ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

بنیان‌گذار استراتژی سرمایه گذاری معکوس کیست؟

0

دیوید درمن (David Dreman)، با استراتژی های سرمایه گذاری معکوس شناخته می‌شود. اولین کتاب او با نام «استراتژی سرمایه گذاری معکوس: روانشناسی موفقیت در بازار بورس» یک اثر کلاسیک سرمایه گذاری به‌حساب می‌آید که در سال ۱۹۸۰ چاپ شد. او مقالات متعددی با موضوع سرمایه گذاری در نشریات معتبر مالی و سرمایه گذاری (Journal of Investing، Financial Analysts Journal و The Journal of Financial Behavior) منتشر کرده است. درمن، همچنین در مجله فوربس ستون بسیار معروفی تحت عنوان «استراتژی معکوس» دارد که برای بیشتر از ۲۰ سال، مقالات خود را در این ستون یادداشت می‌کند. او در سال ۱۹۳۶ در شهر وینی‌پگ از ایالت مانیتوبا کانادا به دنیا آمد.

زندگی شخصی دیوید درمن

دیوید درمن در سال ۱۹۵۸ از دانشگاه مانیتوبا (کانادا) فارغ‌التحصیل شد. او بعد از فارغ‌التحصیلی، به‌عنوان مدیر بخش تحقیقات مرکز Rauscher Pierce، مدیر ارشد سرمایه گذاری در گروه مشاوره سرمایه گذاری Seligman و سردبیر یک مجله تخصصی خدمات مالی مشغول به کار بود. در ۱۹۷۷، او اولین شرکت سرمایه گذاری خود را با نام «شرکت مدیریت ارزش درمن» (Dreman Value Management Inc.) تأسیس کرد و تاکنون به‌عنوان مدیرعامل و رییس هیئت‌مدیره آن مشغول به فعالیت بوده است.

روش سرمایه گذاری دیوید درمن

به نظر می‌رسد درمن به‌سختی به روش سرمایه گذاری معکوس ابداعی خود دست یافته است. او در سال ۱۹۶۹ زمانی که هنوز یک تحلیلگر تازه‌کار بود، همچون عموم سرمایه گذاران نظاره‌گر سر به فلک کشیدن قیمت سهام شرکت هایی بود که درآمد اندکی داشتند. از او نقل‌قول شده که: «من هم جو گیر شدم و در سهام شرکت های بی ارزش سرمایه گذاری کردم و ۷۵ درصد از ثروت خالص خودم را از دست دادم.» این اتفاق برای او درس عبرت دردناکی بود که از دنبال کردن توده سرمایه گذاران و جو بازار ناشی شد. بعد از این زیان بزرگ، دیوید درمن به دنبال علت و چرایی این رویداد رفت و از نحوه تأثیر علم روانشناسی بر رفتار سرمایه گذار به شگفت آمد و بعد از مدتی تبدیل به سرمایه گذاری به روش معکوس را به دنیا معرفی کرد.

او در مصاحبه‌ای که با مجله کیپلینگر در سال ۲۰۰۱ داشت، روش خود را این‌گونه توضیح داد:«من وقتی اقدام به خرید سهام می‌کنم که قیمت آن حسابی سقوط کرده باشد. من به اصول خودم پایبندم. همیشه سهامی را می‌خرم که مؤلفه‌های زیر را داشته باشند:

مطالعات علمی و دانشگاهی نشان داده است که استراتژی خرید سهامی که معمولاً در بازار طرفدار زیادی ندارند و نسبت های قیمت به درآمد، قیمت به ارزش دفتری و قیمت به جریانات نقدی پایینی دارند در بلندمدت عملکرد بهتر و باثبات‌تری در بازار خواهند داشت.»

البته این یافته‌های دانشگاهی که درمن به آن‌ها اشاره می‌کند، عملکرد شرکت‌های آمریکایی را مورد بررسی قرار داده است و ممکن است نتیجه تحقیقات مشابه در بورس اوراق بهادار تهران، اصول سرمایه گذاری دیوید درمن را تأیید نکند. پس به خاطر داشته باشید که هیچ‌وقت هیچ روش و استراتژی را بدون تحقیق و بررسی دقیق نپذیرید و به کار نگیرید.

برخی کتاب‌های دیوید درمن عبارت‌اند از:

  • «استراتژی سرمایه گذاری معکوس: روانشناسی موفقیت در بازار بورس» نوشته دیوید درمن (۱۹۸۰)
  • «استراتژی جدید سرمایه گذاری معکوس» نوشته دیوید درمن (۱۹۸۲)
  • «استراتژی سرمایه گذاری معکوس: نسل جدید استراتژی ها» نوشته دیوید درمن (۱۹۸۸)

نقل قول های مهم دیوید درمن:

علم روانشناسی احتمالاً مهم‌ترین مؤلفه بازار است و درعین‌حال عاملی است که کمتر از سایر عوامل درک و شناخته شده است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سرمایه گذاری در سهام رشدی این است که نمی‌توانیم سود سرمایه گذاری را به‌خوبی تخمین بزنیم. من واقعاً به دنبال آن هستم که سهام رو به رشد را در قیمتی ارزشمند بخرم. همیشه وقتی در حال تجزیه و تحلیل سهام شرکت ها هستم، به دنبال درآمدهای دنباله‌دار می‌گردم.

اگر شما در سهام خوبی سرمایه گذاری کردید، صبور باشید. مطمئناً در طی زمان ۳ سال یا بیشتر به سود خوبی خواهید رسید.

منبع:  مدیرمالی

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی