ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

شکاف درآمدی بیشتر شد :

0

«افکارنیوز» بررسی کرد:

شکاف درآمدی بیشتر شد .

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، از افزایش شکاف درآمدی در کشور حکایت دارد.

گروه اقتصادی- تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران درباره ضریب جینی و سهم هزینه ناخالص سرانه هر دهک در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ منتشر شده است. بر پایه این گزارش، نابرابری‌های درآمدی طی سال‌های فعالیت دولت روحانی بیشتر شده است.

به گزارش افکارنیوز، به عبارتی، در حالی که ضریب جینی در کل در سال ۱۳۹۱ حدود ۰٫۳۷ بوده، در سال ۱۳۹۴ این رقم به ۰٫۳۹ افزایش یافته است. این افزایش نشان می‌دهد که شکاف درآمدی در کشور طی سه سال گذشته افزایش یافته است.

ضریب جینی یک واحد اندازه‌گیری پراکندگی آماری است که معمولا برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یک جامعه آماری استفاده می‌شود. این ضریب با نسبتی تعریف می‌شود که ارزشی بین صفر و یک دارد. هر چقدر ضریب جینی نزدیک به عدد صفر باشد، برابری بیشتر در توزیع درآمد را نشان می‌دهد و برعکس، هر چقدر ضریب جینی نزدیک به عدد یک باشد، توزیع نابرابر درآمد را مشخص می‌کند.

اگر ضریب جینی مساوی با عدد صفر باشد، یعنی همه درآمد و ثروت یکسان دارند (برابری مطلق) و اگر مساوی با عدد یک باشد، یعنی نابرابری مطلق به گونه‌ای که ثروت تنها در دست یک نفر است و مابقی هیچ درآمدی ندارد.

آمارهای مرکز آمار ایران در خصوص ضریب جینی در شهرها نشان می‌دهد که ضریب جینی از ۰٫۳۵ در سال ۱۳۹۱ به ۰٫۳۷ در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است. این شاخص در روستاها این‌گونه بوده است: در سال ۱۳۹۱ حدود ۰٫۳۳ درصد و در سال ۱۳۹۴ حدود ۰٫۳۴ درصد.

Capture (3)

مریم فکری

منبع : http://www.afkarnews.ir

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir https://eghtesadi1.ir

Comments are closed.

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
رفتن به نوار ابزار