ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

کارگر اخراج شده چه حق و حقوقی دارد؟

0

سنوات خدمت، عیدی و پاداش و مانده مرخصی مواردی هستند که کارفرمایان در زمان اخراج کارگران باید رعایت کنند.

 

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گاها دیده می‌شود که برخی از کارگران به هر دلیلی از سوی کارفرمایان اخراج می‌شوند و حال به دلیل ناآگاهی کارگران از حق و حقوق خود، مشکلاتی برایشان پیش می‌آید و حق و حقوشان از سوی کارفرما زیرپا گذاشته می‌شود.

حال باید گفت که سنوات خدمت، عیدی و پاداش و مانده مرخصی مواردی هستند که کارفرمایان در زمان اخراج کارگران باید رعایت کنند.

در این گزارش به نکاتی درباره حقوق و مزایای کارگران اخراج شده اشاره شده تا آنان بتوانند با کسب اطلاع از این موارد، حقوق خود را از کارفرمایان پس از اخراج از کار مطالبه کنند.

در صورتی که حقوق و مزایای ماهیانه کارگر اخراج شده پرداخت شده باشد و نیز موضوع  بازگشت به کار با توجه به موجه بودن از اخراج منتفی باشد، موارد ذیل به کارگر تعلق خواهد گرفت.

الف- سنوات خدمت ( به ازای هرسال کارکرد به میزان یک ماه آخرین پایه حقوق )

ب– عیدی و پاداش سال های فعالیت ( به میزان هر سال ۳ ماه آخرین پایه حقوق)


بیشتر بخوانید: کدام دسته از کارگران و کارمندان عیدی و سنوات می‌گیرند؟ 


ج- مانده مرخصی ذخیره شده ( برای اشتغال یک سال هر سال ۹ روز ذخیره و اشتغال کمتر از یک سال به میزان مجموع مرخصی‌های استفاده نشده).

منبع : https://www.yjc.ir/fa/news/6600346

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد جامعه ای شاداب وبا رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم برای همگان بویژه بازدید کنندگان این سایت اقتصادی سلامتی ونیکبختی آرزو می نمایم. با تشکر مدیر و مسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی