ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

وام‌های کلانی به نام تولید، حیف و میل شد:

0

مدیر گروه بانکداری اسلامی در گفتکو با ایلنا:

وام‌های کلانی به نام تولید، حیف و میل شد/ بسیاری به نام صنعت، تسهیلات می‌گیرند اما زمین و مسکن می‌خرند .

کامران ندری گفت: در هیچ کجای دنیا این حجم از منابع بانک‌ها برای بخش صنعت و تولیدات صرف نمی‌شود. ضمن این که میزان مطالبات معوق در هیچ جای دنیا به این میزان نیست.

کامران ندری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به سخنان اخیر وزیر صنعت در خصوص چالش‌های بخش صنعت و نظام بانکی گفت: نظام بانکی ما چابک نیست و اعطای تسهیلات به مشتریان نیز زمان‌بر است اما باید پذیرفت اشکالاتی که به نظام بانکی وارد می‌کنند به بخش صنعت نیز وارد است و بخش صنعت ما نه تنها به دنبال افزایش بهره‌وری نیست بلکه بعضا به دنبال تولید هم نیست.

وی افزود: نظام بانکی منابعی که در اختیار دارد را با پرداخت هزینه‌هایی جمع‌ آوری کرده و تعهدی در قبال صاحبان سپرده دارد و به تعبیر قانونی وکیل سپرده گذاران است.

ندری تصریح کرد: نظام بانکی باید به تعهدات خود عمل کند. صنایع بدون حمایت نمی‌تواند روی پای خود بایستد اما ما شاهد آن هستیم که بسیاری از صنایع،  منابع بانک‌ها را دریافت کرده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند روی پای خود بایستند.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی افزود: نظام بانکی اشکالات و ایرادات زیادی دارد و در انجام ماموریت‌های خود موفق نبوده است اما در مقابل، صنعت گران ما هم نمره بهتری نسبت نظام بانکی نمی گیرند.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی در این سخت‌گیری ها این است که عده ای صنعتگر داریم که منابع زیادی را به بهانه تولید گرفته و پس نداده‌اند.

ندری خاطر نشان کرد: در هیچ کجای دنیا این حجم از منابع بانک‌ها برای بخش صنعت و تولیدات صرف نمی‌شود. ضمن این که میزان مطالبات معوق در هیچ جای دنیا  به این میزان نیست. در  هیچ جای دنیا نمی‌توان بانکی را مکلف کرد که با نرخی پایین‌تر از نرخ مصوب، وام بدهند.

وی افزود: در رکود سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بانک‌های آمریکایی تمایلی به پرداخت وام به مردم نداشتند و ذخایر بانک‌های آمریکایی در شرایط رکود رشد زیادی داشت.

ندری خاطر نشان کرد: بانک‌های آمریکایی می‌گفتند در شرایط رکود ما وام نمی‌دهیم زیرا تولیدکنندگان نمی‌توانند آن را پس بدهند و ما با سپرده گذران خود دچار مشکل می‌شویم.

وی ادامه داد: برخی از مشکلات بخش صنعت چندان به نظام بانکی ارتباط ندارد و باید به طرق دیگر حل شود.

ندری گفت: بهتر است مشکلات بخش صنعت به گونه‌ای حل شود تا بانک‌ها برای دادن وام و تسهیلات به  صنعتگران از همدیگر سبقت بگیرند.

وی با بیان این که عمده مطالبات معوق برای بخش صنعت است افزود: صنعتگران باید تکلیف بدهی‌هایشان به نظام بانکی را مشخص کنند، در حال حاضر خودروسازان رقم سنگینی به نظام بانکی بدهی دارند.

وی افزود: مسلم است که بانک‌ها برای پرداخت وام احتیاط می‌کنند. نظام بانکی ما به صنعت بسیار کمک کرده است. بسیاری به اسم صنعت وام‌ گرفتند و اما تولیدی نداشتند بلکه با همان وام‌هایی که به نام تولید دریافت کردند در زمین و مسکن سرمایه گذاری کردند.

وی با بیان این که ما نمی‌گوییم فعالیت شبه فعالیت ربوی در شبکه بانکی اصلا وجود ندارد افزود: نظام بانکی اشکالات و ایرادات زیادی دارد اما آقای نعمت‌زاده نیز باید از صنایعی حمایت کند که بقیه بخش‌های اقتصادی را با مشکل مواجه نسازند.

منبع :‌ http://www.ilna.ir

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی