ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

زنان در محیط واقعی کار کمتر از مردان دستمزد می‌گیرند:

0

معاون سابق وزیر کار خبر داد:

زنان در محیط واقعی کار کمتر از مردان دستمزد می‌گیرند/ ورود زنان به بازار کار بیشتر شد.

معاون سابق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر که زنان در محیط واقعی کار کمتر از مردان دستمزد می‌گیرند، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، تبعیض مزدی بین زنان و مردان وجود دارد و این تبعیض در بخش خصوصی بیشتر است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسن طایی معاون سابق وزیر کار در نخستین کارگاه بین‌المللی مطالعات بازار کار که در مجموعه تلاش برگزار شد با اشاره به شکاف جنسیتی میزان دستمزد، اظهار داشت: برای بهبود بازار کار ایران در دوره طولانی در عرصه بین‌المللی باید کشوری صلح‌دوست و فرهنگ کارمان نیز کاردوست شود.

وی گفت: برنامه ریزان برای سیاست‌گذاری اشتغال توجه کنند که آیا زنان در شرایط مساوی دستمزد کمتر دریافت می‌کنند؟

وی به بررسی بازار کار ایران در زمینه سطح سواد پرداخت و گفت: تفاوتی به این لحاظ نیست اما بااین‌حال نرخ مشارکت زنان کمتر و نرخ بیکاری آنها از مردان بیشتر است.

طایی در ادامه به موضوع سقف شیشه‌ای و کف چسبنده دستمزد پرداخت و گفت: کف چسبنده دستمزد این است که در سطوح پایین، تبعیض بیشتری در مورد دستمزد اعمال می‌شود و در سقف شیشه‌ای در سطوح مدیریتی این تبعیض نیست.

وی تأکید کرد: به‌طورکلی افزایش تحصیلات موجب افزایش دستمزد می‌شود و وجود مدرک دستمزد زنان را افزایش بیشتری می‌دهد.

طایی گفت: اشتغال در بخش خصوصی کاهش دستمزد را به دنبال دارد و این کاهش برای زنان بیشتر است.

وی با اشاره به نتایج تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، گفت: نتایج نشان می‌دهد در دستمزد ساعتی دستمزد مردان بیشتر از زنان است و با حرکت به سطوح بالا این تفاوت کمتر می‌شود ، به‌نوعی بازار کار ایران با پدیده کف چسبنده مواجه است و در چند دهک پایین مزدی تبعیض بیشتری بین زنان و مردان مشاهده می‌شود.

طایی گفت: زنان با مدرک بالاتری در فعالیت اقتصادی مشارکت کنند، تبعیض کمتر و حقوق بالاتری دریافت می‌کنند.

منبع : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960611001321

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی