ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://zapah.ir http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

وزارت کار مدافع حقوق کارگری و ملی نیست:

0

فعال کارگری در گفت‌وگو با تسنیم:

وزارت کار مدافع حقوق کارگری و ملی نیست.

فعال کارگری با اشاره به اینکه وزارت ک ار همراهی لازم را با منافع کارگری و ملی ندارد گفت:معتقد هستیم با توجه به نارضایتی هر ساله شرکای اجتماعی در تعیین مزد خط فقر باید در تعیین مزد گنجانده شود.

حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره اعتراض کارگران و کارفرمایان به لایحه ارسالی دولت به مجلس گفت: یک جریان سیاسی خاص، که در حوزه کارگری منافع زیادی دارد و وزارت کار هم در اختیار آنهاست، با اصلاح قانون کار مخالف است و برای منفعت جویی در عرصه روابط کار پشت کارگران مخفی می‌شوند و برای اصلاح نشدن قانون کار فشار می‌آورند.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه موافقت با رسیدگی به این لایحه هرگز به این معنی نیست که همه حقوق کارگران را برآورده می‌کند افزود: دولت در این لایحه مواردی را برای اصلاح مطرح کرده که مورد اختلاف نظر ماست اما مجلس هم هرچه دولت بگوید را انجام نمی‌دهد.اغلب نمایندگان تشکل‌های کارگری مخالفت خود را با این لایحه اعلام کرده‌اند .اما کارگران هیچ وقت نمی‌توانند دولت را به فرستادن لایحه‌ای الزام کنند که کلا مدنظر خودشان باشد.

این فعال کارگری با بیان اینکه  لایحه فعلی قطعا ایراداتی دارد اما این دلیل نمی‌شود جلوی اصلاح قانون کار را بگیریم اظهار داشت: چراکه قانون کار فعلی به زمانی مربوط می‌شود که اقتصاد ایران کاملاً دولتی بود اما حالا تغییراتی در اقتصاد کشور رخ داده است که اصلاح قانون کار را الزامی می‌کند. برخلاف چیزی که مسئولان وزیر کار در ظاهر نشان می‌دهند، جهت‌های وزارت کار با منافع ملی و منافع کارگران همسو نیست چراکه کسانی که اکنون وزارت کار را در اختیار دارند با منافع کارگران و منافع ملی همسو نیستند و فقط در مخالفت با اصلاح قانون کار می‌خواهند کارگران را با خود همراه کنند.براین اساس اگر کارگران چشم به وزارت کار دارند مسیر را اشتباهی می‌روند چراکه وزارت کار همراهی لازم را با منافع کارگری و ملی ندارد.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در لایحه اصلاح قانون کار باید مد نظر قرار گیرد.  ماده ۴۱ و موضوع دستمزدها است. دستمزدی که هر سال در شورای عالی کار تعریف می‌شود مورد انتقاد است و نه کارگران و نه دولت و نه کارفرمایان هیچ کدام راضی نیستند. این بند دو مولفه برای تعیین حداقل دستمزد را مورد توجه قرار داده است. در مولفه اول تاکید شده که تعیین حداقل دستمزد باید بر اساس نرخ تورم باشد. و مولفه دوم هم تصریح می‌کند که دستمزد باید بر اساس سبد معیشتی یک خانواده متوسط تعیین شود. اما درباره اینکه سبد معیشتی خانواده متوسط چیست، نشانه ای وجود ندارد. نظر ما این است که دولت باید خط فقر را در این مولفه وارد کند.

منبع : http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/07/02/1192049

شناسه خبر: ۱۱۹۲۰۴۹ سرویس: اقتصادی

هدف از راه‌اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد. به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://zapah.ir http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

Comments are closed.

رفتن به نوار ابزار