ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

پنبه از گوش بردارید تا صدای مظلومیت کارگر ایرانی را بشنوید :

0

حسین حبیبی خطاب به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

پنبه از گوش بردارید تا صدای مظلومیت کارگر ایرانی را بشنوید .

حسین حبیبی معتقد است، اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در تخطئه قانون کار و اصرار بر لزوم اصلاح آن، نادیده گرفتن مشکلات واقعی مردم و حرکت در جهت منافع جبهه سرمایه داری است

حسین حبیبی، دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، در گفتگوی تفصیلی با ایلنا اظهار داشت: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طی مصاحبه‌ای در خصوص اقتصاد ایران و مشکلات پیش روی آن مطالبی گفته‌اند که جای تامل دارد.

وی در تشریح سخنان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پورابراهیمی در صف حمایتگران از اهداف سرمایه‌داری گفته اقتصاد امروز ایران همچنان در رکود به سر می‌برد؛ تولید و صنایع با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند و معیشت مردم در تنگنا قرار داد؛ در ‌‌نهایت این نماینده مجلس، لبه تیز تیغ را به سمت قانون کار گرفته و گفته این قانون بسیار سختگیرانه، به جای کمک به کارگر و اشتغال؛ عاملی بازدارنده برای اشتغال کشور شده که حتی صدای کارگران هم در آمده است و بعد نتیجه می‌گیرد با اصلاح جزئی قانون کار، دو میلیون فرصت شغلی می‌توانیم ایجاد کنیم.

حبیبی افزود: با توجه به اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی کشور اعتقادم این است مشکلات اقتصادی کشور و کارگران، با این به اصطلاح نخبگان اقتصادی کشور حل نمی‌شد؛ چرا که درک درستی از مسائل اقتصاد نداشته و نه تنها به فکر مردم نیستند بلکه فقط به فکر اقتصاد اردوگاه سرمایه‌داری هستند و عامه مردم را پلکان ترقی برای رسیدن به کرسی مجلس و باقی مدارج حکومتی می‌دانند.

این فعال صنفی ادامه داد: بایستی از این مقام مسئول پرسید شما که خود اعتراف می‌کنید قاچاق (کالا وارز) به اندازه کل صادرات نفت کشور در اقتصاد ایران نقش ایفا می‌کند؛ آیا این بدان معنا نیست که قاچاق به شکل قانونی و رفتار موجه اقتصادی درآمده و تمام قد برای قوای سه گانه کشور ملموس است؛ به راستی نقش کارگران و قانون کار در گسترش و افزایش قاچاق کالا و ارز در اقتصاد بیمار کشور کجاست و آیا قانون کار باعث بیکاری شاغلین و جوانان جویای کار شده یا قاچاق کالا و ارز؟

وی ادامه داد: باید به ایشان گفت شما برای تحریم در بروز اقتصاد بیمار کشور نقش ۲۰ درصدی قائل شدید ولی سرمایه‌داران و سودجویان از این ۲۰ درصد، بهره‌ ۱۰۰ درصدی بردند و با انداختن مشکلات اقتصاد و تولید به گردن تحریم از پرداختن به حقوق حقه کارگران مانند افزایش دستمزد بر اساس نرخ تورم و سبد معیشت طفره رفتند یعنی حق کارگران را که‌‌ همان حق الناس است ندادند.

حبیبی خطاب به این نماینده مجلس افزود: آقای پورابراهیمی شما که در استدلال برای سختگیرانه بودن قانون کار به احتجاجات سازمان جهانی کار متوسل می‌شوید آیا این را هم می‌دانید که از نظر سازمان جهانی کار دستمزد کارگران ایران در سطح پایین و غیرقابل قبول است؛ آیا می‌دانید از نظر سازمان جهانی کار نرخ مشارکت کارگران ایران در تشکلات کارگری بسیار پایین است چون دولت و کارفرمایان اجازه تشکیل نمی‌دهند؛ آقای پورابراهیمی اخراج‌های دسته‌جمعی؛ افزایش پیمانکاری؛ محروم شدن کارگران کارگاه‌های ۵ نفره و کمتر از ده نفر از حمایت‌های قانون کار که از سال ۸۱ به صورت غیرقانونی دائمی شده؛ محرومیت کارگران پیمانکاری از حمایت دستورالعمل‌های ۳۶ و ۳۸ و بخشنامه شماره ۳ روابط کار به لطف هیات عمومی دیوان عدالت اداری؛ ضرب و شتم کارگران شرکت واحد به جرم حق طلبی و درخواست مطالباتشان در تعاونی مسکن؛ مجازات شلاق برای کارگران معادن آق دره و بافق یزد به خاطر مطالبات صنفی؛ محرومیت بی‌شماری از کارگران مناطق آزاد از چ‌تر حمایتی قانون اساسی و قانون کار؛ نداشتن حق اعتراضات و اعتصابات صنفی و صد‌ها مشکل دیگر ناشی از سخت‌گیری قانون کار است یا قاچاق کالا و ارز که کاملا به شکل قانونی و بدون آنکه احساس خطر کنند انجام می‌دهند. آقای پورابراهیمی صدای کارگران درآمده نه از قانون کار بلکه از ظلمی که به آن‌ها می‌شود پنبه را از گوش خود بردارید تا صدای مظلومیت کارگر ایرانی را بشنوید؛

حبیبی در ادامه تصریح کرد: باید به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس متذکر شد که وظیفه قانون کار ایجاد شغل نیست؛ بلکه وظیفه قانون کار تنظیم روابط کار و حمایت از کارگر شاغل است. ایجاد شغل، وظیفه مجلس و دولت است که با وجود قاچاق کالا و ارز و اتکا به اقتصاد نفتی تا این لحظه می‌سر نشده.

بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در پایان تاکید کرد: پورابراهیمی و امثال ایشان به عنوان نخبگان اقتصاد کشور ناکارآمدی خودشان در حل معضلات اقتصادی کشور را به گردن قانون کار می‌اندازند؛ دولت و مجلس می‌دانند قانون کار مشکل کشور نیست این خواست سرمایه‌داری است که به دوران برده‌داری رجعت کنیم و با ارزان سازی کارگر ایرانی سود بیشتری ببرد؛ پس چرا جامعه کارگری به فکر خودش نباشد و از قانون کار به عنوان کیان خود دفاع نکند.

منبع : http://www.ilna.ir

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی