ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

بی توجهی به ممنوعیت به کارگیری زنان و نوجوانان در مشاغل سخت:

0
معاون سازمان تأمین اجتماعی انتقاد کرد:

بی توجهی به ممنوعیت به کارگیری زنان و نوجوانان در مشاغل سخت.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: براساس قانون مشاغل سخت و زیان آور اشتغال بانوان و نوجوانان در این گونه مشاغل ممنوع است در حالی که به این مسئله در حال حاضر توجه نمی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمدحسن زدا در همایش بررسی و تحلیل اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور اظهار داشت: امروز شاهد هستیم که با گذشت زمان از اهداف اولیه قانون فاصله گرفته ایم و زمان بررسی نقاط قوت و ضعف اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور فرا رسیده است.

زدا به آسیب شناسی وضعیت فعلی اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور پرداخت و گفت: اجرای برنامه های بهداشتی برای ارتقاء سلامت نیروی کار و بهسازی فضای کار که در قانون مشاغل سخت و زیان آور لحاظ شده است باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: براساس قانون مشاغل سخت و زیان آور اشتغال بانوان و نوجوانان در این گونه مشاغل ممنوع است در حالی که به این مسئله در حال حاضر توجه نمی شود.

زدا ادامه داد: همچنین در مشاغل سخت و زیان آور، ساعت کار متفاوت است و اضافه کاری نیز در ان گونه مشاغل ممنوع است و این قانون نیز اجرا نمی شود.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: بر اساس قانون مشاغل سخت و زیان آور مقرر شده است که کارگاههای مشمول این قانون در مدت ٢ سال شرایط کارگاهها را اصلاح کنند به نحوی که از وضعیت سختی و زیان آوری خارج شود اما به این مسئله مهم نیز توجه نشده است.

زدا در ادامه بر لزوم توجه به شرایط سنی در زمان بازنشستگی تأکید کرد و گفت: در نتیجه اجرای قوانین مختلف که منجر به بازنشستگی پیش از موعد می شود در حال حاضر حدود ٣٠ در صد از بازنشستگان در سنین کمتر از ۵٠ سال بازنشسته می شوند که این وضعیت منجر به آسیبهای متعدد شده و بخش اعظم این افراد فرصتهای شغلی را از نیروی کار جوان کشور می گیرند و دوره پرداخت مستمری نیز در مشاغل سخت و زیان آور بیشتر است.

وی دیگر پیامدهای بی توجهی به اجرای کامل قانون مشاغل سخت و زیان آور ارزیابی کرد و گفت: با اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور از سال ١٣٨٠ شاهد افزایش قابل ملاحظه تعداد بازنشستگان هستیم به نحوی که تعداد بازنشستگان تأمین اجتماعی که تا سال ١٣٨٠ به یک میلیون نفر می رسید؛ در نتیجه بازنشستگی های پیش از موعد که مهمترین آنها قانون مشاغل سخت و زیان آور است، تعداد بازنشستگان به حدود ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار نفر رسیده است.

زدا در پایان اظهار امیدواری کرد که با هماهنگی بیشتر تمامی دستگاه های مسئول در این حوزه شاهد توجه بیشتر در اجرای کامل قانون مشاغل سخت و زیان آور باشیم و از وارد آمدن آسیب به نیروی کار جلوگیری کنیم.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان فارس: بهسازی محیط کار از جمله اهداف قانون مشاغل سخت و زیان آور است

عبدالکریم نباتی، مدیرکل تأمین اجتماعی استان فارس نیز در این همایش به بیان توضیحاتی در رابطه با وضعیت خدمات تأمین اجتماعی در این استان پرداخت و گفت: ۴۵ درصد از جمعیت استان فارس تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند.وی افزود: تا پایان سال ٩۴ تعداد بیمه شدگان اصلی تأمین اجتماعی در این استان به ٧٠٢ هزار نفر رسید که همراه با اعضای خانواده آنان جمعیتی بالغ بر ٢ میلیون و ۶٠ هزار نفر تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار دارند.

نباتی ادامه داد: در بخش مستمری بگیران نیز ١٢٣ هزار نفر همراه با اعضای خانواده از خدمات تأمین اجتماعی برخوردار هستند که ماهیانه بالغ بر ١۵٣ میلیارد تومان حقوق ماهیانه به آنان پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه بهسازی محیط کار از جمله اهداف قانون مشاغل سخت و زیان آور است، گفت: از زمان تصویب و اجرای این قانون به اندازه کافی به این هدف مهم توجه نشده است و امیدواریم با اجرای کامل قانون مشاغل سخت و زیان آور شاهد تحقق اهداف اساسی این قانون یعنی حمایت بیشتر از نیروی کار باشیم.

منبع : http://www.mehrnews.com/news/3850972

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی