ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

مبلغ و زمان واریز عیدی ۹۹ کارگران و بازنشستگان را اعلام کنید!:

0
هر سال عیدی بازنشستگان و کارگران با حقوق بهمن‌ماه پرداخت می‌شود. با وجود اینکه چیزی تا بهمن‌ماه نمانده، تاکنون زمان دقیق و مبلغ پرداختی آن مشخص نشده است.
طنین همتی|شهرآرانیوز، به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی کشور، عیدی بازنشستگان کشور طبق روال هر سال در بهمن‌ماه پرداخت می‌شود. با وجود اینکه چیزی تا بهمن‌ماه نمانده، تاکنون زمان دقیق و مبلغ پرداختی آن مشخص نشده است.
همه کارگاه‌های مشمول قانون کار موظف‌اند عیدی و سنوات کارگران خود را پرداخت کنند. مبنای محاسبه عیدی و پاداش کارگران برای یک سال کار، معادل ۶۰ روز آخرین مزد آنان است. مبلغ پرداختی عیدی و پاداش نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه هر یک از کارکنان بیشتر باشد.
حداقل عیدی کارگران در سال۹۸ برای افرادی که یک سال کامل در واحدی مشغول به کار بودند، ۲ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۱۱۲ تومان و حداکثر عیدی نیز ۳ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۱۶۸ تومان بوده است. میزان عیدی سال۹۸ بازنشستگان، مستمری‌بگیران، حقوق وظیفه وراث متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی، نیرو‌های مسلح، حقوق وظیفه ازکارافتادگی و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان ازکارافتاده کلی نیز معادل یک میلیون تومان بود.
اما باید دید باتوجه‌به اینکه امسال شاهد موج گرانی کالا‌های اساسی و رکود کسب‌وکار‌ها ناشی از کرونا بودیم، هیئت دولت چه تصمیمی برای پرداخت بموقع عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران و از همه مهم‌تر عیدی کارفرمایان به کارگران اتخاذ می‌کند.

عیدی سال ۹۹ باید چه میزان باشد؟

برابر ماده‌واحده قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار، حداقل عیدی کارگران دوبرابر حداقل دستمزد و حداکثر عیدی به‌شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نشود، سه‌برابر حداقل دستمزد خواهد بود.
باتوجه‌به مصوبه شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال۱۳۹۹ با افزایش ۲۶درصدی به یک میلیون و ۹۱۱هزار تومان رسید که با احتساب ماده‌واحده قانونی، حداقل عیدی کارگران ۳میلیون و ۸۲۰هزار تومان و حداکثر عیدی نیز ۵میلیون و ۷۳۰هزار تومان خواهد بود؛ بنابراین عیدی پرداختی به کارگران در انتهای سال نباید کمتر از ۳میلیون و ۸۲۰هزار تومان باشد.

خواسته کارگران از پرداخت عیدی سال ۹۹

امسال هم سال متفاوتی را تجربه کردیم، اما این سال باتوجه‌به گرانی مواد غذایی، تعطیلی کسب‌وکارها، تورم و رکود بازار و از همه مهم‌تر ادامه‌دارشدن شیوع کرونا، زندگی کارگران و بازنشستگان بیشتر تحت‌تأثیر گرفت. اما امسال خواسته کارگران بر این است که عیدی‌شان دست‌کم با حقوق دی‌ماه پرداخت شود که اگر همه این مشکلات به وجود آمده را کنار هم بگذاریم، خواسته بحق و بجایی است که نیازمند تعامل کارفرمایان و متولیان تصمیم‌گیر است.
به گفته ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، باتوجه‌به شیوع کرونا و افزایش بی‌رویه کالا‌های اساسی از جمله، روغن، برنج، مرغ و…، پرداخت عیدی به کارگر در موعد همیشگی خود در قبل سال اهمیت زیادی دارد و بهتر است کارفرمایان پرداخت عیدی را به روز‌های پایانی سال موکول نکنند تا کارگر نیز بتواند باتوجه‌به مشکلاتش، با این مبلغ گره از مشکلات خودش باز کند.

قول‌های مسئولان به عیدی سال ۹۹ نرسید

عبدالکریم نیرومند، دبیر جامعه اسلامی کارگران خراسان رضوی، دراین‌باره گفت: نظر‌ها و انتقاد‌های خود از جامعه کارگری را به تأمین اجتماعی، نمایندگان مجلس و همه متولیان امر اعلام کردیم. قول‌هایی نیز از سوی وزیران مربوط و مدیران کل و مجلس داده شده است، اما در این مدت هیچ تغییری در قوانین پرداختی و تسهیلات این قشر شاهد نبودیم.
دبیر جامعه اسلامی کارگران خراسان رضوی در ادامه گفت: مجلس به‌تازگی به این قضیه ورود کرده، اما متأسفانه هنوز اشکالات به‌قوت خودش باقی است. ما به قوانین مشاغل سخت و زیان‌آور اعتراض کردیم که باید عیدی امسال آن‌ها افزایش می‌یافت، اما آن هم از سوی تأمین اجتماعی به نتیجه نرسید. گفتیم حقوق کارگران هم به‌نسبت کارمندان افزایش یابد و حداقل حقوق کارگران را به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسانند که این خواسته جامعه کارگری هم به نتیجه نرسید.
نیرومند تصریح کرد: حقوق کارمندان دولتی حدود ۴۰ درصد افزایش یافت، اما کارگران به این تبعیض در افزایش حقوق و مزایا اعتراض دارند که متأسفانه پیگیری‌ها نیز به نتیجه‌ای نرسید. وعده ووعید‌ها هر ماه تمدید می‌شود، اما درنهایت نتیجه‌ای از این وعده‌ووعید‌ها شامل حال کارگران نمی‌شود.

بازنشستگان: ما هم از منابع عمومی کشور سهم داریم

رضایی، عضو کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، هم دراین‌باره گفت: تا وقتی شاغلیم، عیدی و پاداش براساس قانون کار برابر با ۲ ماه حقوق است، مشروط به اینکه از ۳ ماهِ حداقل حقوق تجاوز نکند، اما به‌محض اینکه بازنشسته می‌شویم، تابع قانون خدمات کشوری قرار می‌گیریم و همان مقداری عیدی‌ای که دولت برای کارمندانش اعلام می‌کند، برای ما بازنشسته‌ها هم در نظر گرفته می‌شود.
وی تأکید کرد: ماده‌واحده‌ای به مجلس داده‌ایم و خواستار بازنگری در حقوق و عیدی بازنشستگان شده‌ایم. چطور در سایر امور تابع قانون خدمات کشوری نیستیم، ولی در زمان پرداخت عیدی، برای ما هم همان عیدی حداقلی کارمندان را در نظر می‌گیرند. خواسته ما این است که وقتی کارگر بازنشسته می‌شود، عیدی و پاداش او نیز مانند فردی شاغل پرداخت شود. حتی برای تأمین منابع آن هم پیشنهاد کردیم که یا از عیدی و پاداش زمانی که شاغل هستیم کسر شود -که تا وقتی بازنشسته می‌شویم همان میزان عیدی و پاداش را از سازمان دریافت کنیم- یا اینکه از محل مطالبات تأمین اجتماعی در بودجه دولت تأمین شود.
وی ادامه داد: طبق آمارها، خط فقر اکنون ۱۰ میلیون تومان است. الان حداقل حقوق حدود ۶۵ درصد بازنشستگان تأمین اجتماعی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. ما وظیفه داشتیم ۳۰ سال کار کنیم، اما حاکمیت و سازمان تأمین اجتماعی نیز موظف‌اند زندگی ما بازنشستگان را تأمین کنند و این کار را نکرده‌اند. وقتی خط فقر ۱۰ میلیون تومان است، کارگری که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و بازنشسته‌ای که ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد، چگونه باید زندگی خود را اداره کند؟
وی ادامه داد: ما قشر کارگر فرزندان همین مملکتیم و در همین مملکت کار کردیم؛ رفتاری که دولت با ما می‌کند مثل «فرزندان ناتنی» است. ما هم از منابع عمومی دولت سهم داریم. چطور دست دولت در خزانه باز است و برای بازنشستگان کشوری و لشکری حداقل‌ها را افزایش می‌دهد، ولی برای ما بازنشسته‌های تأمین اجتماعی گفته می‌شود از منابع خودتان همسان‌سازی کنید؟!
این بازنشسته تأمین اجتماعی تأکید کرد: در گذشته، میانگین حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از بازنشستگان کشوری حدود ۳۰ درصد بیشتر بود، اما اکنون آن‌ها نزدیک به دوبرابر ما حقوق می‌گیرند. حداقل مستمری بازنشستگان کشوری تقریبا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، اما بازنشستگان تأمین اجتماعی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مستمری می‌گیرند. اعتراض ما این است که چرا ما از منابع عمومی محروم هستیم، ولی بازنشستگان کشوری و لشکری نه!
به گفته رضایی، بدهی دولت به تأمین اجتماعی بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است. دولت کارفرمای بزرگ کشور است و این بدهی را نمی‌دهد. اکنون مجلس بر این موضوع فشار آورده است که همسان‌سازی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی هم انجام شود. دولت، پرداخت ۱۷ هزار میلیارد تومان از این مبلغ را تصویب کرده است که همان هم هنوز پرداخت نشده است.
وی افزود: با وجود اینکه مجموع بازنشستگان کشوری حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است و مجموع بازنشستگان تأمین اجتماعی حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ نفر، در پرداخت وام به بازنشستگان تأمین اجتماعی نسبت به بازنشستگان کشوری نیز تبعیض وجود دارد.
منبع : https://shahraranews.ir/fa/news/54098

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی