ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

تشکلاتی در کنار کشاورزان باشد که محصولاتشان را بفروشد:

0

عضو کمیسیون کشاورزی:

تشکلاتی در کنار کشاورزان باشد که محصولاتشان را بفروشد.

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به نقش تعاونی‌های روستایی در بهبود وضعیت کشاورزان و کاهش قیمت نهایی محصول، گفت: باید تشکلاتی در کنار کشاورزان باشد که محصولاتشان را بفروشد.

حبیب‌الله نیکزادی‌پناه در گفت‌وگو با ایسنا، توضیح داد: شرکت‌های تعاونی در روستاها از زمان‌های دور وجود داشت. از ترکیب این شرکت‌های تعاونی، هر شهرستان یک اتحادیه تعاونی داشت و از مجموع اتحادیه‌ها، یک اتحادیه تعاونی مرکزی در تهران قرار داشت. وظیفه این تعاونی‌ها، تأمین نهاده‌های کشاورزی و فروش محصولات کشاورزی بود. متأسفانه امروز نه تعاونی‌ها و نه اتحادیه مرکزی فعال نیستند، منابع مورد نیاز به عنوان سرمایه در اختیارشان نیست و دولت هم روی آن‌ها متمرکز نشده که فعالشان کند.

او ادامه داد:‌ سازمان تعاونی روستایی هم که شرکت‌ها را اداره می‌کند، نقشی که باید داشته باشد ندارد و کارش را به درستی انجام نمی‌دهد. باید تشکلاتی در کنار کشاورزان باشد که محصولاتشان را بفروشد، صنایع جانبی مثل صنایع تبدیلی، بسته‌بندی و فرآوری هم در کنار تولید ایجاد کنند که اگر کالایی مازاد بر مصرف بود و امکان صادرات وجود نداشت، تبدیل شود.

نماینده بم خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها می‌توانند نقش موثری هم در سرویس‌دهی به کشاورزان و تامین نهاده‌ها داشته باشند. خیلی از استان‌های جنوبی، محصول خارج از فصل تولید می‌کنند؛ کسی این محصول را از آن‌ها نمی‌خرد و همان محصول در مناطق شمالی با قیمت بسیار بالایی به دست مصرف‌کننده می‌رسد. در این‌جا هم به تولیدکننده و هم به مصرف‌کننده اجحاف می شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی تاکید کرد:‌ اگر سازمان تعاون روستایی بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد،‌ هم تولیدکننده سودآوری دارد و هم مصرف‌کننده از قیمت پایین‌تری استفاده می‌کند که به نفع همه مردم ایران خواهد بود.

منبع : http://www.isna.ir/news/95050105457

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir https://eghtesadi1.ir

Comments are closed.

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
رفتن به نوار ابزار