ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

تغییر واحد پولی به تومان ؛ شاید هم با حذف صفر:

0
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما ،هیات دولت، لایحه اصلاح قانون پولی بانکی را بررسی و تصویب کرد و در یکی از بند‌های این لایحه، واحد پول ایران تومان و برابر ۱۰ ریال تعیین شد. «ریال» (رویال: شاهی) نام سکه نقره اسپانیا و پرتغال است که در این دو کشور و مستعمرات آنان رواج داشت و ارزی جهانی بشمار می‌رفت.

در اواخر سده هیجدهم میلادی، در ایران سکه «ریال» معادل یک هشتم تومان ارزش داشت.
در زمان شاه طهماسب صفوی (سده شانزدهم میلادی)، واحد پول ایران «تومان» (سکه طلا) و واحد کوچک‌تر «شاهی» (سکه نقره) بود.
در سال سی‌ام سلطنت فتحعلی شاه قاجار، سکه نقره بنام «صاحبقران» ضرب و ارزش آن معادل یک دهم «تومان» تعیین شد.
نام این سکه به اختصار به «قران» تبدیل شد. «شاهی» به کوچک‌ترین واحد پول ایران و معادل یک بیستم «قران» تبدیل شد که در فرهنگ عامه به آن پاپاسی به معنای پشیز و کم ارزش هم گفته می‌شد.
از آذر ۱۳۰۸ شمسی/ نوامبر ۱۹۲۹ میلادی تنزل بهای نقره در بازارهای جهانی شدت یافت و به تبع آن از ارزش سکه نقره قران ایران نیز کاسته شد.
در ادامه این موضوع مطرح شد که پایه پول ایران بجای نقره بر طلا مبتنی شود.
اسفند همان سال کمیسیون نرخ اسعار «قانون تعیین واحد و مقیاس پول قانونی ایران» را تصویب کرد. بموجب این قانون، «ریال» بعنوان واحد پول ایران تعیین و یک «ریال» معادل یک دهم یک گرم طلا تعیین شد.
از اول فروردین ۱۳۱۱ شمسی، ۲۱ مارس ۱۹۳۲ میلادی. «ریال»، بعنوان واحد رسمی پول ایران معرفی شدو پس از حدود یک سده «قران» جای خود را به «ریال»‌داد.
ازآن زمان تا به امروز در ایران واحد پولی بنام «تومان» رسماً وجود نداشته، ولی واژه «ریال» هیچگاه مقبولیت عامه نیافت و مردم همچنان «تومان» را به کار می‌برند.
گزارش :امیر شایان مهر
منبع : http://news.parseek.com/Url/?id=14161213

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی