ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

پارادوکس رشد اقتصادی و عدم ایجاد اشتغال:

0

تسنیم گزارش می‌دهد:

پارادوکس رشد اقتصادی و عدم ایجاد اشتغال.

بررسی نسبت تغییر خالص تعداد شاغلین به رشد اقتصادی در برنامه‌های توسعه بیانگر این موضوع است که همواره رشد اقتصادی نمی‌تواند با اشتغالزایی همراه باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، موضوع اشتغال به عنوان یکی از اولویت‌ها و مسائل‌ محوری اقتصاد کشور در برنامه ششم مطرح شده است. با این حال بررسی جزییات لایحه برنامه نشان می‌دهد که موضوع اشتغال از جمله موضوعات مغفول مانده در کل برنامه است؛ به گونه‌ای که در کل برنامه تنها در دو ماده به شکل مشخص به آن اشاره شده است. با توجه به اینکه موضوع بیکاری و اشتغال از نظر مرکز پژوهش‌ها و برنامه ششم از جمله موضوعات کلیدی کشور است، توقع می‌رفت توجه بیشتری به این موضوع در مواد برنامه ششم صورت بگیرد. به ویژه آنکه تجربه سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ نشان می‌دهد ممکن است رشد اقتصادی نتواند با اشتغالزایی همراه شود.

به همین دلیل علاوه بر کمیت رشد اقتصادی، کیفیت آن مبنی بر اشتغالزایی قابل توجه و کاهش فقر حائز اهمیت است. در نمودار یک، میزان اشتغالزایی به رشد در دوره‌های مختلف قابل مشاهده است. بر این اساس در برنامه اول توسعه، به ازای هر یک درصد رشد، ۴۹ هزار نفر به تعداد شاغلان افزوده شد و این رقم در برنامه دوم به ۱۷۹ هزار، در برنامه سوم به ۱۰۸ هزار و در برنامه چهارم به ۶۴ هزار نفر رسید. بنابراین لازم است در برنامه ششم توسعه علاوه بر پرداختن به الزامات رشد اقتصادی، برای افزایش اشتغالزایی رشد نیز سیاست‌های لازم را پیش‌بینی کرد.

منبع : http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/07/30/1215597

شناسه خبر: ۱۲۱۵۵۹۷ سرویس: اقتصادی

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

Comments are closed.

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی