97120904782

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی