ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

توزیع درآمد بدتر شد:

0

روابط عمومی مرکز آمار ایران اعلام کرد:

توزیع درآمد بدتر شد/ ضریب جینی در سال ۹۴ به ۳۹ صدم واحد رسید.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ در کل کشور ۰٫۳۹ بوده است که در مقایسه با سال قبل از آن ۰٫۰۱ افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز آمار ایران، یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درامد جامعه، ضریب جینی است. ضریب جینی عددی است بین صفر و یک (یا صفر و صد در صد) که در آن صفر به معنی توزیع کاملاً برابر درامد یا ثروت و یک به معنای نابرابری مطلق در توزیع است.

سال­هاست که شاخص­های نابرابری از طرح آمارگیری هزینه و درامد خانوار مرکز آمار ایران محاسبه و به سیاستگذاران، اقتصاددانان و کاربران اصلی طرح ارایه می‌­شود.

نگاهی به اهم نتایج شاخص­های نابرابری درسال ۱۳۹۴ در مناطق شهری و روستایی و کل کشور نشان می‌دهد که:

–  ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ در کل کشور ۰٫۳۹ بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۳  با عدد ۰٫۳۸ به میزان ۰٫۰۱ افزایش داشته است. در مناطق شهری نیز ضریب جینی با ۰٫۰۱ افزایش از ۰٫۳۶ به ۰٫۳۷ رسیده است و همچنین در مناطق روستایی با عدد ۰٫۳۴ بدون تغییر باقی مانده است.

– در مناطق شهری بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال۱۳۹۳ مربوط به استان­های آذربایجان غربی، ایلام و البرز بوده است. به عبارت دیگر بیشترین کاهش نابرابری در این سه استان رخ داده است.

– در مناطق روستایی بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان لرستان بوده است.

– سهم بیست درصد فقیرترین جمعیت در سال ۱۳۹۴ در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب با اعداد ۰٫۰۶، ۰٫۰۷ و ۰٫۰۷ نسبت به سال ۱۳۹۳ بدون تغییر بوده است .

خاطر نشان می سازد که نشریه طرح ضریب جینی سال‌های ۹۴-۱۳۸۹به زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترسی است.

منبع : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950717000678

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir https://eghtesadi1.ir

Comments are closed.

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
رفتن به نوار ابزار