ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

نقدینگی، مقصر اصلی افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها:

0

با توجه به حجم نقدینگی فعلی اگر همین امروز تمامی تنش‌های سیاسی از بین برود چنانچه چرخ تولید و صنعت داخل به حرکت در نیاید متاسفانه در میان مدت باز هم شاد کاهش ارزش پول ملی خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از زمستان ٩۶ و شروع بحران پولی و مالی در ایران و به طبع آن کاهش ارزش ریال در برابر دیگر ارزهای جهانی، نرخ کالا و خدمات نیز در کشور افزایش یافت. گرچه از مرداد ماه سال ٩٧ برخی تصمیمات بانک مرکزی موجب شد تا بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار شود، اما نکته مهم در این بازه زمانی در اقتصاد کشور این است که جهش بزرگ قیمت در بازار ایران پس از شروع سال ٩٨ اتفاق افتاد. یعنی دقیقا زمانی که بازار ارز در آرامش نسبی خوبی به سر می‌برد، پس چرا قیمت‌ها بشدت افزایش پیدا کردند؟

اگر با نگاه اقتصاد کلان به این موضوع بنگریم، نقش کاهش ارزش پولی ملی در گرانی‌های اخیر را نمی‌توان کتمان کرد.

یکی از دلایل افزایش قیمت ها پس از آرامش بازار ارز این بود که توده جامعه، به قیمت کاهش یافته ارز اطمینان نداشته و بازار نیز نوع کاهش قیمت را بازار سازی بانک مرکزی تعبیر می‌کرد.

اما مهتر از همه اقتصاد بیمار ایران چندین سال است به یک ویروس مبتلا شده است.

حجم نقدینگی بسیار بالا، که بدون پشتوانه خلق شده و ساعت به ساعت بر حجم آن افزوده می شود. اکثر بانک های کشور در خلق این نقدینگی بی پشتوانه نقش بسزایی داشتند، در واقع آن‌ها در پرداخت سود به سپرده‌ها با یکدیگر مسابقه داشتند.

از طرف دیگر بانک های کشور به صورت گسترده رو به بنگاه‌داری و اختیار کردن شرکت های متعدد کردند. این در حالی است که وظیفه و رسالت اصلی بانک‌ها حمایت از تولید و صنعت در کشور است.

از طرف دیگر پایین آمدن حجم تولید ناخالص داخلی بسیار خطرناک است. به بیان ساده هرگاه در هر کشوری حجم نقدینگی بالا برود و از طرف دیگر تولید به فراموشی سپرده شود یک نتیجه بیشتر نمی‌تواند در بر داشته باشد: رکود تورمی با سرعت بسیار بالا.

اما رکود تورمی چیست؟

هنگامی که رشد اقتصادی کند شود به طبع نرخ بیکاری بالا خواهد رفت، در کنار آن قیمت‌ها و نرخ تورم رو به افزایش خواهد گذاشت، به چنین حالتی رکود تورمی گفته می‌شود.

بانک مرکزی از مرداد ٩٧ به بعد جهت سامان بخشیدن به بحران ارزی کشور، اقدامات بسیار خوبی انجام داده است اما حل کردن بحران ارزی کشور به تنهایی می‌تواند حکم یک مُسکن را برای اقتصاد ایران داشته باشد زیرا تا زمانی که وزارت اقتصاد، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی به یک ایده واحد جهت هدایت صحیح نقدینگی حدودا ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومانی نرسند متاسفانه در بر همین پاشنه خواهد چرخید.

طی سال گذشته نیز بارها شاهد این قضیه بوده‌ایم که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نتوانسته‌اند همسو با هم در مورد اقدامات اجرایی در حوزه پولی و مالی تصمیم گیری و عمل کنند.

راه علاج موثر اقتصاد فعلی ایران هدایت صحیح نقدینگی سرگردان به سمت تولید و حمایت از تولید کننده داخلی است.

با توجه به حجم نقدینگی فعلی که حدودا ۱۹۰۰ هزار میلیار تومان تخمین زده می شود اگر همین امروز تمامی تنش‌های سیاسی از بین برود به طبع ارزش پول ملی در کوتاه مدت رشد خواهد داشت اما اگر چرخ تولید و صنعت داخل به حرکت در نیاید متاسفانه در میان مدت باز هم ارزش پول ملی ( اوراق بدهی بانک مرکزی) در برابر دیگر ارزها کاهش خواهد یافت.

* آیزاک سعیدیان

منبع : https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/03/21/2029408

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد جامعه ای شاداب وبا رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم برای همگان بویژه بازدید کنندگان این سایت اقتصادی سلامتی ونیکبختی آرزو می نمایم. با تشکر مدیر و مسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی