ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

مالیات بر اجاره و نحوه محاسبه آن:

0

مالیات بر درآمد اجاره املاک، مالیاتی است که از بابت اجاره انواع املاک از قبیل زمین و ساختمان اعم از مسکونی، تجاری و اداری اخذ می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک اصلا کار سختی نیست، فقط باید گام های زیر را یکی پس از دیگری دنبال کنید. برای مثال ما سعی می کنیم تا مالیات خانه ای را محاسبه کنیم که ۱۰ میلیون تومان پول پیش داده و ماهانه ۵۰۰ هزار تومان اجاره می پردازد. اجاره ماهیانه خود را در ۱۲ ماه سال ضرب کنید تا اجاره سالانه به دست آید. برای مثال اگر ماهانه ۵۰۰ هزار تومان اجاره دریافت می کنید، رقم اجاره سالانه شما ۶ میلیون تومان می شود.

۱۸ درصد مبلغ رهن را به اجاره سالانه اضافه کنید. مبلغ رهن فرضی ۱۰ میلیون تومان است که ۱۸ درصد آن برابر با یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. بنابراین، درآمد سالانه شما از اجاره و رهن برابر با مجموع دو عدد ۶ میلیون تومان و ۱.۸ میلیون تومان است که برابر با ۷.۸ میلیون تومان است.

طبق قانون، ۲۵ درصد درآمد اجاره از مالیات معاف است. پس عدد به دست آمده در گام دوم را در ۰.۷۵ ضرب کنید تا درآمد مشمول مالیات محاسبه شود. در مثال ذکر شده، باید عدد ۷.۸ میلیون تومان را در ۷۵ درصد ضرب کنیم که به رقم ۵.۸ میلیون تومان می رسیم.

حال این درآمد مشمول مالیات می شود. میزان اجاره در هر طبقه را در نرخ مالیاتی ضرب کنید. طبق قوانین تا اجاره سالیانه ۳ میلیون تومان ۱۵ درصد و برای رقم های بالاتر نرخ های بالاتری تعلق می گیرد. از آنجایی که مجموع اجاره برابر با ۵.۸ درصد بوده، ۳ میلیون اول با نرخ ۱۵ درصد و ۲.۸ میلیون باقی مانده با نرخ ۲۰ درصد محاسبه می شود. بنابراین مالیات تعلق گرفته به واحد شما برابر با یک میلیون و ۱۰ هزار تومان است.

اگر چه مالیات تعلق گرفته حدود یک میلیون و ۱۰ هزار تومان است، اما آنقدر معافیت های متفاوتی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

منبع : http://www.ibena.ir/news/85117

هدف از راه اندازی سایت اقتصادی ایران بررسی مسائل ومعضلات اقتصادی ایران وارائه راهکارهای مناسب می باشد . به امید روزی که شاهد جامعه ای شاداب وبا رونق وشکوفائی اقتصادی باشیم برای همگان بویژه بازدید کنندگان این سایت اقتصادی سلامتی ونیکبختی آرزو می نمایم. با تشکر مدیر و مسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرومسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی