ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

آغاز به کار سامانه آنلاین ثبت دادخواست با هدف شناسایی قراردادهای سفید امضاء:

0

معاون وزیر کار در گفت‌وگو با فارس خبر داد:

آغاز به کار سامانه آنلاین ثبت دادخواست با هدف شناسایی قراردادهای سفید امضاء:

معاون روابط کار وزیر کار با اعلام این خبر که سامانه ثبت دادخواست و ثبت قراردادهای کار در سراسر کشور اجرا می‌شود، گفت: با اجرای این سامانه‌ها مراجعه حضوری کارگران و کارفرمایان برای ثبت دادخواست و قراردادهای کار حذف می‌شود.

احمد مشیریان، معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه پس از رونمایی سامانه جامع ثبت قراردادهای کار که مرکب از این سامانه است، ثبت دادخواست کارگری و کارفرمایی آنلاین خواهد شد، اظهار داشت: سامانه ثبت قراردادهای کار که با عنوان هسته‌ اصلی سامانه جامع روابط کار محسوب می‌شود، موجب مدیریت و نظارت بر تنظیم روابط کار، تعیین و بازتعریف مقررات کار حاکم بر بازار کار شامل امنیت و ارتقای خدمات الکترونیک می‌شود.

وی افزود: وجود یک رویه یکسان در ارائه خدمات به مردم،‌ امکان تشخیص درصد مشکلات در مناطق جغرافیایی کشور به منظور ارائه راهکارهای صحیح و عملی را فراهم می‌کند.

معاون وزیر کار گفت: سامانه ثبت دادخواست نیز یکی دیگر از مجموعه ۳۰ زیرسامانه‌ سامانه جامع روابط کار است که موجب می‌شود کارگران و کارفرمایان با صرف هزینه‌های به مراتب کمتر،‌ از یک نظام رسیدگی الکترونیکی سالم و عادلانه روابط کار در هر شرایط و هر مکانی بدون مراجعه حضوری برخوردار شوند.

به گفته مشیریان سامانه ثبت قرارداد کار و دادخواست کارگری و کارفرمایی در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی و به طور رسمی برای کارگران کشور رونمایی و قابل دسترس خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که سامانه ثبت قراردادهای کار چه مزیتی برای کارگران دارد، گفت: این سامانه کارفرمایان را مکلف می‌کند تا تمام نسخه‌های قراردادهای کارگران خود اعم از دایم و موقت را به صورت آنلاین به وزارت کار ارسال کنند و این موضوع موجب می‌شود تا در رسیدگی به دادخواست‌ها و ایجاد روابط سالم میان کارگران و کارفرمایان اقدام موثر صورت پذیرد.

مشیریان تاکید کرد: دادخواست‌های کارگری نیز به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد تا از مراجعه حضوری و اتلاف وقت کارگران جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: سامانه جامع روابط کار در فاز اول در چهار استان تهران، البرز، اردبیل و سمنان به طور آزمایشی اجرا شده و پس از شناسایی و رفع ایرادات نرم‌افزاری، فرایندی و سخت‌افزاری فعالیت سامانه در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

مشیریان گفت: سامانه ثبت قراردادهای کار یکی از مهم‌ترین نرم‌افزارهای سامانه جامع روابط کار است که یک بانک اطلاعاتی از وضعیت قراردادهای کار ایجاد می‌کند و از طریق آن می‌توان قراردادهای موقت و سفید را شناسایی کرد.

به گزارش فارس، پیش از این علی ربیعی وزیر کار درباره مهمترین وضعیت سامانه ثبت قراردادها گفته بود تفکیک نوع قراردادها اعم از دایم و موقت در کنار امکان شناسایی و ساماندهی قراردادهای کار از مزیت‌های این سامانه است.

به گزارش فارس: طبق اعلام رسمی تشکلات کارگری هم اکنون بیش از ۹۰ درصد کارگران در کشور قراردادهای موقت دارند که این موضوع امنیت شغلی نیروی کار را تهدید می‌کند.

منبع : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13961120000827

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی