ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

معادله خوشبختی بدهکاران بانکی:

0
بدهکاران کلان بانکی، وام‏ های کلان‌تر دریافت می‏ کنند. آنها را بازپرداخت نمی ‏کنند و به صورت دائمی در معرض جرایم جدید قرار می‏ گیرند. افزایش میزان بدهی آنها با دریافت وام‏های جدید توام می‏ شود و در فاز بعدی این اعداد در کنار هم منجر به رشد میزان نقدینگی می‏ شود.

به گزارش بنکر (Banker)، افزایش رقم نقدینگی هم در نهایت به رشد تورم کمک می‏ کند. همزمان رشد تورم، ارزش دارایی ‏های بدهکاران بانکی به‌خصوص مستغلات را افزایش می ‏دهد. در نهایت بانک‏ها برای وصول مطالبات‌شان سراغ دارایی‏ های بدهکاران مانند مستغلات می‏روند و این املاک را با رقم ‏های چندین برابر ارزش خریداری شده توسط فرد بدهکار، مصادره می‏ کنند.

بدهکاران بانکی به این ترتیب از پرداخت معوقات خود معاف می‏ شوند. در این محاسبات فرضی پیچیدگی رفتارهای آنها نمایان می‏ شود: اگر فردی در سال ۱۳۹۵ یک واحد آپارتمان در غرب تهران را به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان خریداری کرده باشد و همزمان از بانک یک میلیارد تومان وام دریافت کرده باشد، در همان سال قدرت خرید ۱۰ واحد آپارتمان دیگر را پیدا کرده است. در صورتی که تنها نیمی از اقساط خود را پرداخت کرده باشد، پس از یک دوره کوتاه مدت ۳ ساله و با محاسبه نرخ سود بالاتر از ۲۰ درصد تنها یک میلیارد تومان به بانک وام‌دهنده بدهی دارد. اما ارزش دارایی‏ های او طی این مدت به شکلی رشد کرده که از محل مصادره یک آپارتمان او، کل بدهی‏های فرد بدهکار تسویه می‏شود و او در نهایت با ۹ واحد آپارتمانی دیگر به کسب‌وکارش ادامه می‏ دهد. این معادله ساده محصول پیچیدگی‏ های اقتصاد سیاسی در ایران است.

منبع : http://banker.ir/news/257687

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی