ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

فرار سپرده از بانک‌ها با کاهش دستوری نرخ سود بانکی :

0
عشقی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد:

یک کارشناس اقتصادی گفت: کاهش دستوری نرخ سود بانکی، باعث فرار سپرده از بانک‌ها می شود، زیرا بانک‌ها دیگر نمی‌توانند بهره مورد انتظار سپرده گذاران را بپردازند.

بهمن عشقی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: کاهش دستوری نرخ سود بانکی، باعث فرار سپرده از بانک‌ها می شود، زیرا بانک ها دیگر نمی توانند بهره مورد انتظار سپرده گذاران را بپردازند.

وی در ادامه افزود: از طرف دیگر پول‌هایی که در بانک ها باقی می ماند، تاثیری در رونق اقتصادی جامعه نخواهد گذاشت زیرا یک رابطه یک طرفه بین بانک و بازار برقرار شده است. این معنا که بانک تنها جاذب منابع از سپرده‌گذاران شده و در زمان لازم نمی‌تواند منابع مورد نیاز را به آنها پرداخت کند.

این کارشناس اقتصادی اذعان کرد: مسئله دوم این است که وقتی سیستم بانکی، نرخ سود خود را پایین می آورد، به موازات آن بی اعتمادی نسبت به این سیستم در بین سرمایه گذاران ایجاد می شود و فعالان اقتصادی بازارهای سهل الوصول و با قدرت نقدشوندگی بالا مانند بازار طلا و ارز را مورد نظر خود قرار دهند.

وی ادامه داد: در نتیجه در بازارهایی همچون طلا و ارز ، سفته بازی کاذبی به وجود آمده و در مرحله بعد نیز این سیل کاذب وارد بازار مسکن می شود.

عشقی در تشریح بیشتر کندی ورود سرمایه به سمت بازار مسکن یادآور شد: از آنجاییکه مسکن دارای ضریب نقدشوندگی کمتری نسبت به طلا و ارز است، در مرحله آخر ورود سرمایه های کاذب قرار دارد و تغییرات اندک کنونی در بازار مسکن تنها به دلیل افزایش قیمت نهاده های اولیه است.

وی در پایان با اشاره به خاصیت نقد شوندگی بالای دلار ابراز نگرانی کرد و گفت: ادامه روند کنونی موجب افزایش عدم تمایل سرمایه‌گذاران به نگهداری پول هایشان در داخل کشور شده و امکان خروج نقدینگی را بیشتر می‌کند.

منبع : http://www.yjc.ir/fa/news/6422635

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی