ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

سراج: حراست و بازرسی بانک‌ها کجا بودند؟

0

رئیس سازمان بازرسی کل کشور منتقد اصلی کم‌کاری بازرسی و حراست بانک‌ها در ماجرای افشای حقوق‌های نجومی است. ناصر سراج با بیان این که حدود ۳۰هزار شعبه بانک و مؤسسات مالی و اعتباری در سراسر کشور وجود دارند و از طرفی این بنگاه‌های مالی به اندازه کافی پرسنل نظارتی برای جلوگیری از تخلفات دارند، گفت: بانک‌ها ۷هزار نیروی بازرس و حراست دارند که باید پاسخ دهند این ۷هزار نیرو چه کار کردند؟

به گزارش ایسنا، روزنامه «همشهری» نوشت: «اداره‌های بازرسی و دفترهای حراست سازمان‌ها مهم‌ترین ارکان نظارتی درون سازمان‌ها هستند که به‌ طور معمول باید نخستین چشم‌های ناظر در جلوگیری از مفاسد اقتصادی نهادها باشند.

با این حال از ۵ سال گذشته که فساد ۳هزار میلیارد تومانی در نیمه تابستان سال ۹۰ در بانک‌های صادرات و ملی افشا شد به‌ طور ویژه عملکرد این بخش‌ها در سازمان‌ها مورد نقد قرار گرفت. رئیس سازمان بازرسی کل کشور منتقد اصلی کم‌کاری بازرسی و حراست بانک‌ها در ماجرای افشای حقوق‌های نجومی است. ناصر سراج با بیان این که حدود ۳۰هزار شعبه بانک و مؤسسات مالی و اعتباری در سراسر کشور وجود دارند و از طرفی این بنگاه‌های مالی به اندازه کافی پرسنل نظارتی برای جلوگیری از تخلفات دارند، به همشهری گفت: بانک‌ها ۷هزار نیروی بازرس و حراست دارند که باید پاسخ دهند این ۷هزار نیرو چه کار کردند؟

حراست‌ها تکلیف دارند تا گزارش‌ها را به سازمان بازرسی کل کشور ارسال کنند. اشاره او در پاسخ به این سؤال همشهری بود که چرا بانک‌ها نتوانسته‌اند در ماجرای فیش‌های حقوقی نجومی از جمله حقوق ۲۳۰ میلیون تومانی مدیرعامل سابق بانک رفاه و حقوق‌های چند ده‌میلیونی مدیران عامل سابق بانک ملت، صادرات و قرض‌الحسنه مهر ایران و وام‌های کلان این مدیران گزارشی به سازمان بازرسی کل کشور بدهند؟

بر اساس ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور چنانچه بازرسان قانونی مؤسسات و شرکت‌های مشمول بازرسی، مسئولان سازمان حسابرسی دولتی، حفاظت و اطلاعات و حراست و نظارت و بازرسی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مشمول بازرسی، به سوء جریانی در رسیدگی به عملکرد مالی و اداری دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت برسند، باید مراتب را به اطلاع سازمان بازرسی کل کشور برسانند. ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی تأکید کرد: ما برنامه داریم و از تک‌تک بازرس‌ها خواهیم خواست عملکرد سالانه‌شان را به ما گزارش دهند تا مشخص شود این ۷هزار بازرس و نیروهای حراست چه کار می‌کردند؟

بر اساس ماده ۶۴ آیین‌نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، این سازمان می‌تواند شکایات و اعلامات راجع به سوء جریانات اداری و مالی یا تخلف از قانون و مقررات را به ادارات حراست و بازرسی دستگاه‌ها ارسال کند و اعلام نتیجه را ظرف مدت معین خواستار شود.

در ماده واحده مصوب سال ۶۸ درباره نظام اداری حراست‌ها نیز تأکید شده این مجموعه‌ها به‌ عنوان یکی از «زیرمجموعه‌های تشکیلاتی» مستقیما یا به‌ صورت مستقیم و نامحسوس وظایف خطیری در ارتباط با بررسی و احراز تخلفات اداری مالی در کنار سایر وظایف خود دارند.

ناصر سراج با بیان این که تعداد بازرس‌های سازمان بازرسی در کل کشور حدود ۸۰۰ نفر است و کل نیروهای ما از خدماتی به بالا حدود ۲ هزار نفر است، گفت: «ما باید از بازرسان و مسئولان حراست ادارات بخواهیم که چرا به تکلیفشان عمل نکردند؟ ما حتما طی برنامه‌ای قرار است اقدام کنیم و مسئولیت هر یک از این افراد را خواهیم خواست که چرا گزارش‌هایی را که در این زمینه (حقوق‌های نامتعارف) تهیه کردند، به سازمان بازرسی اعلام نکردند. بازرس‌ها و حراست‌ها باید درباره عملکردشان توضیح و گزارش بدهند.

مصطفی پورمحمدی، رئیس سابق سازمان بازرسی زمانی درباره ال‌سی‌های جعلی که به فساد ۳هزار میلیاردی معروف شد گفته بود ابتدا بازرسی بانک صادرات این موضوع را کشف کرد و به اداره اطلاعات و دادستانی گزارش داد. با این حال به‌ نظر می‌رسد این کار خیلی دیر و قبل از وقوع جرم انجام شده بود. چرا که دی‌ ماه سال گذشته معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات گزارشی در حوزه تخلفات اقتصاد کلان منتشر و اعلام کرد که باندی درصدد اختلاس و انتقال مبلغ ۸۶۰میلیارد تومان از یکی از بانک‌ها برای تبدیل به ارز و خروج از کشور بوده‌اند که با همکاری مدیریت عامل و حراست بانک و تلاش سازمان اطلاعات استان تهران دستگیر شدند.

مدیران حرام‌خوار را به دادگاه بفرستید

احمد توکلی، نماینده سابق مردم تهران و مسئول سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور درباره حقوق‌های نجومی نوشت: «مستند به احکام قوانین مرتبط درخصوص متهم بودن تمامی دریافت‌کنندگان حقوق و مزایای نامشروع درخواست می‌شود که صرفا به برکناری و رد اموال بسنده نکنید و به سرعت پرونده ایشان را به قوه قضاییه تحویل دهید تا ضمن مراعات سیره علوی، هزینه تکرار چنین اقداماتی را برای مدیران خائن افزایش دهید. این نحوه برخورد به تشفی خاطر مردم رنجیده و ترمیم سرمایه اجتماعی نیز کمک شایانی خواهد نمود.»

او در یکی از مفاد ۵ بندی خود گفته حالا که پدیده افشای دریافتی‌های نامشروع و حرام تبدیل به یک مطالبه عمومی شده «دولت و حاکمیت باید با برخورد شفاف، بدون تبعیض و قاطع، تهدیدی را که مشروعیت نظام سیاسی دینی را هدف گرفته، به فرصت تبدیل سازند.»

منبع : http://www.isna.ir/news/95050100742

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد ایرانی آباد و با رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم، برای همگان به ویژه بازدیدکنندگان این سایت اقتصادی سرافرازی ونیکبختی آرزو می نمایم. مالکیت سایت اقتصادی ایران برای محمدرضا عادلی مسبب کودهی محفوظ است. سایت اقتصادی ایران درسامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی ایران به کدهای شامد: http://eghtesadi1.com به کدشامد: 1-1-750014-65-0-7 http://eghtesadiiran.comکدشامد: 4-0-65-750014-1-1 https://eghtesadi1.irکدشامد: 5-0-65-750014-1-1 http://eghtesadiiran.irکدشامد:6-0-65-750014-1-1 http://eghtesadionline.com کدشامد: 1-1-750014-65-0-8 ثبت گردیده است. انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. سایت اقتصادی ایران به نشانیهای: http://tarazmani.ir http://eghtesa3.ir http://ehteyaj.ir http://adeli16559.ir http://etabar.ir http://koudehi.ir http://mosabbeb.ir http://namooneh.ir http://namouneh.ir https://eghtesadi1.ir http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.com http://eghtesadiiran.com http://eghtesadionline.com قابل مشاهده است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران : محمدرضا عادلی مسبب کودهی

Comments are closed.

رفتن به نوار ابزار