ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

دلایل اصلی حذف صفر از پول ملی:

0
یک استاد رشته اقتصاد گفت: دلایل اصلی حذف صفر، بحث محاسباتی و روانی است، به طور مثال وقتی گفته می‌شود یک دلار، یک یورو و یا یک پوند برابر با ۱۲ هزار ریال است به لحاظ روانی در جامعه اثر منتفی دارد. لذا تلاش این است که به محاسبات پول کشور کمک شود.

به گزارش بنکر (Banker)، پول یک تمثیل و نماد است که ارزش آن به بازار مرتبط می‌باشد، اما با این حال صفرهای بالای ریال باعث شده که سال به سال مشکلات حسابداری آن بیشتر شود، به‌طوری که حتی نرم افزارهای کامپیوتری هم امکان حسابرسی آن را ندارند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، کاهش صفرهای پول ملی هیچ تغییری در ارزش آن به وجود نمی‌آورد، اما هر چقدر صفرها کاهش یابد مشکلات حسابداری آن کمتر می‌شود.
حامد قادرزاده بحث حذف صفر از پول ملی را امری عادی تلقی کرد و به ایسنا گفت: بسیاری کشورهای دیگر هم نسبت به این عمل اقدام کرده اند و یا حتی پول خود را تغییر داده اند.
وی افزود: در کشور خود ما نیز با استناد به مدارک گذشته، خواهیم دید که واحد مالی ما دینار بوده است، مراجعه به مدارک ثبت اسناد دادگستری نشان می‌دهد که تمبرهای ما در گذشته ریال نبوده بلکه “قِران” بوده و در زمان‌های مختلف حتی نوع پول متفاوت بوده است.
این استاد اقتصاد می‌گوید: دلایل اصلی حذف صفر، بحث محاسباتی و روانی است، به طور مثال وقتی گفته می‌شود یک دلار، یک یورو و یا یک پوند برابر با ۱۲ هزار ریال است به لحاظ روانی در جامعه اثر منتفی دارد، لذا تلاش این است که به محاسبات پول کشور کمک شود.
وی تشریح کرد: بسیاری اوقات سیستم بانکی، زمان زیادی برای محاسبه دقیق یا معادل سازی با پول دیگری صرف می‌کند، وقتی که واحدها خیلی ریز می‌شود تا چند رقم اعشار باید در نظر گرفته شود. به همین دلیل تلاش می‌شود که تعداد صفرها از واحد پولی کمتر شود تا محاسبه دقیق‌تری صورت گیرد.
قادرزاده با اشاره به اثر روانی این اقدام در جامعه گفت: اگرچه در ابتدا ممکن است برخی‌ها تلقی کنند که هیچ اتفاقی نمی‌افتد و واقعیت را چیز دیگری بدانند، اما تعدیل تعداد صفرها از پول ملی موجب می‌شود که جامعه آماری کم کم برای بازتابی روحی و روانی آمادگی پیدا کند، لذا این اقدام می‌تواند مثبت و تأثیرگذار باشد.
منبع : http://banker.ir/news/243835

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد جامعه ای شاداب وبا رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم برای همگان بویژه بازدید کنندگان این سایت اقتصادی سلامتی ونیکبختی آرزو می نمایم. با تشکر مدیر و مسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی