ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

سقوط دستمزد کارگران به یک‌سوم مزد کنونی با تصویب لایحه اصلاح قانون کار :

0

جلودارزاده هشدار داد؛

سقوط دستمزد کارگران به یک‌سوم مزد کنونی با تصویب لایحه اصلاح قانون کار .

ایلنا: رئیس اتحادیه سراسری زنان کارگر نسبت به عواقب جدی و خطرناک تصویب لایحه اصلاح قانون کار و واگذاری صندوق درمانی سازمان تامین اجتماعی به طرح تحول سلامت هشدار داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سهیلا جلودارزاده در همایش سراسری دبیران اجرایی خانه‌های کارگر ایران گفت: اگر لایحه معیوب قانون کار به تصویب برسد دستمزد کارگران تا یک‌سوم مزد کنونی سقوط پیدا خواهد کرد چرا که براساس شرایط جدید کارفرمایان دولتی و خصوصی اجازه می‌یابند تا به نام شرایط اقتصادی جلوی افزایش دستمزدها را بگیرند.

وی با بیان اینکه تا همین امروز به صورت غیر رسمی سیاست ممانعت از افزایش مزد سالانه کارگران توسط دولت‌ها اجرایی شده است، افزود: اگر جلوی این زیاده‌خواهی گرفته نشود نه تنها عموم کارگران دچار سقوط مزدی خواهند شد که حتی سایر افرادی که هم‌اکنون در بازار کار غیر رسمی رابطه مزدبگیری دارند متوجه زیان جدی خواهند شد.

جلودارزاده با یادآوری این واقعیت که با وجود حمایت‌های قانون کار بسیاری از افراد خصوصاً در میان زنان و دیگر گروه‌های آسیب‌پذیر مجبورند به قیمتی کمتر از حداقل‌های قانونی کسب درآمد کنند، افزود: البته این مسئله در مناطق حاشیه‌ای و کمتر توسعه‌یافته چشمگیرتر است.

رئیس اتحادیه سراسری زنان کارگر ادامه داد: این شرایط در حالی است که ازسوی مقابل شاهد دست‌اندازی پزشکان برای تصاحب اموال سازمان تامین اجتماعی هستیم.

وی با اشاره به فاصله نجومی که میان درآمد ۳۰۰ هزار تومانی یک کارگر شاغل در بازار کار غیر رسمی با دریافتی ۳۰۰ میلیون تومانی یک پزشک وجود دارد، افزود: سکوت کارگران در این خصوص تبعات ناگوار بسیاری به دنبال خواهد داشت.

جلودارزاده افزود: این تغییرات اگر به تصویب برسند به مهر تاییدی برای بهره‌برداری از نیروی کار تبدیل خواهند شد چرا که در شرایط جدید به مزدبگیران کارگر هیچ سهمی از امنیت شغلی، امنیت اقتصادی و امنیت اجتماعی تعلق نخواهد گرفت.

رئیس اتحادیه سراسری زنان کارگر با بیان اینکه ممکن است درمیان نمایندگان مجلس افراد ناآگاهی از سر خیرخواهی به تصویب این اصلاحات جدید کمک کنند، افزود: جامعه کارگری در سراسر کشور باید نمایندگان مجلس را از عواقب خطرناک اصلاح قانون کار و ادغام منابع درمانی سازمان تامین اجتماعی مطلع کند.

وی در عین حال از حضور عوامل منسوب به دولت گذشته در بدنه دولت به عنوان زنگ خطر جدی یاد کرد و افزود: پربیراه نیست که طرح دوباره لایحه معیوب اصلاح قانون کار و ازسر گرفته شدن فشارها برای ادغام منابع درمان تامین اجتماعی را نتیجه حضور این افراد می‌دانیم.

منبع : http://www.ilna.ir

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

Comments are closed.

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی