ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

منطق دولت از واگذاری رایگان شرکت‌های شستا معلوم نیست:

0
استاد اقتصاد در گفت‌وگو با فارس: منطق دولت از واگذاری رایگان شرکت‌های شستا معلوم نیست.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به ناکارآمدی دولت نسبت به بخش خصوصی گفت:منطق دولت از واگذاری شستا و فروش شرکت‌ها حتی به شکل رایگان در شرایط کنونی کشور مشخص نیست.

مهدی تقوی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، پیرامون واگذاری شستا و شرکت‌های تابعه آن حتی به قیمت رایگان گفت: تأمین اجتماعی و دارایی‌های آن متعلق به مردمی است که بخشی از سرمایه عمر و زندگی خود را برای تأمین معیشت دوران بازنشستگی در سنوات گذشته سپرده‌اند.

وی افزود: دولت بدون تردید همواره در اداره بنگاه‌های اقتصادی ناکارآمد تر از بخش خصوصی عمل کرده و به دلیل حقوق بگیر بودن مدیران و پرسنل دولتی ، هیچ گاه انگیزه‌ای برای مدیریت بهینه شرکت‌ها و درآمد زایی وجود ندارد.

به گفته این کارشناس اقتصادی در حالی که دولت روحانی بر واگذاری شستا و شرکت‌های تابعه آن حتی به رایگان به بخش خصوصی اصرار می‌کند که منطق دولت از این واگذاری‌ها در شرایط کنونی اقتصاد ایران مشخص نیست.

وی ادامه داد: اگر مقصود دولت از واگذاری‌ها و ادغام شرکت‌ها و یا حتی بانک‌ها، بازگشت دوباره مدیران دولتی و یا انتصاب اشخاص مدنظر خود در هیات مدیره ها است، چنین واگذاری فایده‌ای ندارد.

به باور تقوی هر چند ادغام بانک‌ها در یکدیگر از توجیه لازم در شرایط کنونی برخوردار است، اما از منظر اقتصادی، نمی‌توان از انگیزه و دلایل روشن واگذاری شستا و شرکت‌های تابعه آن سخنی گفت.

این استاد دانشگاه استناد به واگذاری بنگاه‌های اقتصادی حتی به رایگان را تفکری غیر علمی عنوان کرد و افزود: نمی‌توان اقتصاد و شرایط کسب کار دنیا از جمله در آلمان یا آمریکا را با ایران مقایسه کرد و بدون تحقیقات علمی از الگوهای خصوصی سازی غربی تبعیت کرد.

به گفته وی، باید دید آیا در دولت اقتصاددان‌هایی همچون نهاوندیان چه تعریف علمی و منطقی از واگذاری شستا دارند و اینکه برنامه مدون برای این اقدام در قبل و بعد از واگذاری‌ها چیست.

منبع : https://www.farsnews.com/news/13971218000276

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد جامعه ای شاداب وبا رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم برای همگان بویژه بازدید کنندگان این سایت اقتصادی سلامتی ونیکبختی آرزو می نمایم. با تشکر مدیر و مسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی