ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

جمعیت فعال کشور چیست؟

0
خبرگزاری میزان- جمعیت فعال متشکل از زنان و مردان ترکیب یافته که نیروی آماده‌ای را برای تولید کالاها و خدمات تشکیل می‌دهند. دانشنامه اصطلاحات اقتصادی؛ جمعیت فعال کشور به چه معنا است؟

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، فعالیت(Activity)، یا به طور دقیق‌تر فعالیت‌ اقتصادی به کارها و اشتغالاتی گفته می‌شود که به تولید کالاها و خدمات سودمند و مؤثر در حیات اقتصادی جامعه مربوط هستند.

جمعیت فعال(Active)، بنا به تعریف کنفرانس بین‌المللی آمارشناسان، از افرادی(متشکل از زنان و مردان) ترکیب یافته که نیروی آماده‌ای را برای تولید کالاها و خدمات تشکیل می‌دهند.
بنابر تعریف، جمعیت فعال افرادی را در برمی‌گیرد که از لحاظ اقتصادی دارای فعالیت سودمند هستند و به تولید ثروت و خدمات اقتصادی می‌پردازند.

انواع جمعیت فعال

جمعیت فعال را به دو صورت مورد مطالعه قرار می‌دهند.

۱- جمعیت فعال بالقوه؛ افرادی از جمعیت کشور است که در سن قانونی کار یعنی میان ۱۵ تا ۶۴ سال قرار دارند. این جمعیت به صورت بالقوه می‌توانند فعالیت کنند؛

۲- جمعیت فعال بالفعل؛ جمعیتی است که یا به عنوان فرد شاغل در زمان مورد بحث فعالیت دارد و یا به مثابه فرد بیکار در جستجوی کار، برای یافتن کار فعالیت می‌‌کند؛ بنابراین جمعیت شاغل به علاوه جمعیت بی‌کار در جستجوی کار را جمعیت فعال بالفعل می‌گویند.

تفکیک جمعیت فعال از جمعیت غیر فعال امری بسیار دشوار و تعریف آن از کشوری به کشور دیگر متغیر است؛ به عنوان مثال در کشور ایتالیا زنان خانه‌دار جزء جمعیت فعال محسوب می‌شوند.

در بیشتر کشورهای جهان سوم کودکان زیر ۱۵ سال و حتی کمتر از ۱۰ سال در بخش‌های مختلف اقتصادی بکار گرفته می‌شوند که این امر مقایسه آمار مربوط به جمعیت فعال را در سطح جهانی با اشکال مواجه می‌نماید.

منبع : http://www.mizanonline.ir/fa/news/353814

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی